Снимка: Wikimedia
Теодор Минчев
Инвеститорите отдавна са признали умението на гениалния Уорън Бъфет да подбира печеливши залози. Това се доказва и от историческото представяне на фонда му, в размер на над 20% от неговото съществуване. Каква е тайната за успеха на Бъфет и можете ли и вие да следвате гениалният му подход, който да ви донесе подобни успехи? Всъщност отговорът е и „да“ и „не“.
„Да“, защото Бъфет отдавна е разкрил приомите си в инвестирането, които са били обект на хиляди изследвания и статии.
„Не“, защото средата, в която е инвестирал „Оракулът от Омаха“, през последните петдесет години е била „уникална“ сама по себе си и няма гаранция, че това, което е смятал и правил Бъфет, ще е успешно и през следващите петдесет години.
И все пак нека да погледнем как Бъфет подбира своите инвестиции, което със сигурност би било полезно за всеки инвеститор.
Както вече уточних, Бъфет принадлежи към така наречените „инвеститори в стойност“ – стратегия, популяризирана от неговия учител и ментор Бенджамин Грахам. Тази стратегия гледа основно на вътрешната стойност на една компания вместо към цените на акциите й и техническите показатели.
Определянето на вътрешната стойност на една компания изисква дълбоко разбиране на нейния бизнес и фундамент и много, много работа, свързана с анализ на финансови отчети и на различни фундаментални фактори.
Веднъж определена вътрешната стойност се сравнява с настоящата цена, при която се оценява компанията от пазара и при наличието на сериозен дисконт (вътрешната стойност е далеч над цената, при която се търгува компанията) се купуват нейните акции.
Ето някои ключови съотношения и фактора, съблюдавани от Бъфет, при избора на „подценени“ компании:
1. Как се е представяла компанията?
Бъфет търси компании предоставящи на инвеститорите дълга и продължителна възвръщаемост на собствения капитала (ROE). Колкото по-високо е това съотношение, толкова по-добре. Бъфет препоръчва инвеститорите да гледат за съотношение над 15%.
2. Колко задлъжнели са компаниите?
Бъфет не харесва особено задлъжнелите компании. Той следи нивото на задлъжнялост съпоставено със собствения капитал. Всяко ниво на съотношението над 1 е тревожен сигнал за „инвеститора в стойност“. В допълнение важно е дали ръстът в приходите идва вследствие от увеличаването на ползвания капитал или е генериран от други фактори.
3. Какви са маржините на печалбите?
Бъфет търси компании с добър маржин на печалбата. Особено позитивен сигнал е, когато този маржин се повишава през последните години. Важно е да имате данни за повече години, за да можете да проследите дългосрочния тренд по този показател.
В допълнение Бъфет открива ценност и в съотношението цена-счетоводна стойност, както и в бъдещото съотношение цена-печалба (на база прогнозираната за следващата година печалба).
4. Колко уникални са продуктите на компанията?
Друг важен за Бъфет показател са продуктите и услугите на компанията и колко уникални са те. Възможно ли е тези продукти или услуги лесно да бъдат заменени от потребителите и какъв е прагът за навлизане в сектора. Това са все важни въпроси за „Оракула от Омаха“. Има ли компанията конкурентни предимства?
5. При какъв дисконт се търгуват акциите
Това е един от най-критичните фактори за вземане на решение да се инвестира или не в акциите на една компания.
Ако компанията е лидер, разполага с добри продукти и услуги, които е трудно да бъдат заменени, няма голям дълг съотнесен към капитала и се търгува с дисконт спрямо вътрешната си стойност, то тя е идеалният кандидат за портфейла на Бъфет. А защо не и за вашия?
Философията на Бъфет
Бъфет е известен с това, че инвестира само в компании с качествен мениджмънт, който се е доказал с времето. Всъщност ако геният не харесва мениджмънта на една компания, той просто не инвестира в нея.
Ако всичко това ви се струва сложно, а познанията ви върху фондовите пазари не са толкова задълбочени, че сами да избирате компаниите (и да преценявате дали се търгуват с отстъпка спрямо вътрешната им стойност), то можете да последвате съвета на гениалния Бъфет относно това какъв е най-добрият начин за индивидуалните инвеститори да инвестират.
Според Бъфет, просто трябва да изберете нискоразходен фонд, базиран на широкия S&P 500 и да влагате в него спестяванията си периодично, а не наведнъж. Бъфет, горещо препоръчва книгите на Джон Богъл. Всеки инвеститор във фондове трябва да ги прочете. В тях ще откриете всичко, което трябва да знаете. Ако инвестирате в нискоразходен индексен фонд, където не слагате всичките си пари наведнъж, а правите това в продължение на 10 години, вие ще се представите по-добре от 90% от хората, които започват да инвестират в същия момент, смята още Бъфет.
До голяма степен в основата на успеха на Бъфет е неговия прагматичен начин на мислене. Той е известен с това, че живее скромно, а този му мироглед му е помогнал да натрупа своето богатсво.
Напълно противоположно на това, което повечето хора правят – теглят кредит, за да си купят голямо жилище, което изплащат в продължение на 30 години, Бъфет прави точно обратното. Уорън Бъфет, живее в същата къща, която купува през далечната вече 1958 година за 31 500 долара.
Площта на имота към днешна дата е малко над 600 кв.м., като той се оценява на 652 619 долара въз основа на пазарните цени. Това макар и добра на пръв поглед стойност е далеч под стойността на имотите на други милиардери, както и това, което Бъфет може да си позволи.
Дали Бъфет прави това от „показност“? – Категорично, не!
Имотът отговаря на възприятията му, че няма нужда от по-голямо жилище, което напълно отговаря на нуждите му. Или казано по друг начин, на философията му, че човек трябва да живее под възможностите си.
Да кажем, че Бъфет си бе купил навремето имот на стойност 100 000 долара, като дори и тогава той е можел да си позволи такъв. Тази сума към днешна дата би се равнявала на 793 000 долара с отчитане на инфлацията или на над 2 милиона долара на база на ръста в цените на имотите.
Не е зле, нали? Дори и от инвестиционна гледна точка. Какво обаче щеше да загуби Бъфет от това, че нямаше да управлява допълнителните средства от 68 500 долара, които би дал през далечната 1958 година до днес?
Отговорът е 797.3 милиона долара към днешна дата. Това е резултатът, който се получава, ако Бъфет бе инвестирал и управлявал тези 68 500 долара във фонда си (а той най-вероятно го е направил) въз основа на средната доходност от 19.7% в годините от основаването на Birkshire Hathaway, от 1964 година до днес.
А голямото си състояние инвеститорът е натрупал благодарение на това, че е спестявал ненужни разходи, а спестените от това пари са се „умножили“ хиляди пъти през годините. А колко ли по-беден щеше да е Бъфет, ако си беше купил частен самолет през далечната 1960 година, когато си купува имота? Отговорът е най-вероятно с няколко милиарда долара по-беден.
Ето десетте съвета на „Оракула от Омаха“, относно това как се забогатява:
1. Не се страхувай да бъдеш различен.
Не базирайте решенията си въз основа на това какво всички казват или правят. Когато Бъфет започва да управлява средства, през далечната вече 1956-та година, той е сметнат за „странен“. Бъфет управлява поверените му от инвеститорите средства от Омаха, а не на Уолстрийт. Той също така е отказал да каже на партньорите си къде насочва поверените му средства.
Всички са очаквали Бъфет да се провали. Когато приключва сдружението след 14 години обаче, то вече има капитал от над 100 милиона долара. Вместо да следва тълпите, Бъфет увеличава благосъстоянието си, благодарение на търсенето и инвестирането в подценени компании.
2. Никога не бездействай.
Бъфет съветва инвеститорите да събират информацията, която ще им е необходима за вземане на инвестиционно решение предварително. Винаги трябва да спазвате крайните срокове. За целта помолете роднина или приятел да ви напомни при наближаването на такъв, съветва „Оракулът от Омаха“.
„Не водя бизнес разговори освен ако не чуя цена.“, коментира Бъфет в едно от хилядите си интевюта. Обикновено, когато получи предложение, Бъфет му отговаря на място.
3. Реинвестирайте печалбите си.
Когато за пръв път изкарате пари от фондовите пазари, е много вероятно да бъдете изкушен да ги похарчите. Недейте! Вместо това ги реинвестирайте, съветва Бъфет.
Бъфет отдавна е разбрал, че това е най-добрият начин, за увеличаване на благосъстоянието. Всъщност до голяма степен този принцип е заложен във философията му за инвестиране – управляваният от него фонд да не плаща дивидент.
Докато е бил в гимназията, Бъфет и група приятели са купили игрален автомат, който сложили в близкия бръснарски салон. С парите, които изкарали купили още машини, които поставили в близките осем магазина.
Когато са приключили бизнеса си и са си поделили средствата, Бъфет е използвал тези средства, за да купи акции и да стартира друг малък бизнес. До навършване на 26-годишна възраст той е разполагал със 174 000 долара, които към днешни пари се приравняват на 1.4 милиона долара.
4. Поставете изискванията си преди да започнете работа.
Най-голямото ви предимство в преговорите за дохода ви е, преди да започнете работа. А работният доход е основен източник на средства, за повечето хора по света.
Това е моментът, в който предлагате нещо, което насрещната страна желае. Бъфет е научил този урок по трудния начин като дете. Тогава дядо му Ернест го е наел заедно с още един негов приятел, за да разчистят фамилния магазин за плодове и зеленчуци след снежна буря. Двете момчета прекарали тогава пет часа в студа. След това дядото е дал 90 цента, които да си поделят.
Ето защо Бъфет съветва – винаги уговаряйте конкретните условия по една сделка, преди да я сключите.
5. Внимавайте с малките разходи.
Бъфет обича да инвестира в компании, чиито мениджмънт обръща внимание и на най-малките разходи. Веднъж Бъфет е купил компания, чийто собственик е броял ролата на тоалетната хартия, за да види дали не е ощетяван (разбира се, е бил)
Оракулът от Омаха е приветствал действието на свой приятел, боядисал само страната на офис сградата си, която е била видна от улицата.
Малките разходи са тези, които се трупат с времето и могат да ядат сериозна част от печалбата на една компания, смята Бъфет.
6. Ограничете кредитите си.
Да живеете от кредитната си карта или други кредити, няма да ви направи богати, съветва Бъфет. Бъфет никога не е вземал назаем сериозна сума нито за да инвестира, нито за да си купи имот. Бъфет дава като пример наличието на твърде много хора, които са се разорявали вследствие на твърде големи дългове.
Воден от тази психология, Бъфет не е „фен“ на ливъриджа (ползване на заемен капитал за инвестиции) и препоръчва на инвеститорите да не го правят. Ако можете да печелите от фондовите пазари трайно и постоянно, то нямате нужда от заемен капитал, смята „Оракулът от Омаха“.
7. Бъдете постоянни.
Това е едно от основните качества, които трябва да притежават инвеститорите, за да са успешни на фондовите пазари, смята Бъфет. Той придобива компанията Nebraska Furniture Mart през 1983, защото харесва начина, по който основателят на компанията Роуз Блънкин прави бизнес. Руски имигрант, Роуз успява да се превърне в една от най-големите вериги за мебели в Северна Америка, благодарение на постоянните си усилия да конкурира големите продавачи и изключителните си умения в преговорите.
8. Знайте кога да се откажете.
Важно е да знаете кога да се откажете. Като тинейджър Бъфет отива на хиподрума. Заложил е на надбягване и загубил. После направил още един залог с идеята да си върне изгубените средства. Губи отново.
Бъфет се чувствал много нещастен, защото загубил седмичните си спестявания. Това обаче му е дал ценен урок и Бъфет повече никога не повторил тази грешка.
9. Оценявайте риска.
През 1995 година, работодателят на сина на Бъфет – Хауи е бил обвинен от ФБР в злоупотреба с вътрешна информация. Бъфет посъветвал сина си да оцени рисковете от това да остане да работи с потенциалните предимства от това. След като направил това, Хауи веднага напуснал.
10. Знайте какво наистина представлява успехът.
Въпреки богатството си, Уорън Бъфет не измерва успеха си с долари. През 2006 година Бъфет заяви, че възнамерява да дари почти цялото си богатство предимно на фондацията на Бил и Мелинда Гейтс.
Още по темата: