Снимка: iStock
Теодор Минчев
За съоснователя и главен директор на Blackstone - Стивън Шварцман притеснението е забавно. В новия си мемоар „Каквото е необходимо“, титанът от най-големия частен фонд за капитали съветва читателите, че "притеснителната игра е ангажираща и никога не трябва да я изключвате“.
Този подход му помага да защити инвеститорите на Blackstone Group от най-лошата криза с недвижими имоти, коментира Шварцман, в интервю за MarketWatch в понеделник.
Инвеститорът с дълбоки джобове, натрупал нетна стойност на богатство в размер на 17.3 милиарда долара, според класацията на Forbes заяви, че "има много неща" днес, които трябва да се улавят от "добре настроените" антени на инвеститорите.
Първата грижа на Шварцман е производственият сектор, който „по принцип се свива по целия свят“, каза той. Проучване на китайски производители, публикувано в понеделник, наистина показа, че секторът се свива, докато производственият сектор на еврозоната са забавя дори още по-бързо.
САЩ също не са имунизирани, като внимателен прочит на производствена дейност от Института за управление на доставките сочи, че този сектор се свива през август (ново четене на ISM индекса предстои във вторник сутринта).
„Ако не могат да натрупат капитал, те не могат да разширяват дейността си“, коментира Шварцман.
Шефът на Blackstone се опасява, че Федералният резерв може да се насочи по сходния паричен път на Япония и Европа, след като обяви намаление на лихвените си нива при последните две срещи, отвел ги до нива между 1.75 и 2%.
„Ако натиснете лихвите твърде много, създавате проблема, който се опитвате да разрешите. Лихвите са исторически ниски в Съединените щати и продължават да ги карат към по-ниски нива докъде? Каква е целта?“, пита той.
Шварцман се притеснява, че именно ниските лихвени проценти са виновни за слабия икономически растеж.
Четвъртото му притеснение е, че глобалната икономика се е изместила от синхронизиран растеж през 2018 г. към позиция при която разширяването се оттегля, сякаш няма краен изглед. "Повечето от основните страни по света имат забавяща се икономика", посочи той.
И накрая, той каза, че последните преживявания на някои технологични компании на публичните пазари - включително Peleton Interactive Inc. и разочароващия старт с търговията на акциите на компанията в петък и компанията WeWork.
"Стабилният спад на компании, като Uber Technologies Inc. и Lyft, може и да сочи, че сме в късните етапи на цикъла на икономическа експанзия", смята още Шварцман.
Въпреки излишъците, които вижда в частните технологични компании, Шварцман не вижда признаци на балон при по-широките алтернативни активи, като търговски недвижими имоти или частни капиталови фондове извън технологичната сфера. "Цените са високи, но не са свръх високи", каза той.
Междувременно Шварцман остава оптимист за дългосрочното здраве на американската икономика.
Историята на Шварцман е типичната история за сбъдване на "американската мечта" - от хлапе от средната класа от района на Филаделфия, до един от най-важните финансисти на нашето време, съветник на президенти и държавни глави.
Финансистът каза, че има "добър фундамент" и условия за създаване на следващата вълна предприемачи, които да оставят своя знак в историята.
"Имате на разположение един тон пари за инвестиции, повече от всякога", каза той. „Предприемаческата дейност е на мода. Виждате как студентите в университети и дори хора в големи компании, да започват нещо ново и собствено", допълни Шварцман.
Още по темата: