Тази година пороят от облекчаване на паричните политики на централните банки се забавя, което дава на инвеститорите повод да смятат, че доходността на държавните облигации най-накрая е достигнала дъно.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл миналата седмица заяви, че политиката е достигнала "подходящо" ниво след три намаления на лихвите през тази година.
Нарастващата критика към отрицателните ставки на Европейската централна банка оставя новия си президент Кристин Лагард да бъде под натиск да поддържа огъня на допълнителни стимули и губернаторът на Банката на Япония Харухико Курода може да е още по-близо до границите на облекчената парична политика.
Инвеститорите реагират на тези новини с разтоварване на облигации, при условие че ще има по-малка подкрепа от страна на агресивните централни банки. Десетгодишната доходност на щатските облигации, еталон за дългът по целия свят, се възстанови до близо 2% от тригодишното дъно от 1.43% през септември, като останалите пазари в света последваха.
„Подминаваме пика на облекчаването на централните банки“, казва Питър Шафрик, глобален макро стратег в RBC Capital Markets. „Може да получите още няколко понижения тук-там, но крайната фаза на понижение на лихвите е приключила. И с това лихвите в САЩ и в световен мащаб са изложени на риск от повишаване. Вече бих внимавала с инструментите с фиксиран доход."
От 57 централни банки, наблюдавани от Bloomberg, повече от половината намаляват разходите по заеми през тази година, достигайки крайни нива през последните седмици. Сега обаче, тонът се променя.
Кривата на доходността нарастна, след като Фед каза, че ще възобнови купуването на облигации. След дългогодишни неравности, Фед изглежда се цели към "меко приземяване".
Сега тонът се променя на фона на признаци, че най-лошото е приключило за глобалното икономическо забавяне и че САЩ и Китай може да успеят да разрешат някои от различията си по отношение на търговската политика.
Политиците също знаят, че засега могат да намаляват само лихвените проценти, а в страни, в които последните са отрицателни, има нарастваща реакция от банки и политици. Много от тях, включително Лагард и Курода, призовават правителствата да направят повече, за да подкрепят търсенето, ако е необходимо.
„Централните банки може би се приближават до лимита по отношение на това колко повече могат да помогнат на икономиката“, казва Пернил Хенеберг, икономист от Citigroup. „Ако финансовите условия са достигнали подобна територия, това би могло да бъде много вредно за икономиката. Те са се опитали да направят всичко възможно, за да тушират цялата несигурност от търговската война и може би за момента са направили всичко възможно. Сега фокусът се променя към това какво може да направи фискалната и паричната координация."
Въпреки че има промяна в инерцията, инвеститорите са наясно, че през изминалото десетилетие се наблюдават няколко фалшиви зони както за лихвените проценти, така и за доходността на централната банка. По това време миналата година, икономисти от Goldman Sachs Group Inc. и JPMorgan Chase & Co. бяха сред онези, които прогнозираха, че Фед ще повиши ставките четири пъти през 2019 г. Главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън предупреди през 2018 г., че 10-годишната доходност на САЩ ще бъде отведена до 4%, от около 3%.
И въпреки че има признаци, че забавянето може да продължи напред, рисковете остават. Не е ясно дали търговските преговори между Вашингтон и Пекин ще продължат към всеобхватно споразумение и Европейският съюз и Великобритания все още трябва да разрешат Brexit. Инфлацията също остава доста под целта на това, което много централни банки биха предпочели.
"Централните банки може би са достигнали върха на това, което са готови и могат да направят в момента, но не мисля, че това ще продължи до 2020 г.“, казва Люк Хикмор, мениджър на пари в Aberdeen Standard Investments. "Аз съм купувач, ако лихвите скочат по-високо."
Икономистите от Bloomberg Economics са сред шепата анализатори, които твърдят, че Фед ще направи повече през следващите месеци. Но в основата си, облекчаването на монетарната политика по света вероятно приключва, освен ако перспективата отново не се влоши за в бъдеще.
Това обаче, което е лоша новина за търсещите убежище в държавни облигации, може да е добра за други класове активи. Американските борсови показатели се изкачиха до най-високите стойности през тази седмица, индексът Stoxx Europe 600 достигна четиригодишен връх и основните азиатски индекси напреднаха.
„Централните банки ще останат спокойни през следващата година по отношение на паричната политика“, каза Фабрицио Фиорини, главен инвестиционен директор в UBI Pramerica SGR. „Няма да има същото ниво на борба при търговската война. Тази среда ще бъде маркирана с добро представяне на финансовите пазар", смята още експертът.
Още по темата:
Кой купува немски държавни облигации с отрицателна доходност?
Ето какво правят индексите, когато лихвите по 10-годишните облигации достигнат дъно!