Почти краят на 2019 г. е и това означава, че интернет е пълен с размишления относно това къде ще приключат пазарите през следващата 2020-та година.
Тези прогнози понякога могат да бъдат далеч от реалността. Например в началото на 2019 г. вероятно бихте сметнали всеки прогнозиран ръст за S&P 500 от 27% за "напълно луд". Но ето, че това се случи... При това в среда на търговска война и политическа несигурност.
Дори и да са неправилни, тези прогнози, гледащи напред, си имат своята стойност. Те помагат на инвеститорите да направят равносметка за своите акции и да мислят за стратегията си за следващата година.
И дори най-добре заложените планове често да се оказват пълен "провал", да влезете в новата година без план не изглежда никак разумно.
Ето някои от 10-те най-смели прогнози за следващата година, дадени от Джеф Рийвс, колумнист в изданието MarketWatch:
GE вижда (временно) преражданеТази компания има шарено минало. Но изпълнителният директор Лари Кълп възстанови малко доверието и надеждата, след като компанията оптимизира бизнеса си и отново започна да гледа към бъдещето. И Уолстрийт забеляза това; скорошното възходящо движение при акциите на компанията видя ръст от 4% само за ден.
"Реалистичен съм относно предизвикателствата на GE, но акциите все още се търгуват с 20% отстъпка спрямо продажбите - и докато печалбите са посредствени, серия от големи удари под ръководството на Кълп доказват, че тази компания знае как да поддържа очакванията и да се възстановява. Не казвам, че 2021 г. ще бъде добра година... но 2020 г. може да бъде", коментира Рийвс.
Google продължава напредНе беше лоша година за Alphabet, сама по себе си. Акциите нараснаха с повече от 20% тази година до вторник. Въпреки това, съпоставен с поскъпването при акциите на Apple от 70%, или с повишението на Microsoft от 50%, това поскъпване изглежда доста скромно.
Но през 2020 г. Alphabet може да изпъкне, тъй като предлага „растеж на разумна цена“ с бъдещо съотношение цена-печалба под 25, дори когато се очаква приходите да се повишат с 19%, а печалбата със 17%.
Американските лихви продължават да падатТрадиционната икономическа теория твърди, че САЩ трябва да повишават лихвения процент в момента на фона на стабилни данни за потребителското търсене и пазара на труда в САЩ. Но тъй като Доналд Тръмп вижда политиката в САЩ - включително и Федералния резерв - като своя лична игра, той до голяма степен оказа натиск върху резерва да прибегне до три понижения на лихвите през 2019 г.
"Колкото и да звучи контраинтуитивно, през 2020 г. Фед може отново да намали лихвите, за да помогне на Тръмп да бъде преизбран. На кого му пука дали е лошо за дългосрочното здраве на американската икономика, стига Тръмп да получи втория си мандат, нали?", смята още Рийвс.
Brexit взривяване"Говорейки за нерационални краткосрочни ходове за политическа изгода, аз оставам убеден, че светът не цени колко точно ужасен би бил Brexit за Великобритания и за световната икономика като цяло", коментира още експертът на MarketWatch.
Великобритания наистина е мощна държава, класираща се в първите седем в световния БВП в зависимост от начина, по който той се измерва. Но самата Банка на Англия заяви, че Brexit без сделка ще бъде по-лош от финансовата криза през 2008 г. за бизнеса - и е наивно да смятаме, че световната икономика може просто да пренебрегне този срив като местно явление.
IShares MSCI Great Britain ETF EWU EWU, се е покачил около 15% за годината, така че е лесно да се твърди, че всичко е добре. Но това е само на повърхността.
Глобалните акции ще блестятНа фона на ръста на Обединеното кралство, със сигурност си струва да погледнете извън САЩ. В края на краищата е забавно да бъдете "all-in" в щатски акции, когато S&P нараства с 20%, но тъй като това едва ли може да се очаква да продължи с подобни темпове, международните пазари могат да са една не лоша "догонваща алтернатива" според Рийвс.
Тенденциите за растеж не само ще благоприятстват задграничните пазари, но балонизирането на федералния дълг и намаляващите лихви в САЩ ще облекчат валутния обрат, който съществуваше за международните акции в силна доларова среда.
Дори прост залог на индексния фонд Vanguard Total International Stock ETF VXUS, може да е доста добър начин да добавите географска диверсификация.
Китай отново на път към възстановяванетоКитайският растеж на БВП вероятно ще продължи забавянето си през 2020 г., като се забави до 5.8% според много прогнози. Тази тенденция обаче е добре позната на Уолстрийт и никой не бива да се изненадва от по-ниския темп на растеж. Освен това, Китай се е поучил от кредитната криза, стартирала от САЩ; балансите на домакинствата изглеждат много добре.
Докато търговските конфликти задържаха инвеститорите от това да насочват средства към фондове като iShares China Large-Cap ETF FXI, който носеше ниска едноцифрена възвръщаемост през по-голямата част на 2019-та година, инвеститорите осъзнаха, че ситуацията не е чак толкова лоша.
Банките продължават да превъзхождат всичкиМоже да не сте забелязали колко силни бяха банковите акции. В края на краищата финансовият сектор SPDR ETF XLF е с 28% ръст спрямо 27% за по-широкия S&P до вторник. Но ръстът на големите банки може да стане сериозен през 2020 г. по ред причини, най-вече заради масирани сделки по сливания и поглъщания и по-благоприятна регулаторна среда.
И макар че кривата на доходност се изравнява през последните няколко години, видяхме нарастваща разлика в дългосрочните лихви спрямо краткосрочните от август и това ще помогне на кредитните операции през следващата година.
Енергийните запаси продължават да избледняват
Ако доларът поевтинее, както очаквам, цените на суровините ще се облекчат - което е още по-лоша новина за вече очукания енергиен сектор. Дългосрочният ход към ефективността, както и преходът от изкопаеми горива в ерата на глобалното затопляне означават, че тестето е подредено спрямо енергийните запаси и 2020 г. едва ли ще промени тази история.
*Материалът е с аналитичне характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи на финансовите пазари
Още по темата:
Кога да очакваме възстановяване на глобалния икономически растеж?
5 евтини дивидентни акции
Бичият пазар, който почти никой не видя, а беше очевиден!