Снимка: iStock
Това, което е работило в миналото, може и да не продължи да работи в бъдеще...
С наближаването на 2020 г. финансовите специалисти дават своите прогнози относно очакванията си за следващата година. Може би инвеститорите с дългосрочен хоризонт обаче ще се интересуват в много по-голяма степен коя ще е темата на следващото десетилетие.
Редица стратези очертаха случая за ралито през 2019 г., което поставя началото на ново разклонение за най-дългия пазар на бикове в историята.
Ако се обърнем обаче към следващото десетилетие и картината става малко по-мътна.
Защото, докато историята на пазара ни показва, че силните години за фондовата борса често са последвани от силни години, това което движи пазарите от десетилетие към десетилетие, има тенденция да се променя. Тоест инвеститорите едва ли могат да се осланят на случилото се през последните десет години в залозите си за следващите десет!
„Десетилетията са различни и инвестиционното лидерство през едно десетилетие рядко е било лидерство в следващото десетилетие“, казва екипът на Richard Bernstein Advisors в бележка към клиентите, публикувана този месец. „Смятаме, че най-голямата инвестиционна тема през следващите десет години може да бъде краят на глобализацията.“
За следващите 10 години консултантската фирма очертава четири теми, които в действителност не са работили през 2010 г. и които според нея се очертават като водещи светски теми: инфлация, нововъзникващи пазари (ЕM) срещу рисковия капитал (VC), „технологията се изчерпва“ и златото.
По време на посткризисния пазар на бикове залаганията срещу инфлацията (и като цяло, залагането на облекчаване на централната банка) бе една от най-печелившите сделки на десетилетието. Най-простият начин да изразите това мнение е просто да купите американски акции. S&P 500 се утрои това десетилетие.
Що се отнася до двете идеи, свързани с технологиите, RBA отбелязва, че през 2000 г. развиващите пазари превъзхождаха венчърния капитал с около 14 процентни пункта годишно; през 2010 г. VC превъзхождаше EM с 20 процентни пункта.
„Междувременно инвеститорите до голяма степен се отклониха от развиващите се пазари. Ще бъде интересно да видим как се представят тези два класа активи през следващото десетилетие, но историята предполага, че развиващите се пазари най-вероятно ще надминат VC.", коментират от финансовата институция.
Повишаването на акциите на FAANG по време на бичия пазар през това десетилетие е една от определящите характеристики на пазара. Но RBA отбелязва, че технологичният сектор има най-силното излагане към глобалната икономика от всеки друг сектор в S&P 500. Припомнете си, че най-голямата тема, според фирмата за 2020-та гдоина, е края на глобализацията.
„Свиването на световната търговия може да направи целите за растеж под въпрос за чуждестранно изложените технологични компании,“ пише фирмата, „но още по-трудно е да се предвидят високи прогнози за растеж на анализаторите за най-големите технологични компании, ако антитръстовото регулиране и разрушителният капитализъм продължат през следващия период от десет години."
Що се отнася до златото, фирмата казва, че „никога не са били „златни буболечки“, но изглежда целесъобразно да се държи злато, ако има свиване в глобализацията.
“Ние също излизаме от десетилетие, което видя почти удвояване в цената на златото от 2010-та година до есента на 2011-та година. Последваха шест години на почти никакво движение на благородния метал", се казва още в анализа на RBA.
„Няма гаранция, че тези теми ще работят“, пишат още от банката „но ние сме сигурни, че светът ще изглежда съвсем различно в края на следващото десетилетие и популярните днес инвестиционни теми (като рисков капитал, технологии и дефлационни инвестиции) в крайна сметка ще се окажат неподходящи за следващите десет години."
Тези коментари до голяма степен покриват това, което чухме от Джефри Гъндлах по-рано този месец, който заяви, че очаква изпреварващото представяне на американския пазар да приключи по време на следващия спад. Япония превъзхождаше през 80-те години на миналия век, развиващите пазари превъзхождаха преди кризата и оттогава нито един клас активи не се радва на същия относителен успех.
„Когато настъпи следващата рецесия, фондовата борса на Съединените щати ще се смачка и няма да се върне скоро към върховете, които видяхме - вероятно до края на моята кариера", заяви Гъндлах в телевизионно интервю за Yahoo Finance по-рано този месец.
Това разминаване между това как стратезите виждат следващата година и следващото десетилетие до голяма степен се обяснява с един от известните цитати на Бил Гейтс:
„Ние винаги надценяваме промяната, която ще настъпи през следващите две години, и подценяваме промяната, която ще настъпи през следващите десет“, пише Гейтс в книгата си „Пътят напред“ от 1996 г.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи
Още по темата:
Задава ли се нова световна икономическа криза?