Портфолио мениджър в един от водещите хедж фондове в Лондон предупреди за бъдещето, което грози страни, преследващи "по-голямо предпазване" от коронавируса.
Тим Бонд, партньор и мениджър на портфейли в Odey Asset Management, каза пред финансовото издание MarketWatch: „Кучето вече няма да яде куче. Вместо това всички ще се движат с глутницата и за глутницата" в периода след рецесия, характеризиращ се с намалени дивиденти и обратно изкупуване на акции и по-слаб растеж.
Бонд разгледа как финансовият свят ще изглежда след коронавируса в страни, изправени пред бремето от сериозни икономически спасителни пакети.
„Икономически пейзаж ще включва зомби компании и нужда от постоянна подкрепа от държавна помощ и национални ресурси, разпределени в съответствие с някакви краткосрочни цели.“ - смята Тим Бонд от Odey Asset Management.
„Възможно е също така глобалните мултинационални компании да започнат да се разделят на национални части, като функция на изискването за устойчивост в рамките на националните граници. Това ще обърне голяма част от олигополизацията, настъпила през последните 30 години."
Odey Asset Management, която има над 3 милиарда долара средства под управление, е създадена през 1991 г. от милиардера Криспин Одей.
Бонд смята, че е "почти невероятно" всичко да се върне към нормалното си състояние, след като вирусът се появи.
„Бизнесът е хванат с прекалено голям капацитет и недостатъчно резервиран“, каза той. „Те ще дадат приоритет на управлението на тежестта на дълга и изграждането на парични резерви вследствие на тази криза. Дивидентите и обратно изкупуването ще паднат много повече от печалбите; както поради по-високия процент на корпоративните спестявания, така и поради държавните изисквания."
Домакинствата, преживявайки как работните места и доходите могат да изчезнат буквално за една нощ, ще искат да спестят, каза той и добави: „Когато заетостта се върне…, трябва да очакваме, че домакинствата ще искат да спестяват при по-високо ниво от средното ниво на кризата.“
Това би означавало, че хората ще харчат по-малко, което означава, че общата фискална цена на кризата би намалила брутния вътрешен продукт.
„Тези поведенчески фактори ме накараха да заключа - каза той, - че периодът след рецесията ще се характеризира с много по-мек растеж, отколкото преди съм мислил. Този вирус най-вероятно ще прекрати глобализирания икономически модел "laissez-faire" (освободен от държавна намеса). Тъй като този модел беше спрял да работи много преди да започне кризата, това не е лошо. Трябва да помним, че преобладаващата икономическа система бе влязла в самоукрепващ се негативен цикъл на намаляващата производителност, забавяйки растежа на тенденциите, застояла реалния жизнен стандарт и нарастващото неравенство преди около 15 години", допълни Бонд.
„Следователно настоящата криза трябва силно да засили политическия натиск, за да се гарантира, че икономиките се управляват по начин, който е от полза за повечето им граждани.“
Бонд смята, че контраинтуитивно светът би могъл да види някои положителни резултати за темповете на растеж и тенденциите, идващи от изместване на властта далеч от големите бизнес субекти и обратно към хората. Ефектите ще дойдат от неглобализираните пазари на труда, принуждаващи по-високи темпове на бизнес инвестиции в дългосрочен план, стимулирайки растежа на производителността.
Бонд каза, че трябва да имаме предвид добрите резултати след 1945 г.: „Когато основните икономики преживяха 25 години изключително силна производителност и общ растеж на БВП, ползите от които бяха широко разпространени в обществото.“
Още по темата:
Коранавирус: Победители губещи и какво да очакваме?
Майкъл Бъри: Икономическата блокада ще вземе повече жертви от коронавируса