Снимка: iStock
Инвеститорите често обичат да се оправдават и да търсят причини за грешните си инвестиционни решения. Много от тях не могат да преодолеят най-големия си враг в инвестирането - собственото си его и са много креативни в измислянето на оправдания. На тях им е виновна интернет връзката, мнението на техни колеги, или експерти, които са ги заблудили, това че са били заети да гледат представлението на децата си и мн. др. най-разнообразни причини.
Истината обаче е, че инвестиционната игра не може да се спечели от хора, които не могат да губят. От хора, които не могат да признават своите грешки. От тези, които не осъзнават какви са слабостите им и не вземат мерки да ги преодолеят!
Да си срещу тълпата не е лесно. Питайте Уорън Бъфет - един от най-великите инвеститори на нашете време, който отново е срещу тълпата. Този път обаче, срещу тълпа от "посредствени инвеститори", които го обвиняват за действия, които не е предприел. Тоест - за това, че държи близо 40 милиарда долара кеш от инвестициите на своите доверители. И това му коства изоставащо от това на индекса представяне, през последните няколко години.
Все по-често четем новини от сорта на "Бил Акман напуска фонда на Бъфет". Това много ми напомня на критиките към Бъфет по време на технологичния бум и пълния отказ на "Оракулът от Омаха" да се възползва от технологичната вълна, която създаде толкова бързо вълна от милионери, колкото и бедняци след това. Но Бъфет остана верен на принципите си, че не инвестира в технологични компании тогава и не сбърка.
Но Бъфет не е човек, който не отчита грешките и пропуските си. Първо той постоянно се извинява за направените си грешни инвестиции, които напоследък са доста, напълно логично заради силно променливата среда на финансовите пазари. Второ - той промени частично принципите си за инвестиции в технологични компании, като в момента Apple е най-голямата му инвестиция във фонда. Трето - той продължи да се придържа към принципите си да търси и да инвестира в "евтини бизнеси", което така уверено го кара да държи подобен кеш под ръка, в очакване на добри сделки, които не дойдоха само и единствено, заради безпрецедентната намеса на Фед.
Но да се върнем към пазара в момента. Пазар, който въпреки всичко явно се е насочил към тестване на историческите си рекорди и изглежда, че няма сила, която да го спре. Нещо, коео се случва в среда на коронавирусна пандемия и предстоящи президентски избори през ноември. В среда, в която водещи експерти непрестанно предупреждават, че предстоят трудности, волатилност и може би... страдание за инвеститорите в момента. Все призиви, които явно се пренебрегват от биковете, точно както се пренебрегваха предупрежденията на гениални инвеститори за биткойна през 2017-та година.
И последното предупреждение е факт днес. И то идва от Citigroup:
„Определено чувстваме, че пазарите са много по-напред от реалността. Наистина казваме на всеки клиент да зарежи пазара, ако може в момента, защото смятаме, че цените сега не биха могли да станат по-добри.", според Маноло Фалко, мениджър инвестиционно банкиране в Citigroup, цитиран от финансовото издание Financial Times.
Фалко съветва корпоративните клиенти на банката да съберат възможно най-много пари от пазара в момента защо смята, че реалността е пазарите да потънат следствие на пандемията.
„С настъпването на второто тримесечие, започваме да виждаме болката и свързаните с ефектите от коронавируса“, продължи Фалко, „смятаме, че това ще бъде много по-трудно, отколкото изглежда.“
За негова гледна точка на инвеститорите от миналия месец не беше толкова трудна за разбиране. Всички насочиха своя взор към позитивните новини свързани с отварянето на икономиките в световен мащаб и рекордните стимули от централните банки.
„Пазарите са заложили V образно възстановяване. Те очакват, че всички се връщат на работа и всичко ще си е постарому. Откровено, не мисля, че ще бъде толкова лесно.“
Това бе поредното предупреждение от водеща банка, така че не казвайте после, че не сте били предупредени...
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции.
Още по темата: