Снимка: iStock
Глобална пандемия, протести и политически катаклизми се случват в среда на растящи фондови пазари. Макар да звучи много като 2020 г., подобен е сценария и през 1968-ма година.
И двете години се характеризираха с бурни истории и двете могат да се окажат добри години за инвеститорите. Въпреки че настоящият пазар все още има някакво основание за спад, тенденцията през последните два месеца беше на агресивен ръст, обърквайки всички, които залагат за слабост.
Повишението обаче, може би не трябва да е такава изненада. На пазар, задвижван във все по-голяма степен от компютри, които работят с търговски алгоритми, и инвеститори, които поне на теория винаги гледат напред, тенденцията да се гледа отвъд новините на момента винаги е налице.
„Пазарът винаги изглежда безсърдечен, без никакви емоции, без загриженост, без съпричастност. Но това е естеството на пазара“, каза Куинси Кросби, главен пазарен стратег в Prudmental Financial. „Алгоритмите почти сигурно нямат и съпричастност. Не трябва да го правят."
Все пак пазарът често ще скочи или ще падне от заглавията, независимо дали те са пряко свързани с него, икономически данни или някакво геополитическо развитие.
Съвсем наскоро новините за потенциални медикаменти и ваксини срещу коронавируса накараха пазара да се повиши, тъй като те се разглеждат като показатели за надежда, че пандемията може да бъде осуетена. Обратното - пазарът е склонен да пада при някои ужасни данни за заетостта, продажбите на дребно и корпоративните печалби.
Макар че би изглеждало логично, протестите от последните дни, произтичащи от смъртта на Джордж Флойд в Минеаполис, да имат негативно пазарно въздействие, основните индекси отбелязаха ръст в понеделник, докато останалата част от страната се опитва да се справи с хаоса.
„Има много валидни причини да бъдете поносими към рисковите активи като акции или корпоративен дълг сега, но историята показва, че пазарите са растяли по време на много видове бурни събития и са го правили в продължение на десетилетия“, казва Никълъс Колас, съосновател на DataTrek Research. "Това може да изглежда контраинтуитивно и може би дори "не е справедливо", но е абсолютно вярно."
Един от най-ясните примери идва от 1968 година.
Смърт, унищожение и болести
Преподобните Мартин Лутър Кинг и Робърт Ф. Кенеди бяха убити. Северен Виетнам започна офанзивата и президентските избори през 1968 г. представиха силно разделение между кандидатите Хюбърт Хъмфри и Ричард Никсън. Протести изобилстваха и по света.
И, разбира се, имаше и пандемията H3N2 „хонконгски грип“, която уби близо 100 000 американци и милиони повече в световен мащаб и все още убива десетки хиляди годишно.
Крайният резултат за пазара през годината: След 9% спад за S&P 500 от януари до март, пазарът нарасна 24% и завърши с печалба от 7.6%. Досега през 2020 г. индексът все още е спаднал около 5.7% през годината досега, но с рали от 36% спрямо нивото от март инвеститорите мислят, че може да се стигне до друг резултат, който да опровергае историята за загуба.
„1968 беше годината, която „разруши Америка“ и през тази година се случиха много бурни събития и насилие. И въпреки това пазарите на акции успяха да се представят стабилно”, пише Том Лий, ръководител на научните изследвания в Fundstrat Global Advisors. „1968 г. е напомняне, че акциите и световните събития не винаги са свързани.“
Всеки знак, че икономиката няма да оздравее толкова бързо, колкото пазарът ценообразува, или че геополитическите проблеми и социалните протести биха могли да бъдат по-дестабилизиращи, биха могли да навредят на пазара, който е бил подсилен от надежди за бърз обрат.
„Важното за пазарите в момента е как/когато американската икономика се рестартира от спирането на COVID кризата“, пише Colas. „Ако протестите или политическото преливане започнат да вредят на доверието на потребителите, това ще доведе до по-ниски цени на акциите за по-дълъг период от седмица или две.“
Още по темата: