Снимка: iStock
Цената на златото се повиши от двумесечното си дъно в понеделник, докато инвеститорите заложиха, че стимулирането от страна на централните банки ще остане в сила в обозримо бъдеще, засилвайки случая със слабост на долара и покупки на злато от инвеститорите. Повишението на златото става реалност въпреки мощния отскок на щатските акции.
„Възстановяването на световната икономика все още ще изисква по-нататъшна помощ и цената на златото все още трябва да се поддържа в средносрочен план“, пише Едуард Моя, старши пазарен анализатор в брокерската Oanda.
Поскъпването на златото в понеделник идва, след като стоката затвори търговията в петък по-ниско и отбеляза рязък седмичен спад, след неочаквано покачване на работните места в САЩ за май и спада на безработицата в страната до 13.3% от 14.7%, като натисна цените на метала, приеман за убежище от инвеститорите.
„Цените на златото се понижиха през миналата седмица, като инвеститорите се надяват, че Фед няма да допусне пробиви в подкрепа на икономическото възстановяване на САЩ“, спекулира Моя.
Августското злато на Comex се покачи с 16.90 долара, или с 1%, до ниво от 1.699.90 за унция, след като приключи търговията миналата седмица на най-ниското ниво от началото на април и отбеляза седмичен спад от 3.9%, според данните на FactSet, базирани на най-активните договори на търговия.
Междувременно юлското сребро добави 37 цента, или 2.1%, за да се търгува при нива от 17.855 долара за унция, като се повиши от най-ниските си нива от две седмици, след спада от 5.5% миналата седмица.
Междувременно акциите продължават да поскъпват, в очакване на двудневната среща на Фед през тази седмица, на която се очаква да се потвърди по-нататъшното изкупуване на активи от резерва, с цел стимулиране на икономиката.
Злато и други благородни метали
Златото трябва да е част от портфейла на всеки инвеститор в днешно време. На това мнение са не един и двама велики инвеститори. Особено в настоящия момент на трудности и риск за фондовите пазари, заради пандемията.
Златото може да поскъпне с 80% през следващите 18 месеца, тъй като стимулите на централните банки и икономическите сътресения могат да доведат до рекорден интерес към благородния метал, прогнозираха анализатори от Bank of America.
Паричните власти харчат трилиони долари, за да поддържат икономиите и се борят от негативните последствия от пандемията. Широкоразпространените разходи ще окажат невероятен натиск върху валутите, казаха анализаторите на банката, което от своя страна ще подтикне инвеститорите към злато и ще видим дефицит при метала.
Все още има достатъчно място за инвеститорите да се насочат към злато, добавиха още от банката. Позиционирането „беше изненадващо слабо“ дори след златното рали в края на март, а масивният приток на капитал ще изпрати цените нагоре, които ще нарастват през годината, прогнозират от Bofa.
В основата ще е печатането на пари като фактор, който ще предопредели изстрелването на "жълтия метал" до рекорд до октомври на следващата година, прогнозира Bank of America.
Анализаторите на фирмата вдигнаха 18-месечния си ценови таргет за благородния метал до 3000 долара за унция от 2000 долара в понеделник, определяйки златото като „най-добрия защитник на стойност“ на фона на силния икономически спад.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи.
Още по темата:
Фючърсите на златото - трайно над 1 700 долара за унция
Експерти: Златото е инструмент за хеджиране срещу безкрайното печатане на пари