Снимка: iStock
Ако има втора коронавирусна вълна, глобалният растеж ще се свие със 7.6% през 2020 г. и ще „остане доста по-ниско“ от нивото си преди кризата до края на следващата година, прогнозират от ОИСР.
Очаква се Франция, Великобритания, Испания и Италия да се сблъскат с най-острите икономически свивания през тази година.
Пандемията от коронавирус е на път да доведе до най-лошата рецесия извън военно време за последните 100 години, предупреди Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в сряда.
Строгите блокировки и ограниченията за пътуване, налагани от страните по света, доведоха до рязък спад на бизнес активността. Глобалните вериги за доставки бяха спрени, неравенството и нивата на дълга се повишиха, а на доверие - спадна.
„Икономическите въздействия са тежки навсякъде“, обобщават в ОИСР в своята Икономическа перспектива, публикувана в сряда.
„Възстановяването ще бъде бавно и кризата ще има дълготрайни ефекти, несъразмерно засягащи най-уязвимите хора.“
ОИСР публикува две прогнози за глобален растеж: първата предполага, че има втора вълна от инфекции с Covid-19; втората - без последваща втора вълна.
В първия си сценарий ОИСР заяви, че глобалният растеж ще се свие със 7.6% през 2020 г. и „ще остане доста нисък“ спрямо нивото си от преди кризата до края на следващата година.
Ако няма втора вълна, ОИСР заяви, че световната икономика все още ще се свие с 6% през 2020 г., но ще се възстанови до почти кризисните си нива нива до края на 2021 г.
"И двата сценария са отрезвяващи, тъй като при тези обстоятелства икономическата активност не може да се върне към нормалното", казва докладът на ОИСР.
От организацията добавят, че „до края на 2021 г. загубата на доходи ще надвишава загубата на доходи през последните 100 години извън военно време, с тежки и дълготрайни последици за хората, фирмите и правителствата“.
Очаква се Франция, Великобритания, Испания и Италия да се сблъскат с най-острите икономически свивания през тази година. Тези страни са сред най-тежко засегнатите от здравната криза досега.
Очаква се обаче растежът в Съединените щати да се свие със 7.3% при сценария без последваща втора вълна и с 8.5%, ако има втора вълна.
ОИСР също предупреди за въздействието на пандемията върху младите хора. Хората на възраст между 15 и 24 години представляват най-голям дял от работниците в най-тежко засегнатите сектори като туризма.
„Безработицата в средната икономика на ОИСР през тази година се очаква да бъде на най-високо ниво за двадесет и пет години и ще намалее едва бавно през 2021 г.“, предупреждава още докладът.
„Белезите от загубата на работни места вероятно ще се усетят по-специално от по-младите работници и тези с по-ниска квалификация, като съпътстващите рискове са това много хора да попадат в хватката на трайната безработица", твърди се от ОИСР.
Освен това се очаква бързо развиващите се икономики да бъдат тежко засегнати. Страни като Бразилия и Аржентина разчитат на търсенето от развитите страни, които също се борят.
„Производителите на стоки с ограничени финансови буфери и страни с ниски доходи с неразвити вътрешни финансови пазари и малка база от вътрешни инвеститори вероятно ще бъдат особено засегнати“, добавя ОИСР.
Още по темата:
Три технологични акции за закупуване след коронавирусната криза