Снимка: iStock
Професорът по биология в Харвард и предприемач, Тимоти Спрингър, направи инвестиция в обещаваща новоизградена биотехнологична фирма преди десетилетие. Сега, главно в резултат на този залог - в Масачузетската компания, наречена Moderna - той е милиардер.
Акциите на Moderna, която създава ваксина срещу Covid-19, но понастоящем още се тества, нараснаха с повече от 12% тази седмица, което намали общия спад на фондовия пазар. Това решение превърна Спрингер в милиардер: Forbes изчислява, че той сега притежава 1 милиард долара въз основа на своя 3.5% дял в Moderna и инвестициите в три по-малки биотехнологични компании.
„Философията ми е да инвестирам в това, което разбирам, казва 72-годишният Спрингер пред Forbes. Много учени стартират компании, но малко са успешни. Аз съм активен инвеститор, а също и много сериозен учен и затова имам много висока средна оценка. "
Във вторник от Moderna обявиха, че Американската агенция за контрол на храните и лекарствата бързо проследява своя кандидат за ваксина Covid-19, което дава тласък на усилията на фирмата да разработи първата ваксина срещу вируса. Това беше първата компания, която започна да тества ваксината си, на 16 март в Сиатъл, а акциите на компанията почти утроиха стойността си, след като СЗО обяви Covid-19 за пандемия на 11 март.
Освен милиардер инвеститор в биотехнологии, Спрингер е професор по биологична химия и молекулярна фармакология в Харвард, където започва да преподава през 1977 г. и понастоящем наставлява докторанти в лабораторията си. В своите изследвания като имунолог от Харвард, Спрингер открива молекули, свързани с функцията на лимфоцитите, което доведе до разработването на няколко одобрени от FDA лекарства на базата на антитела. Първият му поход към предприемачеството е през 1993 г., когато основава биотехнологичното защитно облекло LeukoSite, което става факт на пазара през 1998 г. и продава на Millennium Pharmaceuticals година по-късно в сделка за 635 милиона долара. Спрингър получава около 100 милиона долара от акциите на Millennium.
През през 2010 г. той влага около 5 милиона долара в Moderna, с което става основополагащ за компабията инвеститор. Сега, десетилетие по-късно, тази първоначална инвестиция е на стойност близо 870 милиона долара. Но много преди Covid-19 да стане факт, Спрингър вече е обмислял как новаторската технология на mRNA на компанията може да помогне за разработването на ваксини.
„Много рано бяхме подготвени за подобни извънредни ситуации, казва той. Ето защо инвестирахме в провеждане на тестове за различни видове грип, типовете, които обикновено не се наблюдават при епидемии, но биха могли да възникнат и да предвизвикат нова болест. През цялото време бяхме наясно с този сценарий. "
Въпреки че Moderna е най-популярният залог на Спрингър, той също е водещ инвеститор в три по-малки публично търгувани биотехнологични ъпдейта: Selecta Biosciences, Scholar Rock и Morphic Therapeut. Той е и съосновател на Scholar Rock and Morphic, помагайки за изграждането на компаниите от научните си изследвания в Харвард.
Той също използва своето богатство, за да подпомага в развитието на науката: През 2017 г. дарява 10 милиона долара за създаване на Institute for Protein Innovation, независима нестопанска организация, посветена на изследване на протеиновите храни.
"Харесва ми активното инвестиране, но също много харесвам активната филантропия, казва Спрингър. Мотивацията ми зад този проект е не само да помогна за разработването на нови надеждни антитела, които учените по целия свят могат да използват за биологични изследвания, но и че има нова технология, която просто ще позволи да се направят още много открития".
Професорът от Харвард не е единственият с печалби вследствие на COVID-19. Някои специалисти в сектора на здравеопазването са увеличили още повече състоянето си с милиарди долари, след като СЗО обяви глобална пандемия на 11 март. Биотехнологичното рали може да продължи да набира темпове, тъй като обществеността с нетърпение очаква нови открития в борбата срещу Covid-19.
От своя страна Спрингър е оптимист, че биотехнологичният сектор ще продължи своя бърз растеж дори когато пандемията изчезне.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции.
Още по темата: