Снимка: iStock
Една недооценена характеристика на крипто пазарите е липсата на централизация. Искам да кажа, че хората знаят, че криптовалутите са децентрализирани и търгуват на борси по целия свят, коментира експертът Себастиан Синклеър. Но често се пренебрегва относителната лекота, с която хората могат да променят местата, в които купуват и продават своите валути.
Ако например Джеф Спречър (председател на фондовата борса в Ню Йорк) каже нещо, което ви разстрои, не бихте могли да спрете да търгувате на NYSE, без да ликвидирате голям процент от портфейла си, защото за много акции това е единственото място за търговия.
Ако обаче криптовалутната борса на която търгувате, направи нещо, с което коренно не сте съгласни, можете да търгувате дигиталните си монети другаде. Не липсват опции.
Coinbase по-рано тази седмица разкри, че е сключила сделки за публични поръчки с редица американски агенции, включително Администрацията за контрол на лекарствата (DEA) и Службата за вътрешни приходи (IRS), за инструмент, наречен „Coinbase Analytics“.
Според данни на блокчейн аналитичната компания Glassnode, биткойните, търгувани на Coinbase, са поевтинели.
Въпреки че все още не можем да направим категорични заключения, има две интригуващи спекулации за тези действия:
1) Движението на крипто активи се проследява.
Обикновено не знаем кой изпраща или получава, но можем да видим, че движенията се случват и обикновено са известни големи обменни адреси - някои услуги автоматично изпращат сигнали, когато се случи значителна промяна между борсите или потребителите, или други борси. Представете си, че можете да проследявате движението на акциите...
2) Крипто борсите могат лесно да загубят бизнес, ако потребителите почувстват, че определени ценни характеристики на криптовалутите не се поддържат.
Много инвеститори в криптовалута имат силна чувствителност към анонимността и неприкосновеността на личния си живот и правителствените споразумения и, съдейки по коментарите в Twitter, много от тях преместват бизнеса си другаде.
В началото на 2019 г. Coinbase закупи фирма за киберсигурност Neutrino, която имаше тесни връзки с екип, който помагаше на авторитарни правителства да шпионират своите граждани. Резултатът от това бе - публичния протест и кампанията #DeleteCoinbase, която стартира в Twitter. Те бяха достатъчни, за да реши Coinbase да уволни основателите на Neutrino.
Това поставя нов обрат в идеята предприятията да бъдат отговорни пред своите потребители.
Той подчертава ролята, която доверието играе на пазарите. На традиционните пазари това доверие се налага от регулациите. Регламентите обаче се приемат от правителствата, които в тези бурни времена губят доверие, според най-новия барометър на Edelman Trust.
Тук имаме нововъзникващ капиталов пазар, който не се нуждае от надзор за налагане на добро пазарно поведение. Самият пазар на криптовалути изглежда се справя доста по-добре от това.
Това повдига въпроси относно стойността на прозрачността, силата на избора и връзката с общността. И бих се изненадал, ако традиционните играчи на капиталови пазари не са следели всичко това с интерес, коментира още Синклеър.
Fidelity Digital Assets, групата на криптовалутите на финансовия гигант Fidelity Investments, публикува проучване на над 770 институционални инвеститори в САЩ и Европа, което разкри, че 36% притежават криптовалути или свързани деривати. Миналата година Fidelity Digital Assets изследва 441 институции в САЩ, 22% от които по това време бяха инвестирали в криптовалути.
Данните, които са особено интригуващи са бариерите пред инвестициите, основните притеснения, които възпират институционалните инвеститори да инвестират в криптовалути. Тревогата с най-висок ранг е нестабилността на цените, която притеснява над половината от анкетираните. Въпреки това в сравнение с проучването за 2019 г., коефициентът на притеснение пада с 13 пункта, повече от всеки друг фактор.
Добра новина може би? Но погледнете датите, през които е проведено проучването: ноември 2019 г. - март 2020 г. И всички знаем какво се случи през март - цените на почти всичко се сринаха и променливостта на биткойна се повиши.
Означава ли това, че променливостта сега е станала по-скоро като бариера, отколкото през периода на проучване? Може би, но нестабилността се е появила и на по-традиционните пазари:
Преминавайки към другите основни проблеми - липсата на надзор на пазара (47% от анкетираните виждат това като бариера) и липсата на основи за оценка (45%) - виждаме две много окуражаващи развития.
Надзорът на пазара сега е по-малко притеснен, отколкото преди година - делът на анкетираните, цитиращи това като бариера, спада с 6 пункта, изтласквайки го до под половината. Това вероятно ще продължи да бъде тенденция към понижение, тъй като както стартиращите фирми, така и настоящите компании постоянно усъвършенстват технологията, използвана за маркиране на лоши играчи.
А що се отнася до разбираемото недоумение как да оценим криптовалутите, когато те нямат солидна подкрепа и няма парични потоци, смяната там е особено вълнуваща и тази, която очаквам да се ускори значително през следващите 12 месеца. Крипто платформите за данни подобряват дълбочината и широчината си с изумителна скорост и много нови се появяват. И CoinDesk Research в момента работи по поредица проекти, насочени към поставяне на повече данни за криптовалута пред нашите потребители, както и обясняване на тези данни по-подробно.
Това, което се промени, е, че по-голям брой инвеститори приемат, че не могат да разглеждат криптовалути чрез същия обектив използван при по-традиционните акции. Те не очакват, че могат да ги оценят по същия начин. Повече се приближават до идеята, че криптовалутите изискват нова рамка на разбиране, базирана на нови типове данни и нови драйвери на стойността.
Това е значителна стъпка към по-голямо търсене на образование и по-задълбочен интерес към данните. Това са необходимите прекурсори за по-широко приемане на този клас активи. Проучването за следващата година най-вероятно ще са още по-интересни.
Въпреки че никога не е добре да виждате загубена стойност, маршрутът от края на седмицата се чувства като поглъщащ потискащият ръст на акциите на фона на ужасни икономически перспективи, които не са били оценени.
Тревожният спад от 20% на американския БВП през месец април беше трагичен акцент върху подновеното напрежение при Brexit. Страховете от повторно блокиране на световната икономика, следствие на втора коронавирусна вълна, също натежаха над инвеститорите.
Дори след падането S&P 500 все още е по-високо, отколкото в края на февруари, когато икономическите перспективи не бяха толкова ужасни. Дали това означава, че предстоят повече спадове от тук нататък? Това поне е мнението на част от пазара.
Биткойнтъ претърпя рязък спад в четвъртък и поевтиняването му продължи и в началото на тази седмица, търгувайки се при нива от 9 100 долара за монета. Това в унисон с очакваното ужасно начало на седмицата за пазарите.
Още по темата:
Експерт: Време е да действате, тъй като криптовалутите стават мейнстрийм