Снимка: Личен архив
Липсата на познанията в сферата на финансите е един от основните проблеми, с които се сблъскват много тийнейджъри. Ето какво казват от BisinessNewsDaily.
Дори и те да си мислят, че знаят всичко, някои изследвания установяват, че въпросът за парите ги затруднява. Те не знаят как да боравят с тях. Доказателство за този факт е, че само 17% от тийнейджърите на възраст между 12 и 17 години заявяват, че знаят как да управляват парите си, а 24% от анкетираните споделиха, че не знаят разликата между дебитни и кредитни карти.
Финансовата грамотност е най-важна за тийнейджърите, които не са от заможни семейства според проучването. Част от причината за липсата на такива познания обаче е в родителите, или поне така твърдят младите.
Повече родители, притеснени от бурните тийнейджърски години, говорят повече за опасностите от наркотиците и алкохола, но не и за теми, свързани с финансите. Повече от 10% от юношите споделят, че никой вкъщи не им помага да спестяват. Този брой нараства до 15% сред младите на възраст между 15 и 17 години.
„Ролята на родителите в даването на финансов пример за децата им е от решаващо значение, казва Джим Кели, ръководител на ING Direct Bank, която спонсорира проучването, заедно с Capital One. И все пак много родители се чувстват неподготвени да дадат пример."
Въпреки липсата на насоки тийнейджърите започват работа, за да придобият знания в сферата. Според Capital One и ING Direct родителите също могат да научат децата си за спестяването, като следват тези стъпки.
Докато пазарувате с децата си, обяснете им как разумно да харчат парите си, тъкмо така можете и да им покажете нагледно.
Обяснявате максимално най-разбираемо. Според проучването няма нужда, дори би влошило нещата, ако усложнявате разговора с технически термини и го превърнете в лекция по икономика.
Практикувайте това, което преподавате. Спазвайте финансовите правила, на които учите детето си.
Бъдете честни относно приходите и разходите: Според Military One, един от най-добрите методи за обучение във финансова грамотност е именно честността. Споделете своите месечни приходи и разходи. Много родители са склонни да крият подобни неща от децата, а те от своя страна стават объркани и не могат да разберат защо това трябва да е тайна, следователно започват да мислят, че няма нужда да задават никакви въпроси, свързани с финансите. Като отделите време да обсъдите открито и честно тези неща, тийнейджъри ще бъдат по-добре подготвени да управляват своите финанси в бъдеще.
Отваряне на съвместна банкова сметка: Като отворите съвместна банкова сметка или им помогнете да отворят своя, това ще е още един урок за тях в управлението на финансите. Така по-добре ще научат стойността на парите.
Започнете с малки месечни разходи: Въпреки че много тийнейджъри нямат голям доход, много от тях печелят достатъчно, за да могат да поемат по-малки месечни разходи. Например, можете да ги накарате да плащат месечната такса за Netflix или дори сметката за интернет. Важното е те да знаят, че имат сметка, която трябва да платят и да направят план на парите си.
Кажете им за плюсовете и минусите на кредитните карти: Кредитните карти могат да предложат големи ползи за онези, които са достатъчно зрели, за да се справят с тях, те могат да бъдат много пагубни за тези, които не са психически готови.
Други важни теми за за какви си струва да се харчат пари, ползата от инвестициите, кредитите и дълговете.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции.
Още по темата: