Снимка: iStock
Отдавна управлявам собствените си финанси. По пътя взимах правилни решения, които ми послужиха добре, но и доста грешки. Това разказва Санхиб Саха от MarketWatch. Ето цялата му история.
Всичко започна, когато се преместих в гимназия, която беше на 12 мили от дома ми. Ежедневният траспорт включваше кратко пътуване с автобус до най-близката жп гара, 20 минути с влака и след това пеш. За да спестя пари, прескочих пътуването с автобус на път за вкъщи и вместо това се разхождах. Първият ми спестовен урок се превърна в мой навик за цял живот.
Имах късмета, че започнах от ранна възраст да градя кариерата си, която е свързана със софтуерно разработване. Не само ми харесваше работата, но и оцених постоянната заетост и доходите. Никога не се е налагало да пропуснат изплащането на заплатата ми.
Мислите, че ранното започване, стабилният доход и добрите финансови навици са сигурна рецепта за успех? И аз така мислех. Но уви, не знаех колко много неща пропускам. Липсата на основна финансова грамотност през първата половина на моя трудов опит живот доведе до трите големи грешки във финансовата ми практика.
Грешка № 1: Странях от борсите.
Някои хора решават да стоят отстрани и да чакат по-подходящо време за инвестиране.
В моя случай погрешно предположих, че банковите сметки и депозитните сертификати са добри инвестиции за бъдещето. Не знаех други класове активи и техния потенциал за дългосрочна възвръщаемост.
Какъв е резултатът? Въпреки че спестих много в ранните си години, ръстът на инвестициите ми беше слаб. Когато научих, че разпределението на активите е основният двигател на възвръщаемостта на инвестициите, причината за хроничната ниска възвръщаемост на портфейла ми стана очевидна. Промених курса, но вече нанесените щети бяха огромни.
Грешка №2: Липсват дългосрочни финансови цели.
Занимавах се основно с краткосрочните парични въпроси, но не се интересувах от дългосрочните цели. Вместо да планирам, спестявах безцелно. Подходът ми се оказа малко глупав.
Ето и примерите за това. Прекалено дълго живях под наем, защото никога не бях обмислял сериозно въпроса да си купя жилище. Много мои приятели предприеха тази стъпка доста по-рано. Можех да направя същото. Дали да живееш под наем или да закупиш жилище е трудно решение. Но купуването би било глупаво решение в моя случай.
По времето, когато нуждата ни от еднофамилно жилище в квартал с добро училище, местният пазар на жилища вече се "нагорещи". За щастие намерих малко място, което отговаря на всички наши критерии. И въпреки това трябваше да взема по-голям заем, отколкото ми се искаше. Отне ми години, за да сваля тежестта на тази ипотека от гърба си.
Грешка № 3: Недостатъчно използване на данъчни сметки.
Винаги съм гледал на високата данъчна сметка като на нещо хубаво. Плащането на тежките данъци означаваше, че печеля добри пари, нали? Е, и това беше грешка. Високите данъци всъщност могат да бъдат знак и за финансова неграмотност, както беше в моя случай. Все още плащам неустойката за това.
Спестявах постоянно през годините, когато бях на работа, но по-голямата част се озова в облагаеми сметки. Платих сериозен данък върху печалбата си от инвестиции, особено през годините, когато имах високи доходи. Отне ми години, за да осъзная грешката си.
Дали някоя от тези груби грешки разруши финансите ми? Отговорът е не. Защото имах добра кариера и умеех да пестя. И все пак тези грешки донякъде усложниха процеса.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за търговия с акции.
Още по темата:
Ето защо трейдърите не трябва да се връщат към старите методи