Снимка: iStock
Дейтрейдърите имат своя момент, докато седят у дома и лишени от спортни събития и масови мероприятия търгуват, до голяма степен възползвайки се от безпрецедентното повишение на индексите в среда на пандемия.
Но тази група "бунтовници", спечелили от последните печалби на пазара на акции, може да поиска да чуе призива на експертите на финансовите пазари, или така наречените професионалисти. Защото много от най-добрите инвеститори наоколо започват да се притесняват малко, ако пазарите са се засилили нагоре по редица грешни причини.
„От професионална страна, това, което виждаме при нашите инвеститори, е, че повечето от тях са натрупали пари, поддавайки се на това рали. В интерес на истината, днес те седят на нещо като 72 милиарда долара в клиентски пари. По принцип тук има две линии на мислене“, заяви основателят и председател на Interactive Brokers Томас Питърфи за Yahoo Finance. „Пъррвата е, че ако не влезете на този пазар, никога повече няма да видите тези цени, защото Фед продължава да пуска пари на пазара, а инфлацията ще ни настигне много скоро. А акциите са сигурно убежище. И другото е, че няма значение колко пари са на пазара, защото компаниите ще имат трудности да посрещнат очакваните печалби. Така че ние сме тук. "
Роденият в Унгария Петерфий основава Interactive Brokers преди около 43 години. Оттогава той е шампион на онлайн търговията като платформа за намаляване на цените на транзакциите и привличане на повече хора в инвестиционната част.
Днес Interactive Brokers има повече от 760 000 клиентски акаунта, които обхващат САЩ, Азия и Европа. Средният размер на акаунта е 230 000 долара, отразява платформа, която е насочена повече към професионални инвеститори с достъп до някои от най-добрата информация на пазарите наоколо.
В този процес Питърфи събра нетна стойност на активите си до около 14.5 милиарда долара.
И така, когато Питърфи казва, че клиентите на неговата платформа събират пари - докато широкият пазар все още се увеличава - това трябва да даде няколко предупредителни сигнала към биковете.
„Те смятат, че пазарът е надценен, нали така, защото икономиката по принцип страда и ние не виждаме бърз обрат на хоризонта“, добавя Петерфи.
Когато дейтрейдърите започнат да се мислят за богове...
Широкоразпространен анекдот за Уолстрийт разказва как през 1929 г. Джоузеф П. Кенеди, основоположник на клана Кенеди, отива да си излъска обувките недалеч от офиса си на Уолстрийт. Кенеди е бил изключително изненадан, когато мъжът, който му е лъскал обувките, е започнал да му дава съвети за акции на него, водещ търговец. Той веднага се върнал в офиса си и агресивно започнал да заема къси позиции, разпродавайки акциите, с което е направил цяло състояние от последвалата голяма катастрофа.
Това вероятно е измислена приказка, която сочи по-голямата истина: Когато дори мъжете, които лъскат обувки са толкова уверени за посоката на пазара, че да дават съвети на професионалистите, е време да бягате далеч от пазарите.
Изминалото тримесечие, което бе най-доброто за пазарите от близо 50 години, видяхме много от казаното по-горе. Nasdaq достигна най-високите си нива в историята и се търгува близо до тях, при нива от над 10 100 пункта в момента.
По-добри от Бъфет?
Един водещ дейтрейдър, който е особено горд със себе си, е Дейв Портной, успешният основател на Barstool Sports, който смята, че опитът му през последните шест седмици или повече, го е направило по-добър от... Уорън Бъфет.
„Аз съм новата порода. Аз съм новото поколение, заяви той. Няма никой, който да оспори, че аз съм по-добър от Уорън Бъфет в инвестициите в момента. Това е факт".
Бъфет, разбира се, се разглежда "под лупа" от пазара в момента, след като три от последните му инвестиции загубиха най-малко 7 милиарда долара и той продаде притежаваните си акции на авиокомпании на дъното. И все пак... Наистина ли инвеститори като Дейв си мислят, че са по-добри в инвестирането от легендарния Бъфет, който е на пазара вече няколко десетилетия?
Дневната търговия определено е знак за времената. Както Антъни Дениер, изпълнителен директор на търговската платформа Webull, каза пред New York Post: „Всички сме вкъщи. Някои хора изкарват хляб, а други казват: „Ей, как мога да накарам борсата да работи за мен?“ И когато Фед изпомпва пари на пазарите, те си мислят „Как мога да загубя?“
Още по темата:
Коя е най-добрата стратегия за инвестиране по време на рецесия