Снимка: iStock
Проучване установи, че 18% от хората със собствени инвестиции смятат, че загубите за пазарите ще бъдат между -5% и нула процента; а 11% смятат, че ще бъдат между -10% и -5%.
Въпреки тези перспективи, само 19% от анкетираните казаха, че е подходящ момент за намаляване на експозицията на пазара, което показва, че много от тях планират да продължат курса.
Освен това, тъй като тези числа идват от хора, притежаващи инвестиции в акции, това мечо настроение не включва всички онези, които са решили да закрият позициите си и да излязат в кеш в определен момент на кризата.
Възможно е да има много мечки, но над половината анкетирани (51%) смятат, че инвестиционните резултати ще бъдат скромно положителни (по-малко от 5% печалба) през следващите пет години.
Възрастта и полът разделят перспективите
Нагласите на биковите и мечките показаха интересни разлики по отношение на пола и възрастта. Хората между 35 и 44 години се оказаха особено бичи в сравнение с други групи; 67% от тях казаха, че е подходящ момент за инвестиране, а само 9% са на противоположното мнение.
Сравнявайки това, следващата най-агресивна група е била между 18 до 34 групи, от които едва 32% смятат, че е подходящ момент за увеличаване на експозицията в акции, в момента.
По същия начин мъжете мислят за пазара далеч по-агресивно. 41% от тях казват, че е подходящ момент за увеличаване на акциите на фондовия пазар в сравнение само с 21% при жените.
Изпълнителният директор на Harris Poll Уилям Джонсън предложи възможно обяснение за разликата в нагласите между двата пола, като отбеляза, че жените са засегнати далеч по-различно от мъжете, що се отнася до загуба на работа.
„Всички може да сме заедно в това, но рецесията не удари всички нас еднакво“, каза Джонсън. „По-голям процент от жените губят работата си в сравнение с мъжете. Една от основните причини е, че жените работят несъразмерно в отрасли, които бяха затворени от пандемията, като търговията на дребно, хотелиерството и образование."
Разликите между пола продължават, когато става въпрос за това дали хората смятат, че ще постигнат инвестиционните си цели, като 32% от мъжете казват, че са "много уверени" в сравнение само с 4% от жените.
Тази разлика в доверието се стеснява, когато анкетираните са били попитани дали са „сравнително уверени“ относно постигането на инвестиционните си цели - 60% от мъжете казват, че се чувстват поне така сигурни в сравнение с 47% от жените.
Възрастните хора над 55 години, които вероятно са изложени на риск от конвенционалната мъдрост да преминат от акции към облигации и пари, са по-склонни да изразяват увереност относно постигането на финансовите си цели.
Още по темата: