Снимка: iStock
Ултра богатите хора по света насочват във все по-голяма степен парите си към социално, етично и екологично ориентирани бизнеси, което може да стимулира растежа на устойчивите инвестиции.
В доклада на Capgemini за световното богатство за 2020 г. повече от една четвърт (27%) от индивидите с висока нетна стойност (HNWI) - тези с активи, които могат да бъдат разгледани от 1 милион долара или повече, заявиха, че се интересуват от устойчиви продукти. Тази цифра нараства до 40% сред лицата с ултра висока нетна стойност (UHNWI), тези с инвестиции от 30 милиона долара или повече.
И което е важно, този интерес се превръща в действие. Заможните инвеститори заявиха, че планират да насочат 41% от портфейлите си към предприятия, които активно водят политики за околната среда, социално и корпоративно управление (ESG) до края на годината. В края на 2021 г. тази цифра ще се увеличи до 46%.
Техните основни мотиви включват по-висока възвращаемост (39%); повишено разбиране на продуктите на ESG (29%); и желание да се върне на обществото (26%). Междувременно предпочитаните от тях области бяха рисковете за околната среда и изменението на климата (55%); системи за етично управление (54%); и социално осъзнати бизнес практики (52%).
Трябва да се знае, че докладът - който изследва над 2500 HNWI на 21 основни пазари на богатство - беше проведен от януари и февруари 2020 г. преди пандемията от коронвирус. Въпреки това Шиничи Тономура, управляващ директор на Capgemini Financial Services за Азия и Япония, заяви, че увеличеният интерес вероятно сочи към добри новини за ESG, тъй като по-богатите групи инвеститори са склонни да бъдат „малко по-напред“ на кривата за възникващи възможности за инвестиции.
„С повишаването на осведомеността по проблемите на околната среда и появата на по-зрели продукти с по-добра финансова възвръщаемост апетитът към продуктите на ESG се увеличава“, казва Тономура пред CNBC Make It.
Устойчивите инвестиции превъзхождат
Въпреки по-големият икономически спад през тази година, устойчивите инвестиции успяха да издържат на бурята достатъчно добре.
Според доклада инвеститорите, които са приложили стратегии за инвестиране в капитала на ESG през 2020 г., победиха по-широките показатели. Междувременно Morningstar установи, че 70% от устойчивите фондове са регистрирали възвръщаемост в най-горните половини на своята широка група от конкуренти през първите три месеца на годината.
Тономура заяви, че стабилното представяне може да показва превъзходната способност на ESG компаниите да издържат на кризи. Компаниите от ESG обикновено се измерват с по-широк спектър от показатели, като социална отговорност, както и финансова възвръщаемост.
„По някакъв начин оценките на ESG също помогнаха да се откроят фирмите, които имат по-стабилно управление и други бизнес политики, за трудни времена, като настоящата криза“, добави той.
В отделен доклад, публикуван миналата седмица, JPMorgan заяви, че пандемията може да се окаже „основна повратна точка за ESG“. Проучването на инвеститорите с комбинирани активи от над 13 трилиона долара установи, че 50% смятат, че Covid-19 може да отбележи положителен ход за инерцията на ESG през следващите три години.
Този нов импулс може да насърчи по-широкото приемане на устойчиви инвестиционни продукти от индивидуалните инвеститори. Миналата година Morgan Stanley установи, че 80% от тях са заинтересовани от устойчиво инвестиране.
Милениалите на възраст от 26 до 40 години вероятно ще доведат до това според Тономура, който заяви, че младите хора са склонни да бъдат „по-осъзнати за устойчивостта и устойчивото потребление“.
Повече от две пети (41%) от HNWI на възраст под 40 години са привлечени към устойчиви инвестиции в сравнение с едва 16% от тези на възраст над 60 години, сочи докладът на Capgemini. Тази цифра нарасна до 49% от младите UHNWI.
От друга страна Merill Lynch Bank of America прогнозира миналата година, че милениалите могат да насочат между 15 трилиона и 20 трилиона долара в инвестиции в ESG в САЩ през следващите 20 до 30 години.
Много от младите, които сега са отговорни за новото генериране на богатство - и много други са готови да станат получатели на т. нар. "Голям трансфер на богатство", когато бейбибумърите прехвърлят богатството си към тях.
„За фирмите за управление на богатството ще бъде важно да имат предвид тези уникални нужди и предпочитания на инвеститорите милениали, когато проектират своите предложения за ESG за този сегмент“, каза Тономура.
Вече традиционните и дигитални инвестиционни платформи се насочват към тази възможност. През април BlackRock стартира Фонд за глобално въздействие, насочен към инвестиране в предприятия, посветени на решаването на големи световни проблеми. Той планира да надмине индекса MSCI All Country World. Междувременно робо-съветниците като Betterment също управляват редица нискотарифни, социално отговорни възможности за инвестиране.
Още по темата: