Снимка: Личен архив
Това е материал от Пол, специалист от изданието “Глобално банкиране и финанси” и съосновател на компанията за сравнение на цени на енергия Energyhelpline.com.
"Наясно съм, че коренната промяна е нещо сериозно. Но можете значително да подобрите финансовото си състояние, ако следвате тези 10 стъпки. Но имайте предвид, че това не става за един ден. Ще трябва да промените изцяло финансовите си навици", смята Пол.
Стъпка 1 - Преценете къде харчите парите си в момента
Учудващо е колко от нас всъщност не разбират по колко харчат и за какво точно.
Основният начин да разберете са документите за банковите ви транзакции. Най-добре прегледайте годишните.
След това си запишете основните области, където харчите парите си. Разделете разходите си в следните видове категории:
Сметки за дома (ипотека, наем, комунални услуги)
Застраховки (кола, дом, живот)
Транспорт (кола, гориво, билети за градски транспорт)
Хранителни стоки
Дрехи, обувки и т.н.
Разходи за празниците
За развлечение
За спестявания
Можете също така да добавите и други категории, ако желаете. Не забравяйте, че това няма да работи, освен ако не сте напълно честни със себе си. В края на това упражнение трябва да сте наясно как харчите парите си всеки месец.
Стъпка 2 - Определете целите си
Това е ключова стъпка, ако искате да промените финансовото си състояние. В тази стъпка разглеждам два различни аспекта.
Вашата крайна цел трябва да бъде основната причина да харчите пари.
Ако не сте наясно с това, което искате да постигнете, няма да спестите много. Създаването на финансов план е точно като да започнете диета. Ако започнете да диата с ясна цел да намалите теглото си и я спазвате, вероятно ще го постигнете.
Целите ви
След като сте си написали на лист за какво харчите и сте си направили ясен план за какво трябва да харчите, трябва да помислите и за евентуални спестявания. Изяснете си с каква цел ще пестите.
Стъпка 3 - Създайте си 12-месечен календар
Много области на разходите могат да се оценяват ежемесечно. Например вероятно пазарувате едни и същи хранителни стоки всеки месец и по еднакви количества. Така че трябва да знаете колко обикновено харчите месечно за храна. Помислете дали наистина всички продукти, които купувате, са ви нужни. В края на всеки месец би трябвало да сте спестили определена сума.
12-месечният календар ви помага да определите двата други основни типа разходи:
Месечни разноски
Това включва всичко, което е част от дългосрочен договор, който приключва към дата на подновяване. Например комунални услуги, застраховки и т.н. Много от нещата, които плащате чрез директен дебит, ще попаднат в тази категория
Годишни разходи
Аз плащам застраховката си за автомобил ежегодно, тъй като това е доста по-евтин вариант, отколкото плащането месечно чрез директен дебит. Когато видите банковото си извлечение, проверете дали имате сметки, които излизат само веднъж годишно.
Причината да съставите такъв календар е да изчислите подходящото време в годината за всякакъв тип сметки и финансови задължения. По този начин ще избегнете всякакви наказателни такси, които могат да бъдат приложени, ако не се справяте с вноските навреме.
Стъпка 4 - Спрете да купувате неща, които не са ви необходими
Те обикновено включват:
Пътувания само с развлекателна цел
Вещи, които сте видели на промоция в магазина за хранителни стоки. Това не е подходящото място за покупка на такива неща, при това само защото са на намаление.
Постоянно подновяване на гардероба
Трябва да прецените колко и къде харчите.
Стъпка 5 - Намалете разходите за динамичен социален живот.
Не е нужно да спирате, просто премислете от какво можете да се откажете, за да спестите.
Стъпка 6 - Сменете доставчиците си на комунални услуги и застраховки
Преминаването към по-евтини подобни услуги ще доведе до огромна промяна във финансовото ви състояние.
Защо тази смяна ви спестява пари?
Отговорът на този въпрос е лесен. Всички споменати по-горе услуги се предоставят от доста големи компании. Въпреки че има конкуренция на пазарите за тези услуги, това работи за клиентите, които са активни на пазара. Тези големи компании не ви възнаграждават за вашата лоялност. Всъщност те предприемат обратния подход и използват вашата лоялност - често ви таксуват премия за лоялност. Това означава, че плащате значително повече за същата услуга, отколкото би бил таксуван нов клиент.
Когато се готвите за смяна на доставчиците - запознайте се с условията на новия договор, който предстои да сключите.
Сравнявайте пазарните цени, които се предлагат от различните доставчици. Инструментите за сравнение на цени са безплатни за използване от потребителите. Те са създали алгоритми, които улесняват тази дейност.
Стъпка 7 - Изберете по-евтини опции
Помислете за стрийминг услугите, които ползвате, за абонаментите, които плащате и преценете кое ползвате и от кое можете дад се откажете.
Стъпка 8 - Прилагайте правилото за 30-те дни
Това е един от любимите ми съвети. Бях доста импулсивен купувач и когато преди 15 години прочетох за тази самодисциплина, не мислех, че ще сработи за мен. Все пак мога да потвърдя, че това е един от най-добрите начини, по които аз ограничавам разходите си.
Ако има нещо ново, което бихте искали да си купите, дисциплинирайте се да изчакате 30 дни преди да го вземете.
Ако след тези 30 дни все още го искате, купете го. Често можете да осъзнаете, че това ваше желание не е трайно и се отказвате от него, съответно спестявате пари.
Стъпка 9 - Използвайте сайтове за връщане на пари
Те са бързи и лесни за използване, така че не се притеснявайте, ако не сте запознати с тях.
Двата сайта с най-добрите оферти са Topcashback и Quidco
Трябва да се регистрирате на сайта за връщане на пари (това е безплатно за тези два сайта). След това влезте и потърсете онлайн търговеца, от който искате да закупите. Ако е в списъка, щракнете върху връзката на сайта за връщане на пари, за да видите тази компания.
След това посещението ви се проследява. Ако купите нещо, сума се добавя в акаунта на вашия сайт за връщане на пари, след като транзакцията бъде обработена. Можете да изтеглите това, след като пристигне. Процесът обикновено отнема няколко седмици.
Сумите за връщане на пари варират от малки стойности до над 100 британски лири за различни продукти и услуги.
Стъпка 10 - Преглед на напредъка ви и поставяне на нови цели
Трябва да следите докъде стигате всеки месец. Ако не постигате целите си, трябва да прегледате дали ви мотивират достатъчно, за да промените поведението си.
Още по темата: