Снимка: iStock
Повечето от нас дори не си задават въпроса - коя е най-пренебрегваната инвестиция, тъй като такива инвестиции по дефиниция дори не се появява на нашите радари. Но както ни напомнят постоянно контратрейдърите, ние сме уязвими да правим големи грешки, като сляпо следваме консенсуса, както и да пропуснем някои възможности, случващи се веднъж на поколение.
Чудесен пример за това е САЩ и държавните ценни книжа през 1981 г., когато инфлацията продължи да е при двуцифрени стойности няколко години. 10-годишната T-Note дойде близо до 16% и едва ли много хора са си представяли какво ще се случи в бъдеще. Пенсионерите, които преди десетилетия инвестираха портфейлите си в облигации, претърпяха това, което някои бяха описали като най-голямото разрушаване на богатство в историята.
Или въпросът по-горе може да бъде перефразиран по следния начин: Коя инвестиция днес е толкова неблагоприятна, колкото са били държавните облигации преди 40 години?
Наскоро UBS Financial Services представи анализ, който ни помага да отговорим на този въпрос. Те се обърнаха към него, като измериха колко скъпо е да хеджират потенциални загуби при различни активи.
Когато хеджирането е скъпо, тогава можем да кажем, че то не е полезно. Но точно обратния е случаят, когато хеджирането е евтино.
UBS направиха своя анализ чрез измерване на имплицитните колебания на различните класове активи и сравнявайки днешните нива с техните исторически разпределения от 2010 г. (виж придружаващата диаграма). В случая на повечето класове активи, както виждате, хеджирането е доста скъпо в момента. Но това, за която хеджирането е исторически много евтино сега е инфлацията.
Може да се стигне до изводът, че сега би било подходящо време да инвестирате в хеджиране на инфлацията. Мислете за това като за евтина застраховка срещу възможността инфлацията да бъде неочаквано висока през следващите години.
И няма да отнеме много, за да може тази застрахователна полица да се изплати. Въз основа на нивата за хеджиране на инфлацията, инвеститорите приемат, че през следващите 30 години тя ще е средно 1.5%. С други думи, инвеститорите колективно залагат, че инфлацията ще бъде наистина, наистина ниска поне през следващите 30 години.
Това е точно обратното на предположението, което имаха инвеститорите през 1981 г., когато се продаваха държавните облигации.
Но как да направите подобен залог на инфлацията?
Може би най-директният начин за хеджиране срещу инфлацията през следващите години е чрез инвестиране в TIPS - ценни книжа, защитени от инфлация. Възвръщаемостта на тези облигации е привързана към индекса на потребителските цени, така че те автоматично връщат повече, когато инфлацията е по-висока.
Много от пенсионерите и скоро пенсиониращите се избягват TIPS-вете в наши дни, защото обявените им лихви са отрицателни. 10-годишните TIPS, например, в момента се котират с доходност от минус 0.65%. Тази доходност предизвиква отвращение към загубите сред повечето от нас, запазвайки всички, освен най-безстрашните, дори да ги обмислят като инвестиция.
Но пенсионерите се заблуждават, ако мислят за тези отрицателни добиви в номинално изражение. Вместо това те трябва да мислят за реалната доходност - доходността спрямо инфлацията. Така че по-добрият начин да мислите за текущите резултати от TIPS е, че възвръщаемостта ви през следващите 10 години ще бъде с 0.65% под какъвто и да е темп на растеж на CPI (индекс на потребителските цени). Например, ако CPI се увеличи с 10% годишно през следващото десетилетие, възвръщаемостта ви ще бъде 9.35% годишно - гарантирано.
Никой друг хеджиращ инструмент на инфлацията не е гарантиран, че ще нарасне в унисон с инфлация. Други класове активи могат да се справят по-добре от 9.35% годишно за такова десетилетие, но няма сигурност за това. Вземете например акциите, за които историците са установили, че надминават инфлацията с най-голям темп за много дълги периоди. Всъщност от 1802 г., по данни на професора от Уортън Джеръми Сийгъл, щатските акции са победили инфлацията с 6.8% годишно.
Но в най-лошото десетилетие за инфлацията през последния век - от началото на 70-те до началото на 80-те - S&P 500 изостава от индекса на потребителските цени с 4.0% годишно, дори след като се вземат предвид дивидентите.
Алтернативна стратегия за хеджиране на инфлацията би била да се заемат къси позиции в държавните облигации. Това би била точно обратната стратегия на тази, която успешните инвеститори е трябвало да преследват в началото на 80-те години.
Друга възможна стратегия за хеджиране, особено за пенсионерите, е закупуването на анюитети индексирани с инфлацията. Въпреки че има много различни видове анюитети, традиционната версия (номинална рента) плаща определена фиксирана сума всеки месец, докато вие (или може би вашия съпруг) не умрете. Алтернатива е да закупите анюитет, чието месечно плащане е индексирано към инфлацията.
Потенциална пречка за тази стратегия е, че малко доставчици на анюитети дори предлагат анюитети, индексирани към индекса на потребителските цени. Това не е, защото хеджирането срещу инфлация не е евтино, а защото търсенето на такива анюитети е изключително ниско. Една от причините за това търсенето да е толкова ниско е, че изплащането на първоначалната година на коригираната спрямо инфлацията рента ще бъде много по-ниска от тази на номиналния анюитет, а когато пенсионерите не се притесняват от инфлация, това не изглежда справедливо.
Но помислете по този начин. Дори ако инфлацията през следващите 40 години е това, което пазарите очакват в момента - 1.5% годишно - изплащането на индекса с инфлационен анюитет след 40 години ще бъде почти двойно по-голямо от това през първата година. И по същия начин коригираната спрямо инфлацията стойност на изплащането на номиналния анюитет ще бъде почти половината от днешната.
И ако инфлацията е средно 3% годишно през следващите 40 години, изплащането на индекса коригиран с инфлацията през 2060 г. ще бъде повече от три пъти по-голямо, отколкото през първата година. Това са огромни разлики.
Още по темата: