Снимка: iStock
Наскоро популярното портфейлно разпределение 60/40, или 60% в акции и 40% в облигации, срещна широки критики от експертите, а анализаторите от Bank of America дори обявиха "смъртта му".
Този портфейл обаче, бе защитен не от кой да е, а от Vanguard Group. От там посочиха пример, колко добре се е справил този портфейл при бурята предизвикана от коронавирус.
Портфейл в пропорция 60/40 - с 60% в индекса на MSCI All Country World и 40% в индекса на Bloomberg Barclays Global Hegreged Global Aggregate Bond - е регистрирал загуба от само 1.5% през първата половина на годината.
„Вярно е, че за няколко дни корелацията между световния пазар на акции и облигации беше положителна и че те се движат сравнително в тандем, но за първата половина на 2020 г. глобално диверсифицираната експозиция на облигации действаха като баласт, помагайки да се противопостави на по-рискова съставна част от портфейла“, казва Джо Дейвис, главен глобален икономист от Vanguard.
Vanguard прогнозира средногодишна възвращаемост на акциите в САЩ между 4% и 6% през следващото десетилетие, което не е различно от скорошната прогноза на Goldman Sachs.
Vanguard заяви още, че глобалните акции ще носят на американските инвеститори между 7% и 9% годишно. Но въпреки ниската перспектива на Vanguard за облигации - доходност между 0% до 2% за американски и неамерикански облигации - Дейвис каза, че глобално диверсифицираният фиксиран доход ще продължи да играе важната роля за диверсифициране на риска в портфейла.
Питър Диксън, старши икономист в Commerzbank в Лондон, е друг експерт, който се отзова като защитник на портфейла 60/40. Той посочва, че за 20 години този портфейл е генерирал по-висока възвръщаемост от хедж фондовете, след като се вземат предвид таксите.
„Настоящата среда с ниски лихви означава, че възвръщаемостта от облигациите вероятно ще изглежда много лоша за години напред. Но инвеститорите, изкушени от акции с наднормено тегло, рискуват да станат жертва на нестабилност, тъй като пазарите продължават да поставят под въпрос дали текущите оценки на цените на акциите са оправдани (можем да очакваме доста от това през следващите месеци)", Казва Диксън. „Тъй като целта на портфейла 60/40 е да компенсира екстремните върхове и понижения на акциите, може би си струва да се придържате към него за малко по-дълго. В крайна сметка това е изпитан и надежден метод и това не е лошо в нашия нов, несигурен инвестиционен свят."
Стратезите в Goldman Sachs не са съгласни. В бележка към клиентите през тази седмица те признават, че през последните 30 години има малка полза от диверсификацията в акции или облигации, докато диверсификацията между активите е била много по-ефективна.
Но тъй като доходността на облигациите е по-близо до ефективната долна граница, потенциалът за по-нататъшни спадове е ограничен, казват те. Що се отнася до акциите, вероятно акциите ще останат в диапазона „оценени и плоски“, тоест ще носят под средните доходи с над средната волатилност.
Те предлагат портфейл 80/20 с поставена защита, което, според тях, надминава значително портфолиото 60/40 тази година. Конвертируемите облигации също изглеждат по-привлекателни, добавят те.
S&P 500 де повиши с 46% от мартенските си дъна. Доходността по референтните 10-годишни облигации е паднала под 0.60%, понижавайки се 1.3 процентни пункта спрямо година по-рано. Лихвите се движат в обратна посока на цените.
Как се стигна до призив за смъртта на 60 на 40?
Призивите за смърт на портфейла 60/40 възникнаха през август, тъй като търговското напрежение между САЩ и Китай засили опасенията от глобално икономическо забавяне. Bank of America Corp. и Morgan Stanley предупредиха за отрезвяваща възвръщаемост в края на миналата година, но очакванията, че Фед в крайна сметка ще ограничи доходността за някои падежи на Министерството на финансите, придадоха на тези аргументи допълнителна тежест.
Миксът, измерен с индекса S&P 500 и американския агрегат на облигациите на Bloomberg Barclays, произведе годишна доходност от почти 10% от 1983 до 2019 г., пише Ян Лойс от JPMorgan, старши съветник по дългосрочната инвестиционна стратегия.
За в бъдеще Лойс прогнозира, че възвръщаемостта на портфейла 60/40 ще се понижи до около 3.5% годишно през следващото десетилетие, но инвеститорите могат да увеличат възвръщаемостта си до малко над 4%, като приемат портфейл с 40% акции, 20 % облигации и 40% инвестирани в ценни книжа с някои характеристики и на двете, пише той.
Още по темата:
Ерата на портфейлите 60-40 отмина
Време е да се загърби разпределението на портфейлите 60-40 - акции облигации