Снимка: iStock
Златото поскъпна до нива от над 2000 долара за унция, за пръв път в историята си и се търгува трайно над тази граница. Но този бичи пазар може да бъде по-положителен от предишния както за златото, така и за златодобивните акции, според някои експерти.
"В последното издание на фундаменталния доклад за златото анализирах различни доклади на WGC за пазара на злато. Днес ще се съсредоточа върху въпросите от водещата публикация на лондонските асоциации за пазари на бикове, които не успях да обсъдя по време на най-острата фаза на пандемията и следващата икономическа криза", коментира Аркадиус Сиерон, пред финансовото издание FXEmpire.
Ще започна със статията „Има ли място за златните акции в разпределение на злато?“ от Джеймс Лука. Авторът поставя въпроса за заглавието, тъй като златодобивните акции се представяха слабо спрямо цената на златото през последните 10 или дори 20 години и „инвеститорите биха били по-добре да се държат доста далеч от тях.“
Всъщност, докато цената на златото е с повишение от над 250 процента от 2005 г. насам, златният индекс HUI е само с около 20 процента по-висок.
На теория златодобивните акции дават полезен изглед за излагане на движението към цените на стоките, в действителност много миньори изостават от физическия пазар. Ето защо инвеститорите е винаги добре да бъдат предупредени, че инвестирането в златни акции е много взискателно, тъй като добивните компании не са перфектен залог за цената на златото и другите метали.
С други думи, инвестирането в капитала на миньора е съвсем различна ситуация, тъй като „акциите не са сигурно убежище срещу пазарните сътресения, а залог на оперативните приходи на компанията и управленския екип, който я контролира“. Всъщност проблемът със златните акции през последните десетилетия беше - според Лука - че „да, имахте по-високи цени, но не, отрасълът не е постигнал марж и не, индустрията не е генерирала възвращаемост“.
Това обаче може да се промени сега. Авторът вярва, че производителите са изправени пред по-благоприятна среда, в която биха могли да получат печалби, много по-големи от предишните. През 2000-те години златото поскъпваше заедно с други стоки и със собствена база на разходите, което канибализира маржовете. Но сегашното рали на златото е по-насочено, отколкото на стоките, което поддържа цените на златото, но остава инфлацията на разходите ограничена.
И още нещо за златото... Докато други метали претърпяха огромен спад в търсенето и падане на цените от няколко процента на фона на коронавирусната криза, златото е „светилище от превратностите на икономическата среда“. Изводът е прост: впечатляващото представяне на златото в сравнение с това на златодобивните компании подчертава състоянието на безопасността на жълтия метал и факта, че златото е повече паричен актив, отколкото обикновена стока.
Рационалният случай за 7 000 долара злато до 2030 година
И накрая - "Рационалният случай за 7 000 долара злато до 2030 г.", написана от Чарли Морис. Авторът започва с наблюдението, че златото е било водещият основен клас активи през 21-ви век, което е изключително постижение, като се има предвид, че златото не носи доход.
Някои хора вярват, че тъй като златото не дава доход, то не може да бъде оценено. Но Морис не е съгласен - и той моделира злато, което е много интересно, като облигация със следните характеристики: той е нулев купон, защото не плаща лихва; има голяма продължителност, защото трае вечно; той е свързана с инфлацията, както показа историческата покупателна способност; той има нулев кредитен риск, при условие че се държи във физическа форма; тя е издадена от Бог.
Моделът изяснява защо основният двигател зад печалбите на златото през този век е спадът в реалните лихви в САЩ, както показва диаграмата по-долу. Според модела на автора златото сега се търгува с премия над справедливата му стойност, но инвеститорите не трябва да се притесняват, тъй като „по-вероятно е да се повиши оттук, отколкото да се обърне. Това е така, защото златото е в бичи пазар и силите, които го карат по-високо, надвишават силите, които го задържат."
По-специално, Морис смята, че златото просто вижда инфлацията през 2021 г. В крайна сметка, противно на количественото облекчение, настъпило след Голямата рецесия, този път скокът на паричното предлагане се влива в реалната икономика. Следователно, според автора, ако дългосрочните инфлационни очаквания се увеличат, заедно със златната премия, докато доходността на облигациите остане свръх ниска, цената на златото може рационално да постигне нивото от 7 000 долара. В крайна сметка „огромните печалби през 21-ви век са настъпили в среда с понижаващи се темпове, докато дългосрочните инфлационни очаквания почти не се движат. С по-висока инфлация на хоризонта нещата започват да стават интересни."
Още по темата:
Златото премина прага от 2000 долара за унция
Златото е инструмент за хеджиране срещу безкрайното печатане на пари