До края на седмицата Консултативният съвет за оптимизиране на осигурителната система (КСООС) към министъра на труда и социалната политика ще възобнови работата си, съобщи по БНТ вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Йордан Христосков.
Той поясни, че членовете на консултативния орган ще обсъдят различни варианти на пенсионна реформа, които ще бъдат предоставени на следващото правителство.
"То ще прецени кой е най-подходящият модел за функциониране на осигурителната система и ще го внесе за гласуване в парламента", каза министърът.
Според него правилният подход е да се въведе автоматичен механизъм за повишаване на възрастта за пенсиониране. При този модел ще отчита очакваната продължителност на живота, което ще направи осигурителната система предсказуема в дългосрочен план.
"По този начин ще повишим доверието в общественото осигуряване и ще стимулираме младите хора да правят вноски върху реалните си доходи", подчерта министър Христосков.
"В консултативния съвет ще разгледаме и предложението за криминализиране на укриването на осигурителни вноски, което се обсъжда от експерти от 2000 г. насам", съобщи министърът. Той поясни, че става въпрос за умишлено укриване на осигуровки в големи размери. Според министъра има резерви при събираемостта на осигурителните вноски - инструмент за нейното повишаване е борбата със сивата икономика.
Вицепремиерът съобщи, че до петък, 8 август т.г., са приети 940 молби за еднократна финансова помощ до 325 лв. от пострадалите при наводненията в област Враца.
"До края на работния ден в петък са изплатени помощите на 522 души", допълни вицепремиерът Христосков. Той поясни, че се очаква във вторник да получат парите си всички хора, които са подали молби за еднократната финансова помощ.
"Имам уверението от министъра на здравеопазването, че ще бъдат осигурени необходимите препарати за дезинфекция на отводнените места", съобщи вицепремиерът. Той посочи, че МТСП е осигурило 745 души, наети по програми и схеми за временна заетост, които да помагат в дейностите по разчистване на наводнените райони.
"Има и резерв от над 2000 души, които получават социални помощи и трябва да полагат общественополезен труд по 4 часа в 14 дни от месеца", поясни вицепремиерът. Той увери, че при необходимост чрез бюрата по труда ще се наемат и допълнително хора, които да се включат в дейностите по разчистване на отводнените места.
"Мандатът на служебното ръководство на МТСП съвпада с предприемането на действия по стартирането на новия програмен период на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" (ОП РЧР) и Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите, които ще се управляват от МТСП", каза министър Христосков. Той уточни, че след подписаното Споразумение за партньорство между Европейската комисия (ЕК) и българското правителство са получени бележки към ОП РЧР 2014-2020, които ще бъдат отразени и върнати на ЕК.
По отношение на блокираните сметки на хората, които са получавали пенсиите си в Корпоративна и търговска банка, министър Христосков посочи, че е право на всеки гражданин да избира банката, в която да получава пенсията си. Възможно е също парите да бъдат изплащани в пощенските клонове. "Колегите от Националния осигурителен институт дадоха възможност на желаещите да променят начина на изплащане на пенсията им, в това число и банковата си сметка", увери министърът.