Снимка: Pixabay
На принципа „проба-грешка", който често се прилага напоследък от управляващите, беше използван и при новата методика за изчисляване на пенсиите. След първоначалната информация, че вече няма да се взима предвид стажът преди 1997 година, което предизвика недоволство сред бъдещите пенсионери, по нареждане на премиера екипът на социалното министерство и на НОИ започнаха да търсят ново решение.
Според все още действащите законодателни изменения, от 1 януари 2019 година, формулата за изчисляване на пенсиите се прилага по нов начин, като се взима предвид само периода от 2000 година до годината на пенсионирането. Това е несправедливо, защото ощетява много хора през следващите 18 години за жените и следващите 21 години за мъжете. Чак през 2037 година пенсиониращите се жени няма да са работили преди 2000 година. Тогава изискванията за тях са 65 навършени години и 37 години трудов стаж. За мъжете това ще бъде 2040 година, когато изискванията за тях са 65 навършени години и 40 години трудов стаж.
Несправедливо е и по още една причина, заради безпомощността на държавата. Едно от най-важните оправдания на НОИ за новото изчисляване на пенсиите е, защото в базата на осигурителния институт няма данни преди 1997 година, а практиката досега показвала, че се представят справки за стаж и внесени осигуровки с невярно съдържание. „Ами да си ги набавят", попита гражданин в репортаж на Нова телевизия преди време.
И още. Според разчетите на НОИ, през 2019 година се очаква да пожелаят да се пенсионират заради навършени възраст и стаж 67 881 души или през следващите 15 години това прави над 1.081 млн. души, които са работили и са се осигурявели преди 2000 година. Не всички, ще бъдат ощетени, но поне 31% от тях със сигурност или това са около 330 хил. души. Последното проучване на НОИ показа, че ощетени от новия начин на изчисляване на пенсиите ще бъдат около 31% от пенсиониращите се.
Вижте още: 31.3% от бъдещите пенсионери ощетени заради отпадане на доходите за 1997-1999 г.
Добрата новина
Досега, според НОИ, получилите пенсия по новите правила, ще имат право на преоценка и съответно на обезщетение, което казано по друг начин е, че няма да има ощетен бъдещ пенсионер.
Още след срещата при премиера, социалният министър Бисер Петков каза: „Тъй като се появиха съмнения, че ще бъдат ощетени хората в очакванията си за размера на пенсията, затова ще направим необходимото. Ще бъде предвидена преходна разпоредба."
Вижте още: Томислав Дончев: Неверни са спекулациите, че ще се намаляват пенсиите
Какво предстои
Група депутати от ГЕРБ, начело с председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова, са внесли в Народното събрание законопроект за изменение на Кодекса за социално осигуряване , който да разреши проблема с изчисляването на пенсиите от 1 януари 2019 година.
С предложението за изменение в Преходните и заключителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване, всеки пенсионер сам ще трябва да преценява по кой ред му е по-изгодно да се пенсионира - по стария (действал до края на миналата година) или новия. Тази възможност за избор ще действа до 1 януари 2023 г.
Всъщност се връща досегашният вариант, тъй като в законопроекта е записано: „В тези случаи към заявлението задължително се прилагат документи за брутното трудово възнаграждение или доход, върху които са внесени осигурителни вноски за 3 последователни години от последните 15 години осигурителен стаж по избор на пенсионера преди 1 януари 1997 г., и за брутното трудово възнаграждение или доход, върху които са внесени осигурителни вноски за осигурителния стаж след тази дата до 31 декември 1999 г. включително.
Когато за времето след 31 декември 1996 г. или за част от него не са представени документи за брутно трудово възнаграждение или доход, върху които са внесени осигурителни вноски, се ползват данните, които са налични в архива на НОИ (чл. 5, ал. 4, т. 1 КСО).
Законопроектът дава законово право за възражение: „В шестмесечен срок от влизането в сила на този закон, лицата с подадени заявления за отпускане на пенсия, свързана с трудова дейност, с начална дата след 31 декември 2018 г., както и тези на които е отпусната такава пенсия до влизането в сила на този закон, мог ат да упражнят еднократно правото си на избор по ал. 1, като в тези случаи пенсията се отпуска в новия размер от същата начална дата."
В мотивите на вносителите е записано, че предварителната оценка показва, че през 2019 г. разходите за пенсии ще се увеличат с 13.674 млн. лв., а всяка следваща година ще намаляват.
Все пак равносметката е положителна
Истината е, че промените в пенсионната система, които започнаха през 2015 година, дават положителни резултати, тъй като по данни на НОИ, пенсионният фонд е финансово стабилизиран. За първи път дефицитът в бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2019 година е под 4 млрд. лв. или само около 1/3 от разходите се финансират от държавния бюджет. През 2015 г., когато започна реформата, бюджетът на ДОО получаваше държавна субсидия над 50% от разходите.
Вижте още: Недостигът за пенсии и обезщетения спада под 4 млрд. лв. през 2019 година
Още по темата:
Правителството може да даде заден ход за изчисляване на новите пенсии (обновена)
За какво се ползва най-много Контактният център на НОИ