Акциите на преобладаващата част от акционерните дружества със специална инвестиционна цел са подценени, тъй като се търгуват на нива по-ниски от пазарните стойности на активите им. Това отчитат от Прайм Пропърти БГ АДСИЦ и посочват най-разпространените митове за доходността от АДСИЦ, като се позовават на свои наблюдения сред потенциални инвеститори.
Една от често срещаните заблуди е, че борсовите нива на цените на акциите определят доколко едно дружество е печелившо. Според Прайм Пропърти БГ борсовите цени се определят на базата на сделки с епизодичен характер и ниски обеми на търговия, което не дава възможност за реална оценка на акциите на фондовете за имоти. От първото АДСИЦ у нас съветват потенциалните инвеститори при избор на дружество да взимат предвид и показателя нетна стойност на активите на 1 акция.
За да стана акционер в АДСИЦ, трябва да разполагам със солидни финансови средства е друго погрешно мнение сред потенциалните инвеститори. Малко хора са наясно, че могат да инвестират във фондовете за имоти скромна сума - например 200 лева и да спечелят според вложението си.
Инвестирането в АДСИЦ се утвърди като алтернатива на закупуването на недвижим имот, но все още някои инвеститори смятат, че самостоятелното закупуване на недвижим имот е по-изгодно от влагането в АДСИЦ. Купуването на акции на фонд за имоти е възможност с малко средства да придобиеш част от диверсифициран и добре структуриран портфейл. Това носи по-голяма доходност и е по-малко рисково. Цената на един апартамент може да падне, докато вероятността да се получи ценови спад при всички видове имоти в портфейла на едно дружество (бизнес сгради, ваканционни и жилищни комплекси, индустриални имоти) е достап-малка. Също така, собственият имот изисква допълнително време и грижи - поддръжка, търсене на наематели и купувачи, наемане на консултанти.
Неблагоприятните прогнози за развитието на имотния пазар у нас са причина за някои опасения, че инвестицията в АДСИЦ не е достатъчно надеждна, защото се очаква срив на цените на недвижимите имоти в България. Според Прайм Пропърти БГ, тези опасения са неоснователни, тъй като на имотния пазар в България се наблюдава нормализиране на цените, което се случва плавно и без сътресения. А това показва, че пазарът като цяло е избегнал ценовия балон. Сравнително ниският темп на растеж на цените би могъл да бъде поддържан в дългосрочен план поради спецификите на българската икономика – старт от ниска база и нужда от модерни недвижими имоти.
Разпространено е и погрешното мнение, че доходността от фондовете за имоти е по-малка от печалбата при банковите депозити. Сегашните икономически реалности в България обаче правят инвестицията в АДСИЦ по-печеливша от тази в банков депозит, смятат анализаторите от Прайм Пропърти БГ. Една от основните предпоставки за това е високият темп на инфлацията, която на годишна база достига 15%. За сравнение, според статистиката на БНБ, средният ефективен годишен процент по новопривлечени депозити в левове е около 5%, докато средната реализирана доходност от инвестициите в АДСИЦ за 2007 г. е 20%. Допълнителен доход за инвеститорите във фондовете за недвижими имоти е печалбата от раздаването на дивиденти.
Според някои инвеститори, вложенията в АДСИЦ не носят постоянен и регулярен доход, както банковите депозити. По закон АДСИЦ са длъжни да разпредлеят 90% от реализираната печалба като дивидент. Наблюдават се благоприятни тенденции в това отношение – броят на АДСИЦ, разпределящи дивидент за 2007 г. е 21 (с 10 бр. повече спрямо предходната година) и те ще разпределят дивиденти общо над 40 милиона лева. Очаква се броят на АДСИЦ, разпределящи печалба за 2008 г., да е значително по-голям, като резултат от процеса на завършването на голяма част от инвестиционните проекти. По този начин инвеститорите в акции на АДСИЦ ще могат да разчитат на регулярен доход от дивидент, съпроводен със значително малък риск, тъй като акциите на АДСИЦ бележат по-малък спад, в сравнение с другите индекси.
За първото полугодие на 2008 г. Прайм Пропърти БГ има реализирана печалба (без преоценки на имотите) в размер на 4 180 000 лева и това ще позволи разпределянето на дивиденти на акционерите за 2008 г. Печалбата е формирана основно от: продажба на недвижими имоти (като разлика между стойността на придобиване и продажната цена); приходи от отдадени под наем недвижими имоти; приходи от лихви по банкови депозити.