През изминалата седмица стана ясно, че Надзорният съвет на Оргахим АД е назначил Акиле Бардели за Генерален изпълнителен директор на компанията и член на Управителния съвет. Бардели заменя Бойко Шойлеков, който беше временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор. Шойлеков ще заема длъжността заместник генерален изпълнителен директор, конкретно отговорен за финансовото управление на компанията.
Г-н Шойлеков, до къде стигна преструктурирането на дружеството в две компании, по какъв начин ще се извърши то? Има ли опасност след разделянето на дружеството Оргахим да бъде изваден от индекса на Dow Jones?
В момента очакваме преструктурирането да бъде одобрено от Надзорния съвет. На следващ етап цялата документация ще бъде подадена към Комисията за финансов надзор и след нейното одобрение ще бъде свикано извънредно общо събрание на акционерите. Едва тогава новата компания ще бъде регистрирана в Търговския регистър и ще започне листване на новите акции. Не мога да прогнозирам дали преструктурирането на дружеството би довело до изключване на компанията в Dow Jones Industrial Average (DJIA).
По какъв начин световната икономическа криза може да повлияе на финансовите резултати на Оргахим?
Колебанията в цените петрол-долар се отразяват в различни отрасли, включително и на пазара на фталов анхидрит и ортоксилол. Засега основните играчи са в позиция на изчакване, което може да се приема като защитна реакция в следствие на сближаването на границите в цените между фталов анхидрит и ортоксилол. Специфичното на този пазар е, че производственият процес от закупуването на суровината до реализацията на готовия продукт трябва да бъде максимално скъсен, точно с оглед на тези колебания.
От гледна точка на строителния бранш, финансовата политика на Оргахим по отношение сроковете за плащане, е по-консервативна. Внимателно подбираме клиентите, с които работим - в частност строителните фирми. За щастие Оргахим е компания, която е фокусирала усилията си в продукти, свързани с крайния етап от строителния процес, а именно топлоизолацията. Новото строителство не е единственият пазарен сегмент, който бихме могли да покрием. Сградният фонд в България е един необятен пазар, а направените законодателни промени дават възможност за данъчни облекчения за семействата, които санират жилищата си. Европейската банка също участва в програма за енергийна ефективност. Предоставят се добри схеми при предприемане на определен тип енергоспестяващи дейности. В този смисъл при нас все още не може да се говори за стагнация на пазара.
Каква е прогнозата ви за финансовите резултати на Оргахим до края на годината? Ревизирахте ли прогнозните си очаквания?
Всичко, което се случва в световен мащаб, рефлектира и върху нас. На този етап покриваме успешно целите, които сме заложили в бюджета за 2008 г. и очакваме ръст на нетните приходи в приемливи размери. Вероятно няма да успеем да запазим тренда от предходните години с ръст около 30%, но очакваме да бъде в рамките на 20%-25%. Стараем се да запазим оперативната печалба в същите параметри, както миналата година, въпреки че има доста сериозни поскъпвания на базови суровини и енергоносителите. Това не би могло да бъде покрито изцяло като допълнителни разходи от Оргахим. Знаейки покупателна способност на българина, се стремим увеличението в крайните цени на нашите продукти да бъде минимално.
Каква е инвестиционната ви програма за следващата година?
В момента уточняваме детайли от инвестиционната програма на Оргахим за 2009 г. През последните 2 години реализирахме редица проекти, свързани със сериозни инвестиции - складове в София и Бургас, както и разширяване на складовата база в Пловдив. Изградихме завод за сухи строителни смеси, подменихме оборудване в инсталацията за фталов анхидрид и значителна част от автопарка. Регулярно обслужваме инвестиционния кредит, който успяхме да получим за изграждане на инсталацията за фталов анхидрид. И през следващата година ще фокусираме вниманието си върху погасяването на този заем.