За първи път в България Европейската банка за възстановяване и развитие връчи награди за отлични постижения в областта на енергийната ефективност. Оргахим АД бе наградена за успеваемост по програмата за Енергийна ефективност. За развитието на компанията през следващата година и сегашното състояние на пазара разговаряхме с Бойко Шойлеков - заместник генерален изпълнителен директор на Оргахим АД.
Г-н Шойлеков, има ли свиване на износа на Оргахим към този момент?
През последните три месеца се наблюдава свиване. Основно намаление на износа се наблюдава на фталов анхидрид, което е базово производство на дружеството по лиценз на BASF. Интересно е, че и базовите суровини, и готовите продукти са борсови котирани продукти на Ротердамската борса. Тази година бяхме свидетели на една доста странна ситуация, при която наблюдавахме котировки на суровината и на крайния продукт, които са еквивалентни. В единия случай говорим за котировки в Азия, а в другия - такива в Европа. Такова явление е рядко срещано, което внесе определена несигурност в нашите клиенти. Тенденцията за понижаване на цените ги накара да вземат една изчаквателна позиция, при която всеки чакаше накякво дъно. Към момента ситуацията е малко променена с оглед на това, че вече наблюдаваме интерес към продукта. Започнахме отново експорт към Турция и Европа. Наистина не в обемите, които сме реализирали миналата година, но кризата се отразява на пазара навсякъде.
Около 30% от вашето производство е насочено към потребителите, а останалите 70% са насочени към промишленото потребление. Има ли разместване на тази дялове предвид забавянето на строителния сектор?
В момента няма промяна на тези пропорции. Според мен кризата е преекспонирана. Нашите продукти за строителството не са пряко към потребителите. Ние се включваме в строителството на финала. Не случайно сме заложили на такъв тип продукти, защото по този начин обхващаме и новопостроените, и старите сгради. Старото строителство е нова ниша, която търпи голямо развитие. Би било много несериозно, ако кажа, че няма стегнация и спад на продажбите, но не и в размера, който се афишира.
В Оргахим работят 1200 човека. Има ли планове за съкращения на част от персонала?
Нашата компания развива сезонен бизнес. Всяка година с настъпване на зимния сезон се получава намаляване на персонала, но хората, които се освобождават, са с ясната нагласа, че са временни работници. Всяка година има редуциране в рамките на 100-150 човека, независимо дали има или няма криза. Не смятам, че при нас ще настъпят масови съкращения, но в условията на свиващ се пазар е възможна редукция на персонал в размер на 2 до 5%. В случая говорим за не повече от 40-50 човека, което няма да навреди на производствения процес.
Миналата година залагахте във вашата стратегия увеличаване на пазарния дял. В сила ли са тези планове?
Последните месеци преосмислихме търговската си политика и от правене на бизнес на всяка цена за увеличаване на пазарния дял вече мислим в посока на рентабилност на бизнеса. Компанията е с пазарен дял, даващ ни възможност да диктуваме условията на пазара, но не на всяка цена. Започнахме по-внимателно да подбираме клиентите си, дисциплинирахме ги финансово, наложихме определени правила на работа, което към момента ни носи само успех. Почти няма просрочени задължения, за което спомага и изградената доста стройна структура за събиране на вземанията. Изброеното ни дава увереност, че това е правилната посока - по-консервативни към клиентите с цел по-голяма рентабилност.
Какъв пазарен дял предвиждате към края на годината?
Трудно ми е да определя пазарен дял към края на годината, защото няма официална статистика. Ние сме водещи на нашия пазар. През новата година ще насочим вниманието си към корпоративните ни клиенти, за сметка на директния потребител. Целта е редуциране на разходите за логистика и др.
Как смятате да преструктурирате производството през новата година?
Това не е нова тема за нас. През последните две години прехвърлихме доста голям обем производство от Румъния към България и към този момент ние сме производствената база на групата Оргахим - Поликолор. Процесът ще продължи и през следващата година. Всички знаем, че цената на труда и енергоносителите е по-ниска, а близостта ни до Букурещ ни дава възможност да минимализираме разходите по транспорт.
Как оценявате несигурната ситуация на БФБ-София?
Отдавна спрях да анализирам резултатите на нашата борса. Цената на акциите на Оргахим не зависи от работата на оперативния мениджмънт на компанията. Смятам, че ценните книжа на дружеството са подценени и цена под 60 лв. за акция не е пазарната.
Каква е ситуацията с външното финансира на компанията?
Насочили сме се към редуциране на банковите заеми. Виждаме, че банките започнаха драстично да покачват лихвените нива. В определени моменти това се случва дори без разговори с компанията, което за мен е неприемливо с оглед на това, че Оргахим е корпоративен клиент на всички кредитни институции, с които работи. Това доведе до редуциране до минимум на външното финансиране. Имаме доста голям брой погасени инвестиционни кредити, което подобри финансовата част за приходи и разходи.
Използвате кредити от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Спечелихте награда за проект за енергийна ефективност, спонсориран от европейската банка. Имате ли планове за още такива кредитни линии?
Искам да благодаря на хората, които спомогнаха за спечелването на тази награда. Ние получаваме наградата за третия поред проект, който сме финализирали.
Това ли е най-добрият начин за модернизиране в този момент?
Защо не. Има пряка връзка между енергийната ефективност, подпомагането от ЕБВР под формата на грандова схема. Реализирането на даден проект винаги е от полза дори на по-късен етап. Смятам, че за производство като Оргахим, което е доста енергоемко, това е начинът да се задържи конкурентноспособно на пазара.