До няколко месеца ще направим всичко възможно заводът на Свилоза да започне отново работа, заяви на пресконференция Красимир Дачев, изпълнителен директор на компанията. Ако заводът премине изцяло на работа с вносна дуровина, то през следващите две години ще са нужни инвестиции в размер на 7-8 млн. евро, допълни Дачев.
Миналата седмица от компанията съобщиха, че Свилоцел ЕАД, част от групата на холдинга Свилоза АД временно прекратява производството на целулоза поради спад на пазарите за крайния си продукт и с цел предотвратяване на допълнителни загуби.
Свилоза ще увеличи вноса на дървесина от чужбина, където цената на продукцията е по-ниска. Ще започнем да работим с дървесина от Русия, защото рублата девалвира, вносът става изгоден и суровината може да се кара с баржи, обяви директорът на Свилоза. През миналата година само 23 процента от дървесината, с която работи Свилоза, е от Държавната агенция по горите /ДАГ/.
Свилоза води преговори за внос на дървесина от Сърбия, където цената също е по-ниска, ще са ни нужни около 40-50 000 тона, уточни Дачев.
Ако от ДАГ не намалят цената на дървесината, все повече ще се работи с вносна суровина, заявиха браншовиците.
В Румъния един кубически метър дървесина струва 47.2 лева, а в България тази суровина, но с по-ниско качество струва 60-75 лева на куб. Метър.
Цената на дървесината, добивана от българските гори, трябва да е не повече от 60 лева за тон, съобщиха от Асоциацията на преработвателите на дървесина. Дървесината трябва да се продава франко склада на купувача или натоварена на транспортно средство на купувача, добави Красимир Дачев.
От септември до края на 2008 г. загубите на Свилоза са 6 млн. лева, заяви Красимир Дачев, изпълнителен директор на компанията. Причините са икономическата криза и свитото потребление у нас и в чужбина.
В края на 2008-ма фирмите от асоциацията са купували дървесината на цена 90-100 лева за тон. От миналата седмица Държавната агенция по горите /ДАГ/ е изпратила писмо, в което се посочва, че агенцията сваля минималната защитна цена на дървесината с от 10 до 30 процента, но цената на суровината остава висока, съобщиха от асоциацията. Предприятията от организацията поискаха и намаляване на тарифните такси за преработка на дървесината.