Българинът има навици на спестяване, които могат най-добре да се характеризират с израза бели пари за черни дни. Проблемът при такъв тип планиране е, че то касае поставянето на единични потенциални цели в бъдещето, но не се дефинира конкретният начин как те да бъдат постигнати. Рационалното и ефективно управление на личните финанси, особено в период на финансова криза, трябва да обхваща не само инвестициите и спестяването, а да включва пенсионно и данъчно планиране, застрахователно осигуряване. Това казва в интервю за вестник Монитор Димитър Въртигов, директор инвестиционно банкиране в Корпоративна търговска банка.
В момент като този, в период на криза, инвеститорите трябва да приемат факта, че времето на лесните и евтини пари безвъзвратно отмина и те трябва да бъдат осигурени срещу всички важни рискове. Това означава, че ако инвестициите носят загуба, сега трябва да се търсят по-високи нива на животозастраховане, на застраховане срещу трайна или временна нетрудоспособност, на допълнително здравно осигуряване. Именно в момент на криза като сегашния едно неблагоприятно събитие би могло да обърне финансовото състояние на 180 градуса, допълва той.
Важно е да диверсифицираме и намалим не само общия пазарен и систематичен риск, а и личния - този, които е характерен за всеки отделен инвеститор. Това означава, че не трябва да инвестираме всичките си пари само в имоти, защото цените им по презумпция никога не падат, или само в акции, защото дългосрочно те носят най-високата доходност, или само в злато, защото то ни пази от потенциална инфлация. Нужно е предварително да се планира всяка по-мащабна инвестиция като покупка на жилище и нов автомобил. Важно е в едно всеобхватно и пълно финансово планиране да се включат и значими бъдещи разходи като например обучението на децата. Това е нужно, за да може личният финансов консултант да изгради стратегия, с която в дългосрочен аспект да постигнете желаните цели. В сегашната ситуация на тежка криза с неясна дълбочина банковите депозити трябва да са с основна тежест при разпределението на личните или семейните спестявания. Съветвам домакинствата, които разполагат с някакъв свободен ресурс, да инвестират и една малка част в български акции. Смятам, че в средносрочен хоризонт от 3 до 5 години тази инвестиция би дала един значим доход, казва Въртигов.
Източник: Вестник Монитор