Трайното въздействие на световната финансова криза върху икономиките на европейските страни, които са основните пазари на дружествата от икономическата група на Монбат АД, остава сред основните рискове за дейността им до края на годината.
Забавата в темповете на растеж на автомобилостроенето, което се изрази в затваряне на заводите на много производители, оказаха влияние през първото тримесечие на 2009 г. и върху компаниите, специализирани в производството на акумулатори, пласиращи своята продукция на т. нар първичен пазар. Частично беше засегнато и потреблението на т. нар. вторичен пазар, на който работят Монбат и дъщерните му дружества. Това съответно рефлектира и върху постигнатите от тях резултати през първото тримесечие на тази година. През април и май тенденцията се запази, но през юни се наблюдава известно подобрение на продажбите на дружеството майка - Монбат. То е реализирало през шестия месец нетни приходи от продажби в размер на 8.136 млн. лв., което представлява намаление от 21.73% на годишна база. През второто тримесечие нетните приходи от продажби на дружеството отбелязват спад от 50% спрямо същия период на предишната година, а при групата намалението е от 48 процента.
В условията на глобална икономическа криза мениджърите на Монбат и през второто тримесечие се стремят да редуцират разходите на групата чрез първоначално обявения пакет от мерки, част от които са за туширане на макроикономическите рискове.
Основната дейност на Монбат и дъщерните му дружества е свързана с производство и търговия с акумулатори и оловно-кисели батерии - стартерни, стационарни, специални. Главните суровини и материали в производствения процес на дружеството са олово (с чистота 99.99%), оловни сплави (с чистота 99.985%) - антимонови и калциеви, полипропилен марка 7523, полиетиленов сепаратор и сярна киселина. За периода януари-юни средната цена на оловото е била 1328 щ.д./MT. В последните години в предприятията са направени значителни по стойност инвестиционни разходи за гарантиране на ресурсната обезпеченост от собствено производство. В резултат на това през второто тримесечие на 2009-а делът на собственото олово, използвано в производството, се приближава до 50 на сто. Заедно с това са предприети и мерки за намаляване на разходите за полипропилен и олово предвид увеличаващия се процент на използваните в производството собствени допълнителни количества рециклирано олово и полипропилен, намаляване на премиите, по които се купуват олово и оловни сплави, и за намаляване на цените на доставчиците на окомплектовка и услуги.
Монбат и дъщерните му дружества не са зависими от клиенти, тъй като продажбите не се извършват директно, а чрез широка дистрибуторска мрежа. Продажбите на кредит в страната и за експорт се застраховат в Българска агенция за експортно застраховане (БАЕЗ).
Произвежданите от Монбат АД продукти включват широка гама от оловно-кисели батерии. Отличително за Монбат АД е, че дружеството е експортно ориентирано и има международни позиции на пазарите в балканските страни и разширено присъствие в страните от Европейския съюз: Германия, Италия, Холандия, Белгия, Румъния, Англия, Полша, Гърция и Франция. В периода април-юни групата е реализирала общо приходи от износ в размер на 36.305 млн. лева. Към края на тримесечието все още се наблюдава конкурентен натиск на пазарите, на които оперира групата, но за момента Монбат и дъщерните му дружества успяват да запазят пазарните си позиции в Германия, Италия и Франция .
Вследствие на настъпилото значително свиване на всички производствени отрасли в европейската икономика се е наложило мениджмънтът на Монбат да преразгледа в началото на годината някои от планираните за 2009 г. проекти и съответно срокът за тяхното изпълнение да бъде отложен. Предвид липсата на прогнозируемост за бъдещото развитие на пазара на тягови батерии за електрокари работата по проекта на групата за производство на тягови елементи ще продължи през 2010 година. Поради възникналите административни проблеми с пуска на завода за преработка на стари акумулатори в Сърбия този проект пък е отложен до постановяване на решение на компетентния съд в западната ни съседка. Също така се удължава и пусковият срок на завода за преработка на стари акумулатори в Румъния до края на 2009 година.
Дружествата от икономическата група на Монбат са реализирали неодитирани консолидирани нетни приходи от продажби за второто тримесечие на 2009 г. в размер на 43.573 млн. лв. спрямо 84.134 млн. за второто тримесечие година по-рано, което представлява понижение от 48 на сто. Отчетената нетна печалба на групата, съгласно консолидирания отчет, е 7.060 млн. лв. спрямо 15.193 млн. за същото тримесечие на 2008-а, което е спад от 54 процента.
Източник: Вестник Банкеръ