Министерството на икономиката, енергетиката и туризма ще предприеме действия за това да се проучат причините за сегашното състояние на Кремиковци, защо се получава това наследство и защо този сложен казус трябва да се решава сега. Това каза министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов след днешната среща на междуведомствената работна група по проблемите на комбината.
Министърът съобщи, че въпросът с Кремиковци ще бъде обсъден от отраслов съвет за тристранно сътрудничество към Министерството на икономиката през следващата седмица. След това въпросът ще бъде разгледан и в Националния съвет за тристранно сътрудничество, допълни министърът.
Представителят на КТ Подкрепа Людмил Павлов посочи, че грешките, които са били допуснати в предишното министерство на икономиката и въпросите, задавани по удобен за тях начин в Брюксел, сега се отразяват върху дейността на настоящата работна група.
В срещата, продължила над два часа, участваха представители на министерствата на труда и социалната политика, на икономиката, енергетиката и туризма, на финансите, на околната среда и водите, на НАП, НОИ, ГИТ, синдикатите, синдикът и облигационерите.
Младенов каза, че ще информира премиера за отделните позиции на участниците в срещата по въпроса с Кремиковци.
Заводът е свързан с българската икономика и при криза е важно трите мощности, които са останали да работят и са екологично чисти, и в тях са заети 3200 човека, да продължат да работят, каза министърът. В противен случай отраженията върху икономиката ще бъдат изключително тежки, добави той. По думите му в случая не става въпрос за хората, които сега са на работа в комбината, а за икономиката като цяло, чието състояние би се утежнило допълнително при ликвидация на Кремиковци.
Министърът каза, че преговорите продължават и изрази надежда до края на месеца да се намери най-доброто решение за комбината, за икономиката и за работниците.
В отговор на въпрос дали на срещата е било оповестено колко средства са необходими за поддържането на трите производства на дружеството и дали те са осигурени с поръчки, министърът каза, че синдикът е заявил, че може сам да се справи в рамките на оздравителния план. Има съмнения в тази посока от други колеги от други министерства и от част от синдикатите, посочи министърът.
Лидерът на КНСБ в комбината Васил Яначков каза, че на консултантската компанията ИДОМ е възложено да прегледа целия оздравителен план и изрази надежда в доклада да бъде отбелязано изпълнението на ангажиментите от страна на комбината по отношение на държавната помощ. Той отбеляза, че сега основната задача на институциите във връзка с предстоящото обсъждане на оздравителния план на дружеството е да се определи дали смятат, че може и трябва планът да бъде подкрепен във вида, предложен от синдика.
Капитализацията на дълга на комбината според нас е решението за дружеството, заяви Яначков.
Според него има груби нарушения на правата на работниците в комбината, свързани с условията на труд, плащанията за храна и извънреден труд, както и с издаването на необходимите документи при освобождаването на хората. Ще искаме институциите да установят контрол върху това, каза Яначков. Той съобщи, че има работници, които не са са получили заплатите си за декември.
Яначков посочи, че със средствата от европейския глобализационен фонд ще бъдат обхванати една част от съкратените, а досега са освободени 3000 души. Според синдикатите трябва да се обсъди предложението на Столичната общината за създаване на технологичен център по модела на съществуващия в Дортмунд. Според Яначков този проект може да се осъществи в комбината със запазване на металургичното производство.
Източник: БТА