Съвсем прясно учредената с гръцки капитали компания за възобновяеми енергийни източници Енергони, регистрирана като публична компания в България и качена на българската борса пред лятото, готви драстично увеличение на акционерния си капитал - от 250 хил. лв. на умопомрачителните за българските стандарти 1 млрд. лв. Това стана ясно от съобщение на компанията до борсата в понеделник по повод предстоящо общо събрание на дружеството.
Увеличението трябва да стане на два етапа. Първият предвижда да се направи апорт на капитала на две други предприятия, а девет месеца след отразяването на вливането в търговския регистър се планира да се направи още едно увеличение, което да вдигне капитала до 1 млрд. лв. акционерен капитал. Фрапиращото е, че и двете компании, които ще бъдат обединени с Енергони - Роял ресортс АД и подразделението му Роял инвестмънт ЕАД, са без почти никаква дейност. Първата е на загуба от 20 хил. лв. за 2008 г., приходите й са за 68 хил. лв., а нетните паричните потоци от оперативна дейност - хиляда лева. Втората пък е съвсем новоучредена и няма никаква финансова история. За сметка на това данните в търговския регистър показват, че Роял ресортс и подразделението му притежават нематериални активи под формата на два патента за изобретения метод за изграждане на вятърна електроцентрала, предоставени от Патентното ведомство на България и оценени на повече от 600 млн. лв.
Информация как и кой е направил оценките на апортите няма. В понеделник от Енергони не можаха да отговорят на писмените въпроси на Дневник, като от пресслужбата им обявиха, че ръководството на компанията ще бъде в страната в края на седмицата. От Комисията за финансов надзор (КФН) обясниха, че има започната процедура във връзка с апортите, без да дават повече подробности. Съгласно нормативната уредба всяко преобразуване, свързано с публично дружество, трябва да получи одобрение от регулаторния орган.
При качването си на борсата ръководството на Енергони обяви, че до края на 2010 г. капиталът на дружеството ще бъде увеличен до 67 млн. лв. със средства на сегашните акционери. Тогава беше съобщено, че едва след реализирането на този проект на инвеститорите ще бъдат предложени 10-15% от капитала на компанията. Компанията планира да изгради и ветроенергиен парк за 160 млн. евро със 100 мегавата мощност, като финансирането на проекта трябва да бъде осигурено със собствени средства и инвестиции от чужбина.
Искаме да развием ветрогенератори и соларни паркове в България. Смятаме, че страната има огромен потенциал в това отношение, коментира през лятото Димитриос Айвалиотис, изпълнителен директор на Енергони. Той обеща и повече информация през есента. Самият Айвалиотис освен в ръководството на Енергони присъства в съвета на директорите на още една компания, която регистрира акците си на БФБ - ОНИ холдингс. Освен тях двете на българската борса дебютираха още две компании с гръцки капитали - Уелкъм холдингс и Вита Ми холдингс. Любопитно е, че всички до една са нови, без история и идват почти по едно и също време на БФБ.
Източник: Вестник Дневник