Прибързано е да се твърди, че е ясна съдбата на производството по несъстоятелност на Кремиковци. Това каза синдикът на комбината Цветан Банков.
Няма официална информация за гласуване на облигационерите по оздравителния план – нито като обаждане от достоверен източник, нито като писмо или заявление.
На 9 ноември изтича срокът, в който кредиторите, които бяха изявили предварително намерение за трансформиране на вземанията си в част от капитала следва да заявят окончателното си решение, след като се съобразят и с оценката на вещите лица, назначени от Агенцията по вписванията.
Очаква се и становище от министъра на финансите по отношение на предложението за разсрочване на публичните вземания. Практически срок за това няма, но се очаква тази седмица да бъде даден отговор, тъй като изтичат процесуални срокове за представяне на окончателния вариант на плана за оздравяване.
Не е задължително кредитор да е заявил трансформиране на вземането си в част от капитала, за да подкрепи предложения план за оздравяване. Считам, че има кредитори, които обективно по-добре биха защитили интересите си, ако подкрепят плана за оздравяване и не трансформират вземанията си в част от капитала, каза Банков.
За възнаграждения дължимите суми са над 30 млн. лева. Основната сума се формира от трите неплатени заплати за декември 2008 г., януари и февруари 2009 г. В момента не се формират нови големи задължения, каза синдикът.
Независимо от развитието на производството по несъстоятелност било чрез план за оздравяване или чрез обявяване в несъстоятелност, законът гарантира изплащането на сумите, които се дължат след датата на откриване на производството. Опасност хората да загубят дължимите възнаграждения практически няма, въпросът е кога ще бъдат изплатени те.
И старото и новото правителство не можа да заеме ясна позиция дали подкрепят или не оздравителния план на Кремиковци, каза председателят на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски, който до юни представляваше облигационерите в Кремиковци. Според Прохаски, ако са били направени три стъпки, сега кредиторите от комбината са могли да подкрепят оздравителния план за Кремиковци.
Ако правителството беше подкрепило оздравителния план за Кремиковци, трябваше да се предприемат три ясни стъпки, за да можеше да се убедят кредиторите в идеята да прехвърлят вземанията си в акции, защото това е много рисково за един кредитор – да стане акционер. Тези три стъпки бяха ясни – отказ от държавните вземания от 90-те години, преструктуриране на публичните вземания, които не могат да се трансформират в акции и прекратяване на делата за смяна на датата за обявяване в несъстоятелност. Ако тези три стъпки бяха направени, вероятно облигационерите щяха да гласуват за оздравителния план и да го подкрепят на събранието на кредиторите, каза той.
Това обаче не стана и малката група от кредиторите, която бе за ликвидация, убеди голяма част от останалите, че рискът е твърде голям при тези условия. Ако облигационерите са приели оздравителния план без да се решат тези три въпроса, са щели да станат собственици на предприятие, което отново може да бъде обявено в несъстоятелност.
Така се е стигнало до отказ от оздравителния план. И аз не виждам друга възможна стъпка, освен съдът да потвърди ликвидацията на Кремиковци и се премине към осребряване на имуществото. Тогава може да се намери инвеститор, който ще предложи цена за част от завода, за да може да продължи да работи. Според Прохаски може да се окаже, че търговете за разпродажба на имуществото на Кремиковци да продължат повече от десет години. Това е изключително тежка работа, а парите по самата процедура ще изядат голяма част от приходите и за кредиторите ще останат символични суми, дори за такива обезпечени кредитори като облигационерите, каза той.
Източник: Агенция Фокус