Sofix се понижи с над 80% от върха през 2007 г. Ниската база, до която стигнахме, даде възможност последвалият ръст в проценти да бъде доста внушителен. Това наваксване трябваше да се случи, провокирано от положителните макроикономически новини навън, довели до покачване на световните индекси. Това казва пред вестник Пари Преслав Китипов, ръководител на звеното за търговия с акции в Пощенска банка.
Китипов допълва: Съживяването, което се видя навън, подобряването на ликвидността, правителствените стимули в САЩ и ЕС се отразиха и у нас, но по-скоро технически. Казвам технически, защото смятам, че свиването на местната икономика не е приключило. Пазарът на акции ще започне да се възстановява трайно чак след като инвеститорите се убедят, че дъното в икономическия цикъл е достигнато. Въпреки това очаквам Sofix да се представи по-добре от чуждите пазари догодина. Може би иронично този път лъскавата страна на медала може да се окаже ниската ликвидност на българския пазар. Заради нея при проявен интерес от местни и чужди инвеститори спокойно можем да изпреварим световните пазари, стига посоката да е нагоре.
Не се очаква повторение на 2007 г. по никакъв начин, допълва Китипов. Той очаква инвестициите да бъдат избирателни като допълва, че и институционалните инвеститори, и индивидуалните играчи вече ограничават нивата на рисков апетит с цел получаване на оптимална, а не на максимална доходност.
В момента Пощенска банка, която е маркет-мейкър на Девин АД доуточнява договор за маркет-мейкър с Енемона АД, казва Преслав Китипов. Банката се е фокусирала върху стабилни, сравнително ликвидни компании. и не би се ангажирала да бъде партньор на дружество, което на практика не съществува на пазара и няма желание да поддържа публичния си статут, допълва той в интервюто.
Въпрос на време е част от компаниите да се обърнат към друг оператор - местен или не, и да започнат да се търгуват там, казва Китипов по повод евентуалното делистване на над 200 компании от БФБ-София.