Пари
Рекордните 180 хил. кв. м са свободните офиси в София
До рекордните 180 хил. кв. м са достигнал свободните офис площи в София, показва статистиката на консултантската компания MBL. Над 16% от всички офиси в столицата стоят празни, а търсенето е паднало на най-ниските си нива за последните 5 години, отчитат анализаторите. Наемите пък са паднали до 9-13 EUR за кв. м.
Към края на миналата година нетното усвояване на офис площи е било едва 72 хил. кв.м, което е значителен спад спрямо нивата от 117 и 152 хил. кв.м, отчетени съответно през 2008 и 2007.
Застрахователите очакват тежка 2010 г.
Застрахователните компании на българския пазар ще продължат да изпитват трудности и през 2010 г. Около това мнение се обединиха мениджъри на дружества от сектора, които в. Пари потърси за оценка на пазара. Изминалата 2009 г. също беше определена като тежка от шефовете на компаниите.
Финансовата и икономическата криза оказаха влияние на премиите в застраховането и към края на октомври секторът отчете 3.75% спад на премийния приход. Продадените полици в общото застраховане се свиха с 0.8%, като според мнението на мениджъри на компаниите спад в общото застраховане не е имало от доста години.
Емил Хърсев: Чакат ни три години депресия
Какво ни очаква през тази година - в международен план, а и у нас?
- Тази и следващите няколко години, вероятно три или четири, ни чака много по-неприятен, много по-опасен период - период на рецесия. Много анализатори, финансисти, а и политици твърдят, че ние все още сме в криза и не сме излезли от нея. За мен това е дълбока илюзия. Истината е, че ние вече сме излезли от кризата, но от това обаче нищо добро не следва. Периодът на рецесията или свиването на глобалната икономика вече сме го подминали. Лошото е, че сега седим в това свито състояние и то ще продължи доста дълъг период. Великата депресия, с която неслучайно сравняват сегашната криза, показва 2-3 години период на рецесия от края на 1929 до средата на 1933 г., след което шест години глобалната икономика е била в депресия. Би трябвало да очакваме сега да сме свидетели на три години депресия, защото сегашната криза беше два пъти по-кратка. Това е в най-добрия случай. Важно е да отбележим, че депресията е много по-тежък процес от рецесията. При продължителен спад на икономиката повечето икономически субекти заемат изчаквателна позиция - кредиторите не си събират задълженията, компаниите изчакват и не уволняват работници. Докато при депресията сме свидетели на принудително събиране на дългове, фалити на фирми, разпродажби, закриване на работни места и т.н. Това, че сме излезли от кризата, не означава, че се връщаме във времената на бурно развитие на икономиката и бум на кредитирането.
Очаквате ли тази година да ни приемат в чакалнята за еврозоната?
- Да, смятам, че България има всички шансове да влезе в ERM II. Това е нашата непосредствена национална цел, която трябва да преследваме с цената на всичко. Влизането ни в еврозоната е единственият начин да излезем от системата на валутен борд. Приемането ни ще намали сериозно риска на страната ни, тъй като ние ще изоставим един изкуствено поддържан паричен режим. И на практика това е причината по левовите кредити и депозити лихвите да са по-високи от тези в евро.
Валутният борд у нас беше успешен. Нещо, в което, трябва да си призная, аз се съмнявах. За щастие практиката показа, че той работи. България успя да поддържа финансова дисциплина, докато аз смятах, че подобно нещо не може да се случи на Балканите. Поне това показаха опитите в Сърбия и Македония. Паричният съвет там се разпадна с гръм и трясък поради невъзможността на страните да спазват финансова дисциплина. По отношение на покриването на критериите от Маастрихт ние засега не изпълняваме този за инфлацията. Но аз смятам, че към края на март ще покрием и него заради дефлацията, която се наблюдава през последните месеци. Не трябва да забравяме, че в приемането ни има голяма доза политика и бюрокрация, защото все пак този договор от Маастрихт е политически документ и всеки, който е средно икономически грамотен, знае, че критериите, залегнали в него, нямат нищо общо с икономиката.
Класа
Автопазарът у нас се върна на нива от 2004 г.
Изминалата година се оказа най-слаба за продажбите на нови леки и тежкотоварни автомобили от 2004 г. насам. Това сочат данни на Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България. Според статистиката през 2009 г. реализираните продажби на нови автомобили са едва 26 813, година по-рано броят им е бил рекордните 57 927, а през 2004 г. са били изтъргувани близо 26 хил. автомобила. Данните сочат, че за изминалата година автопазарът у нас се е сринал с близо 54%, като понижението е първо от 1998-1999 г.
От асоциацията отчитат, че първи по продажби сред леките автомобили е Toyota с 2820 броя и близо 11% пазарен дял. Втора и трета позиция заемат Peugeot и Volkswagen, които са реализирали 2263 и 2251 леки автомобила. По над 2000 коли са продали още от Opel и Ford, докато Citroen приключи годината с 1829 реализирани броя. В Топ 10 се нареждат още Dacia, Skoda, Chevrrolet и Renault. Производителите от Топ 10 пък държат 73,78% от пазара, или почти три от всеки четири продадени коли у нас е с гореизброените марки.
С резултатите от 2009 година Audi за първи път е № 1 по продажби в премиум сегмента в България с доставката на 577 автомобила, съобщиха от представителството на компанията. Това означава, че марката бележи спад от 34,3% спрямо 878 доставки през 2008 г., което е добър резултат на фона на общия спад на пазара и в частност премиум сегмента. Най-успешният модел за България е Aуди Q5 с продадени 125 автомобила на краен клиент.
Агенция за храните е възможна след корекция на бюджета
България се нуждае от единен компетентен орган за безопасност и качество на храните, каза земеделският министър Мирослав Найденов, след като откри изложбата Безопасност на храните на езерото Ариана в София. Изложбата показва основните права за защита на потребителите при производството и търговията с хранителни стоки. Заради липсата на финансов ресурс контролният орган не може да бъде създаден, въпреки че има пълна готовност, призна министърът. Според него е възможно това да се случи през втората половина на годината, но само ако бъде коригиран бюджетът. В момента у нас контролиращите органи са под шапката на две ведомства – на земеделието и на здравеопазването, което размива отговорността.
Много удобен е отговорът, че храните са безопасни, но е под съмнение дали са достатъчно качествени, каза още Найденов. Той твърди, че България е на първо място в Европа по сърдечносъдови заболявания, защото консумираме безопасни, но не дотам качествени храни. Създаването на агенция по храните ще струва поне 70 – 80 млн. лева, показват сметки на експерти.
Стандарт
9 фирми в Пиринско пораснаха в Големи данъкоплатци
От началото на тази година 9 фирми в Благоевградска област преминават към Дирекция Големи данъкоплатци и осигурители. С тях общият им брой става 22, съобщиха от НАП-офис Благоевград.
Въпросните дружества имат приходи от продажби през 2008 г. минимум 20 милиона лева, вноските в бюджета от данъци и осигуровки са в размер на 2 милиона лева, толкова трябва да са и възстановените данъци за същия период.
Последният критерий за големите данъкоплатци е да са с над 120 души персонал.
137 пък са фирмите в Пиринския край, които преминават в новосформираната дирекция Средни данъкоплатци и осигурители, която функционира от началото на 2010 г. Целта на реформата е по-качествено обслужване на фирмите и по-ефективно събиране на данъци и осигурителни вноски.
Лицата, които не се осигуряват на друго основание, са длъжни да подадат еднократно нова декларация-Образец №7, а това да стане до 1 март, уточниха от НАП-офис Благоевград.
Глобата за неподаване на такава декларация е от 500 до 1 000 лева, при повторно нарушение санкцията скача от 1 000 до 3 000 лева.
Данъчните в Благоевград продължават с проверката на имотното състояние на 36 настоящи и бивши футболисти. Все още е рано за изводи и констатации. Селекцията на тези лица е направена в НАП-София, след което списъкът с имената е сведен до нас. Работим усилено по тези проверки, обясниха данъчните инспектори.
Търсят инвеститори за инсталации на биогаз
Биомасата като отпадъчен продукт в селското стопанство има най-голям потенциал сред възобновяемите енергийни източници в Старозагорско.
Това е показало проучване по поръчка на търговско-промишлената палата в града на липите, което бе огласено днес на работна среща с общинари от региона.
В партньорство с италианската провинция Терни и старозагорската областна управа палатата работи по европроект за обмяна на добри практики и развитие на алтернативните източници на енергия. След приключването му в една от общините ще бъде реализиран конкретен енергиен проект.
Според Александър Пенчев, водещ експерт в областта на алтернативната енергия, бъдещите инвеститори в инсталации на биогаз, слънчеви и вятърни инсталации щели да имат уникалния шанс да стъпят на готово в Старозагорско.
Заради големия потенциал на биомасата в общините Стара Загора и Чирпан например можели да се изградят инсталации на биогаз до 70 мегавата.
Дневник
Две министерства и бизнесът ще обсъдят зелените енергоизточници
Министрите на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков и на екологията Нона Караджова ще обсъдят днес с представители на компаниите, членуващи в Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), бъдещето пред проектите за инвестиции във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), съобщи пресдирекцията на икономическото министерство.
В края на миналата година министър Караджова обяви, че екоминистерството ще въведе мораториум върху строителството на вятърни, слънчеви и водни централи, тъй като част от тях се изграждат в зоните на европейската екозона Натура. Тогава Караджова обясни, че спирането ще засегне проекти, които се намират на етапа на смяна на предназначението на земята и получаване на разрешителни и ще трае, докато бъде приет националният план за развитие на ВЕИ. Очаква се той да стане готов до средата на 2010 г. Впоследствие екоминистерството обясни, че мораториумът се налага, за да се избегне наказателната процедура срещу България заради строителството на вятърни паркове край Калиакра. Друг аргумент на ведомството е, че заявените инвестиционни намерения надхвърлят многократно необходимостта на страната от такива мощности.
Кризата отложи повишението на местните данъци и такси
Общините в България запазват размера на местните данъци и такси за 2010 г. Местната власт избягва увеличаването на ставките, въпреки че горният праг на основните данък сгради, такса смет и данък върху сделките с имоти бяха увеличени с промени в Закона за местните данъци и такси.
Общините избягват увеличаването на данъците и таксите заради прогнозите, че икономическата криза ще продължи и тази година, а не искат да натоварват гражданите, каза изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в България Гинка Чавдарова. Това е мотивът и на Столичната община, която запази размерите на местните данъци и такси. Освен това според експертите увеличаването на размерите води до намаляване на събираемостта и така ефектът от увеличението е малък.
Може би единствената такса, която много общини вдигнаха и възнамеряват да увеличат, е тази за детските градини. Причината е, че вече не могат да си позволят да дофинансират тази дейност, каза още Чавдарова. Цената за целодневните забавачки в София тази година ще се увеличи от 40 лв. на 60 лв. на месец. С 10 лв. повече, или 55 лв., ще се плаща за детските градини в Бургас.
Адвент уотър: С по-малко от 5% свободни акции Девин не би била достатъчно ликвидна
Адвент уотър ще свали Девин от търговия на Българската фондова борса, ако при търговото предложение придобие поне 95% от акциите, тъй като с по-малко от 5 на сто свободно търгувани книжа компанията няма да е достатъчно ликвидна. Това съобщиха за Дневник от Адвент след публикуването на обявлението за търговото. Според тях международната практика в такива случаи е показала, че делистването на такъв етап е една от най-ефективните стъпки заради ниския остатъчен дял, който би останал у миноритарните акционери.
От компанията изобщо не споменават възможност да продадат част от акциите си за свободна търговия, за да създадат по-голяма ликвидност.
Адвент придоби контролния дял в Девин през ноември и заради това е задължена да отправи предложение за изкупуване на книжата на миноритарните акционери, които държат близо 10% от капитала. Новият собственик контролира общо 90.13%, тъй като има споразумение за следване на обща политика с мениджърите, които държат 6.7%.