Пари
За ВЕИ вместо мораториум - по-строги изисквания
Нови изисквания към инвестиционните проекти за производство на енергия от възобновяеми източници ще ограничат наплива от тях. Екоминистерството въвежда условието при подаването на заявлението за екологична оценка да се предоставят конкретни данни къде ще минава трасето, което ще свърже ВЕИ централата с мрежата на НЕК. Така ще се знае предварително дали трасето минава или е близо до защитени територии. За вятърните проекти пък ще се искат данни за 12-месечни замервания на силата на вятъра.
Няма да се спира приемът на заявления за ВЕИ проекти, но с тези изисквания ще спечелим време, призна министър Нона Караджова. Според нея това е по-доброто решение от въвеждане на временен 6-месечен мораториум. Новите критерии при подаване на заявление за екологична оценка ще се запишат в указания към регионалните инспекции по околната среда и водите. ВЕИ проектите вече ще се оценяват според кумулативния ефект, който ще имат върху природата, обясниха от министерството на околната среда. Вече бил направен преглед на проектите, които имат получени всички разрешителни. От екоминистерството смятат да водят преговори с инвеститорите им за засилен мониторинг при изграждането на централите и тяхната дейност.
Пощите търсят партньори, не мислят за приватизация засега
Господин Керемедчиев, за времето, през което оглавявате Български пощи, успяхте ли да добиете представа за реалното състояние на дружеството и първите мерки, които предприехте да преструктурирате компанията, дават ли вече конкретен резултат?
- Първият сериозен проблем, с който се сблъсках, когато поех дружеството, бе високата степен на йерархичност, в компанията имаше 11 управленски нива. От една страна, имаше дори началник на политически кабинет, а от друга, нямаше кой оперативно да ръководи компанията, липсваше зам.-директор. Парадокс е, че не са съществували и търговски дирекции както в централното управление, така и по места. Затова първо пристъпихме към съкращаване на тази йерархична структура. В момента сме направили една ефективна действаща компания, в която управленските звена са сведени до минимум - главен изпълнителен директор, зам. изпълнителен директор, дирекции, отдели, сектори. Създадохме и търговски дирекции, които да обхванат дейността по разработване на маркетингова стратегия, ценообразуване и развитие на нови пазари.
Независимо от огромната структура липсва ли управленски капацитет в Български пощи?
- Политиката на новото ръководство по отношение на управленския състав е да издигаме на ръководни длъжности хора от самата компания. Много малко са специалистите, които сме привлекли отвън, но затова пък търсим едни от най-добрите за съответната дейност. Така например смея да твърдя, че досега в Български пощи не е имало толкова добър финансов директор с 15-години опит в банковия сектор. Особена ефективност сме постигнали при проследяването на банковите операции при договори с контрагенти. Заради безхаберието на предишните управляващи Български пощи са губили по 2% само от лихви на ден.
Класа
Икономическите очаквания на българите през януари стръмно се влошават
Над половината от българското население е настроено песимистично към развитието на страната като цяло и загрижено за икономическите перспективи. Това сочат данните от първото за 2010 година национално представително проучване на ББСС Галъп интернешънъл за социалните и икономическите нагласи, проведено по поръчка на вестник Класа.
През ноември миналата година за първи път отчетохме спад в положителните нагласи и очаквания след парламентарните избори. Негативната тенденция обаче се задълбочава през януари и на практика обхваща мненията по всички трендови икономически въпроси. Обикновено коледните и новогодишните празници са фактор за повишаване на оптимизма и през януари измерваме ефекта на връщане към реалността. През януари 2010 г. обаче нарастването на песимизма е малко по-високо от обичайното.
52% от анкетираните са на мнение, че България като цяло върви на зле. Делът на песимистите е нараснал с 6% в сравнение с декември миналата година за сметка на четирипроцентов спад на оптимистите. Разликата между песимизма и оптимизма вече минава 20 процентни пункта.
Оптимизмът е малко по-отчетлив сред живеещите в столицата, хората в активна трудова възраст (25-55 г.) и висшистите. Превес на оптимизма над песимизма отчитаме сред българите с висок социален статус. 50% от представителите на тази група смятат, че нещата в България все пак се подобряват.
Венцеслав Димитров, икономически съветник на президента: С 1,5 млрд. лв. годишно можем да стимулираме икономиката
- Г-н Димитров, на дискусията България след кризата беше предложено да се създаде национална стратегия за развитието на страната до 2020 година. Предвид темата, която обсъждаха водещи експерти в областта на икономиката – не е ли рано да говорим за излизане от кризата?
- Първо трябва да кажем какво е криза. Едва след като формулираме проблема, можем да отговорим на въпроса, кога ще излезем от нея. Някои кръгове в правителството казват, че едва ли не ще излезем на 15 юни.
Какво е криза? В началото имаме спад – така наречената рецесия. След това тръгваме по дъното и това е процесът на депресия. Ако тази депресия продължи доста дълго, като при нея може да има и минимален растеж, се наблюдава стагнация. Въпросът е дали сегашната криза е само процесът на рецесия, защото, ако имаме само спад, можем да посочим с точност до тримесечие кога ще го преодолеем. От гледна точка на икономическия цикъл кризисното развитие означава пропадане и след това възстановяване. Ще припомня, че от кризата през 1996–1997 година излязохме едва в края на 2001 – началото на 2002 година. Който казва, че ще излезем от сегашната криза през 2010 година, значи не вижда нещата такива, каквито са. Може да се окаже, че в най-добрия вариант ще излезем 2011 година, а ако рецесионното развитие продължи и тази година, може да излезем и през 2012 година.
- Как ще коментирате идеите максимално бързо да влезем в еврозоната? Какво ще се случи, ако чисто теоретично приемем, че скоро въвеждаме еврото?
- Максимално бързо не можем да влезем в еврозоната, защото няма да ни искат, това не зависи само от нас. Колкото и да искаме, има проблеми, които не можем да решим. Дори да направим идеален бюджет, да имаме постоянно равновесие, излишъци и минимален външен дълг, то имаме и значителен инфлационен потенциал. Той се изразява в следното: нашите цени са наполовина спрямо европейските и каквото и да правите, при фиксиран курс, дори да сме в еврозоната, ще имаме инфлация в следващите няколко години.
Инфлацията ще наруши нормалните връзки с европейските страни, ако веднага въведем еврото. Затова трябва да изчакаме.
Тази инфлация не е чак толкова лоша, като се има предвид, че благодарение на нея нашият БВП в евро последните 10 години нарасна три пъти, и, разбира се, за сметка на реални фактори също. Лихвените проценти са твърде високи и те ще останат с години такива поради несигурността на българската икономика. Това не е защото банкерите са алчни, а заради инфлацията и високите рискове. Следващите години така или иначе трябва да ги преживеем.
- Тоест да чакаме края на 2013 година евентуално за влизане в еврозоната?
- До 2013-а – това е оптимистичен вариант. Ако въведем прибързано еврото, рискуваме скокообразна инфлация със значителни сътресения за икономиката.
Стандарт
Банда опитва да източи 7 млрд от банка
Седем души - трима европейци и четирима азиатци бяха арестувани от полицията в Абу Даби при опит за измама на централната банка в Обединените арабски емирства. Бандата опитала да изтегли 7.2 млрд. евро (10.12 млрд. долара), съобщи Ройтерс. Ако измамата беше успяла, тя щеше да е най-голямата в историята на емирствата, коментира агенцията.
Седмината представили подправени документи от търговска банка в Европа и поискали банката на ОАЕ да изплати сумата. Милиардите уж били част от инвестиционните вложения на семейството на главатаря на бандата.
5% данъчен бонус до 10 февруари
Две седмици остават до крайния срок, в който данъкът за довнасяне по годишните декларации за доходите от 2009 г. може да се плати с отстъпка от 5%. Данъкът трябва да се плати до 30 април, но бонусът от 5% се ползва ако парите постъпят по сметките на Националната агенция за приходи до 10 февруари.
Плащането на данъци и осигуровки става само по банков път, с пощенски запис за плащане към бюджета или по интернет.
В повечето офиси на НАП има банкови гишета, които обслужват гражданите и фирмите. За плащане на данъка върху доходите от гражданите при превод от банково гише в офис на НАП не се събират такси. Налозите се плащат по банковите сметки на НАП по постоянен адрес на гражданите.
Дневник
От днес започва записването на привилегированите акции на Енемона
Записването на привилегированите акции на Енемона и търговията с правата за тях започват от днес. Компанията планира да издаде близо 6 млн. нови акции, които гарантират по 0.992 лв. годишен дивидент в следващите седем години. След това книжата ще бъдат обърнати (конвертирани) в обикновени акции. За всяка една стара акция на строителната компания, купена до 20 януари, инвеститорите ще получат по едно право – срещу две права се записва една нова акция, като се плаща и емисионната й цена от 9.92 лв.
Ако акционерите не искат да участват в новата емисия, от днес до 10 февруари могат да продадат правата си на регулирания пазар. Съответно там могат да ги купят инвеститори, които искат да запишат от новата емисия, но нямат стари акции. Записването на новите привилегировани книжа ще продължи до 24 февруари и поне 1 млн. от тях трябва да се пласират, за да се счита емисията за успешна. Инвестиционния посредник по нея е Кей Би Си Секюритис – България, а набирателната сметка е в Банка ДСК.
Съкращенията във финансовия надзор може да са над 20%
Съкращенията на служители в Комисията за финансов надзор (КФН) може да стигнат до 40% от щата, като това ще стане на две части - 20% сега и още 20% през април. Това информира високопоставен източник на Дневник във финансовите среди. Засега от регулатора обявиха официално само за 20%.
Зам.-председателят на КФН Ралица Агайн заяви пред Дневник, че не знае да се готви по-драстично редуциране на персонала. Няма такова нещо и нямам такава информация, заяви тя в петък, като допълни, че ръководството на комисията не е обсъждало такъв вариант.
В момента в КФН работят близо 240 души, което означава, че в най-лошия случай ще бъдат уволнени 100 служители, а в най-добрия - 45. Съкращенията се налагат заради драстично орязания й бюджет - близо наполовина по-малък спрямо този за миналата година. Агайн изрази предположение, че предложение за допълнителни съкращения може да е отправено от някои служители на комисията, за да има пари за допълнително материално стимулиране (ДМС).