Нищо в девненския завод Полимери не подсказва, че тук има назначени на работа над 200 души.
В мразовития януарски ден в няколко стотинте декара, върху които е разположено предприятието, се мяркат неколцина работници. Един от тях идва да отвори оградните врати на малък двор, пазен строго от трима верни четириноги пазачи.
На това място, старателно обвити в нови брезенти с изписано върху тях лого KL, се крият надеждите на работниците в девненския завод.
Единият от директорите в завода, отговарящ за човешките ресурси - Георги Тодоров, внимателно повдига единия край на обвивката. Това е новата инсталация за солна киселина, сочи Тодоров. Последната доставка на оборудването е дошла вчера от Карбон лорен - Франция. До 4 месеца трябва да се монтира и да влезе в производсто. Заедно с монтажа, инвестицията ще доближи 4 млн. евро, казва директорът на Инвестиционни проекти Тодор Цветков.
Капацитетът на инсталацията е 120 000 тона годишно. Ако бъде включена в работния процес, заедно със старата, вероятно ще има нужда от назначаването на нови работници или връщане на работа на вече съкратените, смята Цветков. Заради намаленото натоварване на мощностите, предприятието в момента работи в намален състав, на щат се водят не повече от 220 - 240 души.
Последното съкращение е било преди по-малко от седмица. Тогава на борсата са били изпратени 19 души. От ръководството с гордост заявават, че не са прекратили договорите на планираните тогава общо 72 души. Затова пък в края на декември, точно след Коледа, на улицата са останали 40 работници.
С доставката на новата инсталация обаче надеждите са възвърнати. Дори се говори за назначения на 100-150 души. Разбира се, при условие че се изпълни намерението на собственика за максимално натоварване. Потреблението на солна киселина в Гърция и Турция е неограничено. С новата инсталация може да се произвежда 12-15 хиляди тона месечно, заявява производственият директор Румен Николов. Той обаче не крие, че поредното спиране на завода има много повече общо с кризисното, отколкото с лошото време и измръзването на част от инсталациите.
Досега от потреблението на вътрешния пазар са се покривали текущите разходи. Около 40% от продукцията отива за страната, а останалата част се изнася, предимно за съседите - Турция, Румъния, Гърция. В последно време обаче от страна на румънския пазар идва нелоялна конкуренция и подбиване на цените, жалват се от ръководството.
Значително съкращение на разходите за производство ще донесе пускането в експлоатация на новата когенерация в Полимери за производство на топло и електроенергия. В изграждането й преди повече от две години са вложени 15 млн. евро. Пътят до нея в момента е почти непроходим заради натрупалия сняг. Новите инсталации стоят като паметници заради
административна формалност.
От 2008 г. се чака строително разрешение за прокарване на газопровод. Надеждата на работниците е в най-новия проект, наречен мембранна електролиза. Това е изцяло смяна на технологията, на практика - нов завод, обяснява въодушевено Тодор Цветков. Продуктите остават същите, но ще се произвеждат автоматизирано, по-екологично и с много по-малко енергия. За разлика от сегашните 200 дка, върху които са разположени инсталациите, новото произмодство ще заеме район от 150/50 м. Най-рано през февруари се очаква да бъде подписан договор за доставката й, а инсталирането ще отнеме 26 месеца. Грандиозната инвестиция възлиза на 85 млн. евро.
Източник: Вестник Труд