Кризата на пазара на имоти е стопила драстично финансовите резултати на специализираните в бранша инвестиционни фондове (АДСИЦ), чиито акции се търгуват и на борсата. Това показват годишните отчети на най-големите играчи в сегмента, публикувани през последните няколко дни. За второто полугодие има известно възстановяване на дейността им спрямо първото, но на годишна база резултатите са далеч от постиженията през 2008 г.
Слабите резултати са пряка проекция на кризата и идват както по линия на обезценки на имотите, така и на стагнацията в продажбите на имоти. Намалението на продажните цени и на равнището на наемите са другите фактори, които изяждат печалбите им. Дори компаниите с много добре диверсифицирани портфейли (притежават ваканционни, жилищни и офис имоти) с едно-две изключения отчитат солидни спадове на резултатите си.
Стабилни остават АДСИЦ, които са ангажирани в придобиването, комасацията и управлението на земеделски земи, някои от които дори увеличават приходите си.
Отчетеният спад на финансовите ни резултати е в рамките на очакванията ни и той отразява кризата на пазара, каза пред Дневник Маню Моравенов, изпълнителен директор на Феърплей пропъртис.
Относно обезценките, които правят дружествата в сектора, той припомни, че печалбите на АДСИЦ преди кризата се дължаха на положителни преоценки, като сега те са по-скоро отрицателни или близки до нула.
Оборотите на деветте играча в сегмента, чиито акции са сред най-търгуваните на борсата (включените в индекса BGREIT), спадат със средно 20 на сто на годишна база, показва анализът на данните от отчетите. Печалбите им пък се топят с повече от две трети, а общият им краен резултат е отрицателен при над 33.4 млн. лв. печалба година по-рано.
Стагнацията е най-силна при ваканционните проекти, които бяха движени основно от чуждите инвеститори. Оттеглянето на последните затруднява силно продажбите на апартаменти в морските и планинските комплекси и дори руските купувачи трудно ги компенсират. Феърплей пропъртис, която управлява два големи проекта в този сегмент - комплексите Санта Марина в Созопол и Св. Иван Рилски в Банско, успява до голяма степен да съхрани физическия обем на продажбите, след като през миналата година е сключила договори за 166 апартамента при 183 година по-рано.
Кризата обаче си казва думата - приходите от продажби спадат с около 20% заради спада на цените, а печалбата й за периода се стопява с 88% спрямо 2008 г., когато в България все още имаше икономически растеж. Нашето дружество печели засега повече от продажби на имоти, отколкото от наем и при спада на продажните цени на апартаментите заради кризата това също се отрази негативно на приходите ни, коментира Маню Моравенов. Сходна е картината и при останалите играчи на пазара.
Нещата изглеждат далеч по-благоприятни при фондовете за земеделска земя. Адванс терафонд, най-големият играч в този сегмент в България, успява да съхрани приходите си и излиза на над 3.4 млн. лв. печалба при 738 хил. лв. година по-рано. На предстоящото редовно общо събрание съветът на директорите за първи път ще предложи изплащане на 100% от реализираната печалба под формата на дивидент, което възлиза на 4 ст. на акция, заяви пред Дневник Радослав Манолов, изпълнителен директор на Адванс терафонд.
При другия голям фонд на този пазар - Еларг, на пръв поглед оборотът се влошава, но това се дължи единствено на продадените инвестиционни имоти през миналата година на стойност 3.9 млн. лв. Иначе приходите от аренда, която е присъщата му дейност, скачат с над 18 на сто до 3.9 млн. лв. Крайният резултат за годината обаче е отрицателен, като от мениджмънта го оправдават с еднократна обезценка на просрочени вземания.
Стабилното представяне на дружествата за земеделска земя кара ръководствата им да са оптимистично настроени за бъдещето. За стопанската 2009 - 2010 г. имаме сключени договори за аренда и наем за над 206 хил. декара, или 65 % от притежаваната земеделската земя. Планираме отдаването на 80% от закупената до края на 2009 г. земя под аренда, с което ще бъде осигурен дивидент за нашите акционери и за текущата година, обясни Радослав Манолов. Уверен съм, че възходящата тенденция на развитие на компанията ще продължи и занапред, оптимист е и директорът на Еларг, Стоян Малкочев.
Източник: Вестник Дневник