Пари
Рязко са паднали пазарните оценки на компаниите
Вече се забелязват първите признаци на съживяването на сектора на сливанията и придобиванията, каза за в. Пари управляващият директор на Райфайзен инвестмънт Ивайло Господинов. През 2009 г. имаше по-малко М&А сделки в сравнение с предходната година. По думите му кризата се отрази негативно заради две причини. Първата е, че инвеститорите, били те стратегически или финансови, предпочитат да изчакат, за да видят как икономиката и компаниите ще превъзмогнат кризата, уточни Господинов. Втората е липсата на финансиране от банките. Трезорите трудно отпускат кредити, а и изискванията им са много по-високи. Затова и т.нар. aquisition finance или финансиране, предназначено за сделки по изкупувания, сега рязко е намаляло, обясни шефът на Райфайзен инвестмънт.
Друга причина, за да няма сделки по сливания, е падането на пазарните оценки, каза още Ивайло Господинов. Има различни начини за оценка на една компания, но най-бързият е коефициентът на оперативната печалба. Преди две години той беше между 10-12%, в някои случаи стигаше до 15%, досега той е паднал между 5 и 7% и в много редки случаи стига 8%, обясни той.
Сливанията и придобиванията отново излизат на мода
През миналата година у нас са сключени 15 големи сделки по сливания или придобивания, или т.нар. M&A (Merger and Aquisition). Това показва проучване на в. Пари. Сред тях ще се запомнят договорите за Корпоративна търговска банка, Девин, Уника България, СИБАНК, Авто Юнион център, Кейбълтел и Евроком, Каменица, Горна баня и др.
Има и много малки сделки, които не са станали публично достояние, каза за в. Пари управляващият директор на Райфайзен инвестмънт Ивайло Господинов. Според него тази година ще има сериозно раздвижване на сектора на сливанията и придобиванията у нас. По думите му голяма част от фирмите изпитват финансови затруднения и тъй като банковото кредитиране е силно ограничено, те ще търсят свеж ресурс. Някои фирми ще станат собственост на чужди компании, другите може да продадат част от капитала си на фондове за дялово инвестиране, коментираха анализатори.
Класа
10 компании се борят за управление на ИТ услугите в МФ
10 компании, от които 8 консорциума, са подали оферти за поръчка за Изнесени дейности по управление на ИТ услуги в системата на Министерството на финансите, съобщиха от ведомството. Поръчката е разделена на четири лота - дейности по поддържане и развитие на ИТ инфраструктурата, извънгаранционно поддържане на техническите устройства и конфигурации, поддържане и развитие на приложен софтуер и предоставяне на изнесени услуги за специализирани звена на МФ.
Сред участниците, заявили своето желание, са консорциум Консулт груп, консорциум СТГ партнърс, консорциум Ви Си Ей ДЗЗД, както и Техно Лoгика ЕООД и Информационно обслужване АД, което кандидатства и за 4-те лота. Всички оферти ще бъдат заключени в сейф в кабинета на главния секретар на министерството - Таня Георгиева, като се очаква се в рамките на месец да бъдат отворени и ценовите предложения на фирмите.
Дървообработващият сектор отчита 36% спад
Производството на предприятията в дървообработващия сектор у нас се е свило с 35,9% през третото тримесечие на 2009 г., показва обзорният анализ на СФБ Капиталов пазар АД за развитието на сектора в България. За деветмесечието данните показват общ спад с 40%. Според анализа вносът през третото тримесечие намалява с по-бавни темпове – 47%. Намаление е регистрирано и при износа с 10%. Резултатите от месечното изследване показват, че продажбите на предприятията, включени в извадката, са по-малки по всички наблюдавани продукти с изключение на фурнирните листове, които през третото тримесечие са повече
Данните сочат, че през третото тримесечие производството на предприятията в мебелния сектор е по-малко с 36%, а през деветмесечието спадът е с 34,7%. Реализираният внос продължава бързо да намалява, като в сравнение с 2008 г. е с 44,1% по-малък. Намалението на износа е с 20,3%. Намалението на вноса е 2,3 пъти по-голямо в сравнение със спада при износа, от което салдото е положително с над 10 млн. евро.
Schneider Electric налива още 8 млн. евро у нас
Многонационалната компания Schneider Electric инвестира 8 млн. евро в 4 нови поточни линии в завода си край гр. Пловдив, съобщиха от фирмата. Те ще бъдат открити днес от Андрю Слоун, управител на компанията за България, Албания, Македония и Косово. Линиите ще бъдат използвани за производството на ново поколение модулни системи за крайно електроразпределение ниско напрежение Acti 9. България е първата държава, в която тази гама ще бъде пусната на пазара.
Заводът на Schneider Еlectric в индустриална зона Радиново край Пловдив беше открит още през 2007 г., като инвестицията в него достигна 22 млн. евро.
Компанията работи усилено в разработването на решения за енергийна ефективност, като вече има разработени продукти, с които могат да спестят до 30% от капиталовите и 40% от разходите за поддръжка. Schneider Electric присъства на българския пазар от 1994 г. и традиционно се нарежда сред най-големите чуждестранни инвеститори у нас.
Стандарт
Война за 600 млн. от горивата
600 млн. лева са на път да скарат производители на горива. За парите ще се борят търговците на бензин и дизел, от една срана, и производителите на биогорива - от друга. Причината е, че от 1 март 2010 г. законът задължава на всяка колонка да се продава нафта, смесена с поне 2% биодизел.
Цифрите показват, че за 2008 година дистрибуторите на горива от ТОП 20 имат приходи в размер на 11 млрд. лв. и печалба от над 230 млн. лв. Ако 5% от общия оборот отидат за биогорива, каквато е директивата до 2013 г., вносителите и търговците на конвенционални продукти ще се лишат от около 600 млн. лв. оборот годишно. В същото време държавата ще загуби съответния акциз върху този оборот, защото според решение на ЕК биогоривата не се облагат с въпросния налог. От друга страна, голяма част от тези 600 млн. лв. ще отидат при фермерите, които ще могат реално да разнообразят листата на своето производство, както и на заводите за биогорива.
Преди години у нас се построиха няколко инсталации, които произвеждат горива от растения. Инвеститорите обаче още не могат да си върнат парите, защото въвеждането на биогоривата у нас се забави с 2 години. Така продукцията им стана непродаваема у нас. Единствената алтернатива беше да се търси пазар в чужбина. Дори и там обаче те не успяват да продадат почти никакви количества и на практика тези заводи работят на загуба.
Въпреки че съвсем скоро дизелът, който се продава у нас, трябва да е смесен с минимум 2% биогориво, по бензиностанциите не се забелязва трескава подготовка за промяната. Голяма част от служителите в основните вериги дори не знаят, че ще се случва нещо ново с продаваните от тях горива, показа репортерска проверка на Стандарт.
Оман налива милиард в Супер Боровец
Над 1 млрд. долара ще налее Оман в изграждането на Супер Боровец. Инвестиционният фонд на султана State General Reserve Fund (SGRF) и подразделение на британската Equest Investment Balkans Plc изграждат ски курорт за 800 млн. евро в България. Това е заявил в неделя държавен служител на Оман, цитиран от Ройтерс.
Оманският резервен фонд притежава 40% от проекта, другият основен инвеститор е Equest, пояснява държавният служител. Курортът, който е само на един час от летището в София, се очаква да бъде завършен през 2012 г., допълва той.
Оманският резервен фонд придоби контролиращ дял в проекта за Супер Боровец от Equest в началото на 2009 г. Грандиозният план предвижда разширяване на сегашния курорт чрез нови хотели, ски писти, лифтови системи, както и на различни спортни и развлекателни съоръжения.
Месокомбинатът в Разград фалира
Месокомбинат Разград АД фалира. Компанията за преработка на месо е неплатежоспособна, постанови разградският окръжен съд и й назначи синдик. Процедурата по несъстоятелност е по искане на управата на фирмата, която в началото на годината внесе в съда доказателствата за фалита.
На 10 млн. лв. са оценени активите на месопреработвателната фабрика. Задълженията на фирмата към държавата, банките и доставчиците са близо 12 млн. лв., стана ясно от съдебната експертиза.
Разградският месокомбинат започна да затъва в края на 2008 г., когато прокурори влязоха в дружеството, за да го проверяват за измами по САПАРД. Разследващите заподозряха ръководството, че е въртяло далавери, като купени стари машини са представяни за нови и са източвани европари. Скандалът удари без това задлъжнялата фирма и през цялата 2009 г. тя освобождаваше поетапно работници, затваряше складове и цехове.
Шефовете на комбината опитаха да избегнат фалита с продажба, като преговаряха с шуменската преработвателна фирма Брадърс комерс. Преди дни обаче стана ясно, че шуменци се отказват от сделката.
Дневник
Експерти: До 5% е свиването на икономиката през миналата година
Спад на икономиката от 5% е най-честата прогноза, която Дневник получи от икономистите, до които се допита. Анкетата предшества експресните данни за брутния вътрешен продукт към четвъртото тримесечие и за цялата 2009 г., които Националният статистически институт ще оповести в петък. Причина за песимизма на експертите е, че свиването на вътрешното търсене се е оказало дотолкова сериозно и дори предпразничното потребление през декември не е успяло да стимулира икономиката, както предварително се очакваше.
Забавените разплащания на правителството и местните власти към частния сектор също са оказали негативно влияние и макар да са свършили работа от фискална гледна точка, те са забавили икономическата активност и в крайна сметка ефектът от това ще е негативен, коментираха икономистите. Самото правителство в официалните си прогнози от есента на миналата година залагаше свиването да е 6.3%, но после вмъкнаха доза оптимизъм и прогнозираха спад от 4.9%.
Изненадващо обаче средноаритметичната стойност от прогнозите на анкетираните специалисти е дори по-оптимистична - спад от 3.83%, а медианата (средна величина между най-високата и най-ниската прогноза) за предвижданото свиване на икономиката е 3.1%.
БТК разпродава всичките си 2850 имота
БТК разпродава всичките си около 2850 имота, а не както се знаеше досега - около стотина. Това научи Дневник от източници, запознати с хода на сделките. Имотите са разделени на два пакета. От тях самостоятелно се продават 1983 имота, сред които са телефонните палати в областните градове.
В началото на февруари ирландската компания West Incorporated обяви, че e купилa сградата на Гурко за 22.5 млн. евро. Запознати с хода на сделката обаче твърдят, че има сключен само предварителен договор, като е платено само 1% от посочената от ирландците сума.
Останалите над 860 имота на БТК са в дружеството Национално управление на радио- и телевизионните системи (НУРТС). За него се водеха преговори за покупката с австрийската компания Oesterreichische Rundfunksender (ORS). В края на миналата година обаче австрийците обявиха, че се отказват от сделката.
Еврохолд купува част от бизнеса на румънски автодилър
Финансовата група Еврохолд е придобила част от румънския автомобилен дилър Ipso automobile, предаде агенция Медиафакс. Според информацията на агенцията Еврохолд е изкупила бизнеса на румънската компания в Букурещ.
Ipso Mobile, която е дилър на марките Дачия, Рено и Нисан, има свои дилърски центрове в редица румънски градове. Компаинята е част от френската група Bergerat Monneyeur.
В Румъния Еврохолд е собственик на Eurolease Auto и Euroins Romania Asigurare-Reasigurare. Миналата година българската компания откупи от инвестиционния фонд Екуест българския автодилър Авто юнион.