Мажоритарни собственици на публични компании със свободни средства се възползват от кризата и се опитват да изкупят дела на малките акционери в тях. Това става ясно от публикуваните от тях търгови предложения за придобиване на акциите на миноритарните инвеститори през последните два-три месеца. За този период са постъпили поне девет търгови предложения, сред които по-разпознаваеми компании са тези за Балкан - Ловеч, и Девин, макар че при последното дружество е заради смяната на собствеността.
Тенденцията в това отношение се вижда ясно и тя е продиктувана от ниските цени на акциите на борсата, коментира пред Дневник Ралица Агайн, зам.-председател на КФН и ръководещ Надзор на инвестиционната дейност. Понижената пазарна цена на книжата, отслабените финансови резултати и обезценката на активите в кризисните времена занижава оценките, въз основа на които мажоритарните собственици отправят офертата си към останалите акционери в дадена компания. Това позволява на тези, които разполагат със средства, да увеличат собствеността си при далеч по-добри условия, отколкото преди две години например.
С изкупуванията на миноритарните дялове някои големи акционери постигат и друга своя цел - отписване на дружеството от фондовия пазар.
В момента например мажоритарният собственик на ловешкия производител на велосипеди, кари и резервни части за тях Балкан - Напредък холдинг, отправя оферта към останалите акционери за придобиване на акциите им на цена от 11.57 лв. за акция, което е двойно повече от средната, на която са се търгували акциите на предприятието на борсата през последните три месеца, но е 31% под нетната стойност на активите на една акция. Холдингът има намерение и да отпише Балкан.
В някои случаи търговите предложения са резултат и на смяна на собствеността. Такъв е случаят с бутилиращата компания Девин. Мажоритарният собственик Адвент уотър е придобил още близо 7.8% от капитала на дружеството на цена от 4.9 млн. лв. до над 97.9 на сто - достатъчно, за да го отпише от борсата. Впечатление прави големият брой временни забрани за търговия, налагани на мажоритарите от КФН. "Причините са пропуските и непълнотите, като в много случаи големите акционери прилагат методи, които водят до допълнително занижаване на оценките, уточни Ралица Агайн.
Източник: Вестник Дневник