Малки акционери на БТК имат претенции, че към тях не е отправена оферта за изкупуване на акциите им, заради косвена промяна в собствеността на телекома. Това стана ясно от сигнал до Дневник от дребни притежатели на акции. В специализираните интернет форуми също се оформиха дискусии.
Според тях това е трябвало да бъде направено, след като в края на миналата година базираната в Хонконг, Пасифик сенчъри, закупи поделението за управление на активи на AIG, което пък чрез свой фонд притежава българския телеком. За България сделката беше одобрена от КЗК в началото на декември 2009 г.
Конкретният повод за недоволството на миноритарните акционери е изискването на закона (ЗППЦК) да се отправя търгово предложение дори смяната на мажоритарния собственик в една компания да е непряка или чрез свързани лица. Дневник зададе въпрос до регулатора КФН и БТК дали е трябвало да бъде отправено търгово, но отговори и коментари не бяха получени.
Според запознати финансовият надзор не е реагирал, защото няма пряка промяна в собствеността на БТК. Юристи обаче коментираха, че това е неправилно тълкуване на закона. Принципната идея на този режим е - когато влиза нов мажоритарен собственик - независимо пряко или непряко, миноритарните акционери да са защитени, като им се предложи от новия собственик обоснована и проверена от КФН цена за акциите им, коментира юрист с опит на капиталовите пазари, пожелал анонимност.
Ако се гледа духът на закона, би трябвало да има търгово. Смяната на крайното контролиращо лице може да доведе до промяна на стратегията и бъдещите планове за развитие на компанията, смята адвокат Жулиета Мандаджиева от кантора Тошева и Мандаджиева. Според нея малките акционери са в правото си и да поискат забрана мажоритарният акционер да упражнява правото си на глас по акциите си в БТК до отправяне на търгово предложение.
В момента дребни акционери държат по-малко от 1% от капитала на БТК, малко над 5% има и инвестиционен фонд на GAM Holding, създаден след разделението на бизнеса на Юлиъс Бер холдинг на две отделни бизнес единици - едната за частно банкиране Юлиъс Бер, а другата за управление на активи. Пазарната оценка на акциите на миноритарите в момента е за над 51 млн. лв.
Останалите около 94% от капитала се държат непряко от Пасифик сенчъри. Предишните собственици от AIG искаха отписване на БТК от борсата след придобиването й от исландския милиардер Тор Бьорголфсон, но от Юлиъс Бер не приеха търговото предложение и това се оказа спънка.
Как се променяше собствеността в БТК през годините
БТК е монополист на пазара на фиксирана телефония в България и държател на третия по пазарен дял мобилен оператор в страната - Вивател. Компанията получи публичен статут в края на 2004 г. като част от приватизацията си и през 2005 г. на борсата бяха предложени 35% от капитала й в т.нар. пул Мечта. Още от пускането й на борсата капиталът на компанията беше силно концентриран в мажоритарните собственици.
Първо в лицето на Вива венчърс и компании на исландеца Тор Бьорголфсон, а от средата на 2007 г. в лицето на инвестиционно звено на американската застрахователна компания AIG чрез специално регистрираното си дружество НЕФ телеком България, която плати 1.08 млрд. евро за 65%. На фона на влошаващата се доходност през последните години мажоритарните акционери разпределяха значителни дивиденти, за да подкрепят бизнеса си навън.
За 2007 г. БТК разпредели рекордно висок дивидент от близо 450 млн. лв., което надхвърли два пъти нетната печалба на телекома и наложи използването на резервите на дружеството. В момента БТК разпродава всичките си около 2850 имота. От тях самостоятелно се продават 1983 имота, сред които са телефонните палати в областните градове. Останалите над 860 имота на БТК са в дружеството Национално управление на радио- и телевизионните системи (НУРТС).
За него се водеха преговори за покупката с австрийската компания Oesterreichische Rundfunksender (ORS). В края на миналата година обаче австрийците обявиха, че се отказват от сделката. В началото на февруари ирландската компания West Incorporated обяви, че e купилa сградата на Гурко за 22.5 млн. евро.
Източник: Вестник Дневник