Производителят на месни изделия Меком - Силистра, ще се стреми да набере капитал през борсата с висок дивидент - 12% на година, по привилегированите си акции. Идеята на компанията е по този начин да привлече до 14 млн. лв. финансиране за инвестиции. До момента най-висок дивидент по този клас книжа беше обещан от Енемона (10%), която наскоро реализира проекта си.
Проучване на Дневник сред някои от по-значимите фондове, които притежават или доскоро са имали миноритарни дялове в дружеството, обаче показва, че дори на фона на това щедро обещание те не възнамеряват да се включат в подписката.
Причината за нежеланието им е неудовлетвореността от демонстрираното от мажоритарния собственик отношение към тях през изминалите две години, в които Меком беше публична компания, и разочарованието от резултатите от инвестицията им в предприятието като цяло, смятат представители на пазара.
Меком се контролира от бизнесмена Стефан Райчев, който притежава над 94 на сто от капитала на компанията. Преди две години предприятието предложи чрез IPO 10.6 млн. акции на инвеститорите, но в условията на криза последните купиха само 24% от тях.
От пенсионноосигурителната компания Доверие, която до неотдавна притежаваше над 200 хил. акции на Меком, потвърдиха пред Дневник, че няма да участват в предстоящата нова подписка. Преди седмица от дружеството са продали дела си при цена от 0.60 лв. за акция, или общо около 120 хил. лв.
Преди две години пък компанията влезе като акционер в силистренското предприятие срещу 2.20 лв. за акция, колкото беше цената на първичното публично предлагане, което прави около 72% загуба от вложението. Според източници на Дневник ПОК ДСК Родина, който има около 235 хил. акции в компанията, също не се е заинтригувал от емисията привилегировани акции, а единствено ниската цена на пазара ги спира да се разделят с обикновения си дял.
Сред неблагоприятните фактори, които могат да откажат инвеститорите от участие в подписката, са некоректното отношение на мажоритарния собственик спрямо миноритарните акционери, коментира Христо Владимиров, финансов анализатор на Ти Би Ай инвест.
Той даде за пример водената досега дивидентна политика на компанията, ниското според него ниво на прозрачност и отчетност, реализираните в началото на миналата година продажби на активи от дъщерни дружества към компанията майка и други.
Допълнителен негативен фактор според някои експерти на пазара е планираната емисионна цена на привилегированите акции - 1 лв., при положение че сегашната пазарна цена на обикновените акции на предприятието е 0.76 лв. за брой. С премията, която ще дам, означава, че ще си платя дивидента, коментира портфолио мениджър на пенсионнен фонд, пожелал анонимност.
В противовес според бившия министър в две правителства Николай Василев - консултант по новата емисия чрез Експат капитал, Меком е сред най-атрактивните и подценени публични компании на база показателите си в момента. Това е причината да се заемем с публичното предлагане на дружеството, обяви той, пояснявайки, че взаимните фондове, които управлява, ще се включат в подписката.
Меком ще инвестира 34.4 млн. лв. в модернизацията и реконструкцията на свинекомплекса край Силистра, като освен на борсово финансиране ще разчита и на дългово такова. Ситуацията е такава, че за нас е по-добър вариант да търсим финансиране през борсата, коментира Стефан Райчев, президент и мажоритарен собственик на Меком.
Източник: Вестник Дневник