За пореден път през последната една година ключовите акционери в един от най-големите фондове за имоти - Прайм пропърти БГ, ще опитат да се сдобият с контрола в ръководството на дружеството. Това става ясно от дневния ред на предстоящото на 17 април (събота) общо събрание на компанията.
Акционерите около бургаския бизнесмен Сава Чоролеев - Делта фуд, Глобал Турс и Победа, притежаващи дял от 64% в Прайм пропърти БГ, са подготвили нов пакет от предложения. Те целят овладяване на управлението чрез отстраняването на членовете на съвета на директорите, които те визират като близки до групата около пенсионноосигурителна компания Доверие и Ти Би Ай, които чрез фондовете си и друго свързано лице - застрахователната компания Булстрад държат около 25 на сто от акциите.
Въпросните членове на борда са Балканска консултантска компания (БКК) на Владимир Каролев и Алекс Бебов, международната верига за имоти Редстон и Ти Би Ай инвест.
Макар да са ключови акционери, трите фирми около Чоролеев на практика нямат никакъв контрол над оперативното управление, което се държи от миноритарните акционери и включва двамата изпълнителни директори и взаимоотношенията с обслужващите дружества и консултантите.
Причината - регламентираното в устава на компанията квалифицирано мнозинство (3/4 или 75% от гласовете), необходимо за смяна на членовете на съвета на директорите. Именно в премахването на тази бариера са се прицелили хората около Чоролеев, които предлагат промени в устава и борда на директорите да може да става с 60% от гласовете.
Предварителният баланс на силите и мненията на ключовите участия обаче подсказват, че статуквото ще бъде запазено и борбата за надмощие ще продължи. Големите акционери в дружеството нямат никакъв шанс да прокарат предложенията си, коментира пред Дневник Даниела Петкова, изпълнителен директор на ПОК Доверие.
Аргументът й, че хората около Чоролеев не са показали капацитет за качествено управление. Войната, която водим, е за спиране на вредни за Прайм пропърти БГ процеси, обясни Сава Чоролеев, собственик на Победа, визирайки изградените в дружеството схеми за възнаграждение на консултантите му, чрез които според него акционерите около Доверие, Ти Би Ай и БКК източват Прайм пропърти БГ.
На този етап всички опити на Делта фуд, Глобал турс и Победа за промени устава и отстраняване на оперативното ръководство и консултантите удариха на камък заради блокиращата квота (25% от гласовете в общото събрание) на малките инвеститори.
На последното събрание на компанията през декември обаче групата около Сава Чоролеев успя да излъчи прокурист - Татяна Михова, който според решението на събранието ще представлява дружеството заедно с изпълнителните му директори (юридическите лица Редстон и БКК) и ще получава колкото тях - над 84 хил. лв. годишно.
Парадоксалното е, че статутът на прокуриста не е уреден в устава на Прайм пропърти и към момента той на практика не е назначен. Ще потърся съдебна отговорност от съвета на директорите, ако сключат договор за прокурора, обяви тогава на събранието Даниела Петкова, изпълнителен директор на Доверие.
Според юристите на Победа обаче фактът, че статутът на прокуриста не е уреден в устава, не пречи такъв да бъде избран, при това той да бъде равнопоставен на изпълнителните директори.
Източник: Вестник Дневник