Ниските цени на акциите и слабата ликвидност отблъснаха публичните дружества от борсата. Вълната от желаещи да скочат в борсовото море затихна през последните две години. Но останаха и отделни смелчаци, склонни да си опитат късмета в бурното море на БФБ. За да наберат нужните им средства, компаниите използват различна стръв, като обикновени или привилегировани акции, емисии от облигации и други такива примамки.
Според проучване на вестник Банкеръ през първото тримесечие на тази година три дружества са регистрирали нови акции за търговия на БФБ-София. Те бяха единствените, които в края на 2009-а пробваха настроението и желанието на инвеститорите да рискуват с участие в увеличение на капитала. Липсата на ясни знаци за край на кризата намали броя на кандидатите, както и обема на привлечените по този начин пари. Затова фирмите са успели да привлекат само 24.468 млн. лева. Разбира се, цифрата е по-висока от отчетените за последното тримесечие на 2009 г. 13.246 млн. лв., но също така е и знак, че сме далече от възстановяването на капиталовия пазар. За сравнение, през първото тримесечие на миналата година също три фирми са попълнили паричните си наличности чрез издаване на нови акции, но тогава инвеститорите са им доверили за управление общо 74.849 млн. лева.
Струва си да се отбележи, че нито една от компаниите, осъществили увеличение на капитала си през периода януари - март, не е свързана с производството.
Най-големият смелчага
беше Параходство Българско речно плаване. В това няма нищо чудно, тъй като дружеството е част от групата Химимпорт, която бе много активна през 2009 година. Известни са плановете й за преструктуриране на наличните средства и насочването им към нуждаещите се предприятия и отрасли. Преди няколко месеца дружеството майка набра чрез фондовата борса близо 200 млн. лв., като предложи емисия привилегировани акции.
Речното параходство увеличи капитала си чрез първично публично предлагане. То е лидер и по издадени нови акции през първото тримесечие - 6 749 999 броя, и по сумата привлечен капитал - 16.2 млн. лева. Успешно реализираната процедура вдигна капитала на дружеството до 35.709 млн. лева. Получените средства ще бъдат използвани за модернизацията на флота. С новите съдове общата му товароподемност ще се увеличи с 10%, а мощността на корабния парк - с 15 на сто. С това разрастване се цели запазване на пазарните позиции и на компанията, и на страната по река Дунав, като се има предвид че през последните години Румъния, Унгария и Австрия увеличиха своите флотилии.
Други две дружества със специална инвестиционна цел също се престрашиха и се обърнаха с оферти към инвеститорите въпреки трудната ситуация на капиталовия пазар. В резултат на подписката на
Хелт енд уелнес
са записани и платени общо 150 286 обикновени безналични акции с номинална стойност от 10 лв. и с емисионна стойност от 50 лв., или с обща емисионна стойност 7 514 300 лева. Дружеството функционира като колективна схема за инвестиране в недвижими имоти с хотелско предназначение - хотели, пансиони, курортни и вилни селища. За диверсификация на портфейла си то придобива и недвижимости с бизнес и търговско предназначение, жилищни, общественообслужващи, производствени, складови, със спортни и развлекателни функции. Фирмата се е насочила към построяването и разработването на обекти в СПА индустрията, като същевременно дава възможност за закупуване на недвижим имот в комплексите. Дружеството притежава четиризвездния Sana SPAce Hotel Hissar, в к.к. Св.св.Константин и Елена е четиризвездният жилищен СПА комплекс с хотелска част Sana SPAce Helena (който ще бъде завършен през декември 2010 г.). Три други проекта във Велинград, Огняново и в Разлог предстои да се реализират.
Дружеството за секюритизация на вземания - Алфа кредит
е предложило най-малката емисия - само 650 хил. акции, а в резултат на това в касата му влязоха 1.3 млн. лева. Тези средства ще бъдат използвани за изпълнение на инвестиционната стратегия на фонда и по-специално за закупуване на вземания. Временно свободните парични постъпления (до влагането им в бъдещи бизнес проекти) се предвижда да бъдат държани в краткосрочни нискорискови ликвидни финансови инструменти, предимно в банкови депозити. Алфа кредит е един от най-активните фондове на пазара. Основната му дейност е фокусирана върху уреждане на междуфирмени вземания, ипотеки на жилища и търговски обекти, корпоративни активи - търговски вземания, секюритизация на вземания по инфраструктурни проекти, лизинг.
Либерализирането на условията за емитиране на корпоративни ценни книжа би помогнало за съживяване на икономиката и за развитието на някои проекти, категорични са експертите и представителите на бизнеса. Заедно с това те биха привлекли и нови инвеститори, макар че свитият сега капиталов пазар у нас държи нащрек всички, когато вземат решения за увеличаване на капитала си. Въпреки това интересът към набиране на финансов ресурс чрез нови емисии на книжа ще се запази, а и всяка фирма с добър имидж и атрактивен проект винаги ще има шанс за успех.
Източник: Вестник Банкеръ