След деветгодишно управление на миноритарните собственици в Слънчев бряг АД, държавата успя да смени сегашния борд на директорите и по предложение на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков управата на дружеството, стопанисваща черноморския курорт, е напълно подменена.
За пръв път в последните години след драматични общи събрания, включително паралелно провеждани заседания и съдебно оспорвани решения на акционерите, се чува думата на държавата, който притежава 75 на сто от компанията.
Отиват си ключови фигури като изпълнителния директор Малина Стратиева, представителя на миноритарните частни собственици в дружеството - бившият оръжеен търговец и настоящ собственик на хотели Младен Мутафчийски, и досегашния представител на държавата Ели Анави.
На тяхно място идват зам.-министърът, отговорен за туризма Иво Николов, Мария Михалева, Соня Енилова, Константин Лефтеров, общински съветник в Несебър от сочената за партия на строителните предприемачи братя Диневи организация МОРЕ, и Златко Димитров, заместник -областен управител.
Ден по-рано от несебърското представителство на партия ГЕРБ разпространиха декларация, в която определиха очакваната промяна на борда като сравнимо със създаването на курорта събитие.
В декларацията се казва, че през последните години комплексът е бил място за разграбване, презастрояване, скандали, конфликти на интереси, непрозрачно и нецелесъобразно разходване на средства от приватизацията за проекти с противоречиво бъдеще, продажба на парцели без провеждане на търг, без ясни критерии и без експертна оценка, ремонтни и строителни дейности договаряни от дружеството с определени фирми без провеждането на конкурси, непрозрачно отдаване за стопанисване на паркинги, ваканционни влакчета, паяци и площи за алейна търговия на територията на дружеството. Те обаче са оптимисти, че курортът все още може да е най-добрият в страната.
В същото време общината в Несебър излезе с позиция, в която се посочва, че за превръщането на някогашния зелен курорт в мутризирано бетонно гето трябва да се потърси отговорност от шефовете му в последните 10 години. Според местната управа, трябва да се направи ревизия на управлението на подменения борд, за да се види как със съдбата на комплекса се се разпореждали от много години хора, които незнайно как едновременно са собственици на хотели и терени, а в същото време ръководят и разпродават държавната собственост.
Срастването на силови структури, политически лобита, властови институции, престъпност и корупция не се пресичат никъде толкова явно и силно, както именно в Слънчев бряг!, посочват в изявлението си от общината в Несебър.
Според градската управа, те са били подложени на огромен натиск да изкупят инфраструктурата на курорта при неизгодни за местната власт условия. Именно разправии за това кой трябва да финансира поддръжката на улици, зелени площи, осветление и друга инфраструктура в комплекса почти всяка година съпътстват откриването на летния сезон.
От община Несебър посочват още, че те са били яростният противник на плановете на отстраненото вече ръководство на дружеството да застрои и пясъчните дюни на свръхзастроения курорт, който и при сегашната си материална база никога няма да бъде запълнен.
Доста неразкрити убийства тежат на нашите спомени и последното е на бившия председател на Общинския съвет в Несебър – Димитър Янков, който открито се противопостави на режисурата на Младен Мутафчийски да наложи свое марионетно управление на Общината, чрез назначения за временен кмет негово протеже Иван Цанев през 2007 г., пише още в отвореното писмо на община Несебър.