Свидетели сме на стабилизационни процеси в Европа и в САЩ – все повече на световните финансови пазари се възстановява доверието между инвеститорите. Тези процеси ще дадат своето отражение и у нас и смятам, че кризата ще отшуми постепенно. За щастие, българската икономика се влияе от процесите в Европа не само в негативен план, но и в положителен, затова аз съм оптимист. Трябва да отбележим, че България може да се похвали със стабилност в банковата система, която е добре капитализирана и високо ликвидна. Това каза в интервю за вестник Класа Мая Георгиева, изпълнителен директор на Първа инвестиционна банка.
Антикризисните мерки, целящи стабилизирането на бизнес климата у нас, са от съществено значение за възстановяване на икономиката. Предприетите мерки от страна на правителството дават вече резултат и ние наблюдаваме една засилена бизнес активност, подновен интерес към кредитните програми на банките, което означава нормализиран ритъм в дейността на банковия сектор в подкрепа на бизнеса. Подкрепяме идеята за балансиран бюджет, още повече че това е целта на всички държави от ЕС, уточнява Мая Георгиева.
Според нас 2010-а ще е годината на кредитирането. Към днешна дата банковата система натрупа значителна ликвидност, която с цел повишаване на ефективността, следва да се насочи към кредитирането, уточнява тя.
В сравнение с европейските пазари у нас нивата на необслужваните заеми са по-ниски, но в момент на световна икономическа криза е нормално да има кредити със затруднение в обслужването, както и трудно събираеми и несъбираеми кредити. БНБ своевременно предприе редица адекватни мерки, променяйки съответните наредби, в резултат на което всички банки успешно прилагат различни схеми за разсрочване и преструктуриране на задълженията на кредитополучателите. Икономическата и финансовата криза е в резултат на наслояване на много фактори, един от които е психологическият, затова не трябва да се създава излишно напрежение, говорейки непрекъснато за лоши кредити, каза Мая Георгиева.
Българинът е много дисциплиниран по отношение на изплащането на заем, ползван за покупка на жилище. При затруднение в погасяването на задълженията по жилищните кредити има различни варианти и стъпки за решаване на проблема, преди да се стигне до предлагането на даден имот на пазара. Клиентите трябва да знаят, че в лицето на обслужващата ги банка имат партньор в решаването на подобни проблеми. Това отговори Георгиева на въпрос дали на пазара ще се появят много загубени ипотекирани имоти.