Китай планира да допусне по-голяма гъвкавост на валутата си, която вече няма да е фиксирана прямо курса на долара. Това решение обаче е подтикнато от държавни финансови и икономически интереси и надали може да допринесе сериозно за ребалансиране на световния икономически растеж.
Обявеното в събота решение на Китайската централна банка да прекрати двегодишния фиксиран курс на валутата си към щатския долар беше приветствано от световните пазари. Мерките за по-голяма гъвкавост на юана ще бъдат обсъдени по-обстойно на предстоящата среща на страните от Г-20.
В същото време обаче Пекин настоява, че китайските валутни политики не са решение за световните финансови проблеми. Срещата на Г-20 тябва да се фокусира върху по-належащи реформи, пише в коментар китайската информационна агенция Xinhua.
Ако световните икономики не успеят да се възползват от предстоящата среща, за да дадат тласък на належащите промени в глобалната финансова система, обществото скоро ще се сблъска с разочарованието, че лидерите му не търсят реални решения в момент, когато се налага силно лидерство, коментира още изданието.
В понеделник цената на юана остана непроменена, подценявайки настояванията на Пекин, че икономиката на страната е стабилна и че държавата не планира генерални реформи. Китайската валута продължава да се търгува на равнище от около 6.8275 за долар, изчислено на базата на пазарните цени на валутния пазар.
Независимо от това регионалните пазари отговориха с ентусиазъм на новината от Пекин, като цените на акциите се изкачиха в резултат от успокоението на инвеститорите.
Пазарите се оживиха, тъй като инвеститорите усетиха по-малък риск от всякога, което ги направи по-агресивни, заяви стратегически анализатор на KGI Securities в Хонг Конг.
В резутат от решенито на Пекин се появиха мнения за капитулацията на централната банка пред чуждия натиск. Според Китай обаче мярката е в съотвествие в фундаменталните дългосрочни интереси на страната, тъй като тя ще доведе до структурни промени и устойчив растеж. Гъвкавият валутен курс ще подпомогне за намаляване на инфлацията, ще улесни финансирането на индустриите и ще насърчи ефективността на производителите. Всичко това ще проправи пътя на Китай към бързо икономическо възстановяване, смятат още от банката.
Китайската централна банка ще разчита на кошница от основни валути, които ще определят стойността на юана, в която доларът няма да е единствен фактор. От 2007 г. насам китайската валута е фиксирана за долара, търгувайки за около 6.83 юана за долар.