Страхът от застоя на капиталовия пазар през последните две години възпря голяма група ентусиазирани фирми в намеренията им да станат публични, а усилията на БФБ-София да привлече нови компании на борсата пропаднаха. Когато обаче трудностите започнаха да се натрупват - намаля износът, пропаднаха поръчките, лихвите по банковите кредити добиха плашещи размери, спасителният лъч от капиталовите пазари изведнъж отново заблестя.
През второто тримесечие на тази година, въпреки кризата, редица компании решиха все пак да стъпят на борсата. Това разширява не само кръга на емитентите, но и на представените на борсата отрасли. Разбира се, всеки има свои причини да се появи на фондовия пазар в този момент. В периода януари - март тази решителна (предвид по-строгия надзорен режим спрямо непубличните фирми) стъпка предприеха десет компании. През второто тримесечие това сториха още девет фирми. За сравнение - и през първата половина на 2009-а толкова фирми са станали публични. Но при по-други условия.
Така или иначе страхът отстъпва място пред реализма и стратегическото мислене. В логиката на което е да се използват и възможностите за финансиране от капиталовия пазар.
Сред новите дружества, поели към борсата с най-голяма емисия, изпъква Велграф асет мениджмънт АД, което работи в областта на недвижими имоти. През 2009 г. основните му приходи са от строителни работи. Емисията е в размер на 52 312 770 лв., разпределени в същия брой обикновени, безналични, поименни акции, с номинална стойност 1 лев всяка, представляващи съдебно регистрирания капитал на дружеството.
Негови собственици са Лориян ЕООД, което държи 62.34% от капитала, а Блясък ЕООД притежава 37.66 процента. Велграф асет мениджмънт е образувано от сливането на Велграф асет мениджмънт ЕАД, Имоти, наеми, обслужване ЕООД, Бизнес център летище София ЕООД и Слънчеви лъчи Актив ЕООД през март 2010 г.
Основният риск за дружеството е свързан с настъпилия срив в пазара на имотите у нас, включително и на услугите, свързани с отдаване на офис площи под наем. А това може да окаже влияние върху ръста на продажбите на дружеството. Още повече че те са и под натиск от състоянието на всички подсектори по веригата - от нивото на наемите на недвижимите имоти, от цените на строителството, от финансовото състояние на наемателите, нуждата от ремонти в обектите и т.н.
Велграф асет мениджмънт е голям инвеститор и в изграждането и преустройството на нови бизнес центрове. Основният му проект е новият многофункционален бизнес център с офиси клас А, четиризвезден хотел с 200 стаи и конферентен блок Business center Sofia Airport. Той ще бъде изграден върху собствен терен на дружеството, то вече преустройва 5000 кв. м офис площи в съществуващия бизнес център. С придобиването на публичен статут дружеството цели да привлече капитал от външни инвеститори за развитие на основната си дейност.
На фона на липсата на много кандидати за регистрация на борсата прави впечатление появата на втората емисия от облигации, издадена от Технологичен център - Институт по микроелектроника (ТЦ - ИМЕ) АД - София.
Тя е в размер на 15 млн. евро, разпределени в 15 хил. облигации с номинална стойност от 1000 евро. Книжата бяха пласирани първоначално при частно предлагане, а впоследствие бяха вписани в регистъра на публичните дружества за търговия на БФБ-София. Облигациите от тази емисия са обезпечени с ипотека върху недвижимите имоти, които са закупени със средства от облигационния заем, както и с особен залог върху всички вземания на ТЦ - ИМЕ, които ще постъпят от евентуална бъдеща продажба на ипотекираните имоти или части от тях.
Със средствата от емисията са придобити два незастроени урегулирани поземлени имоти в София, в местността Задгарова артерия, с обща площ от 59 154 кв. метра. Цената на терена е 15 971 580 евро и покупката е финансирана основно от облигационния заем (15 млн. евро), а остатъкът - със собствени средства на дружеството. ТЦ - ИМЕ няма да получи приходи от това, че облигациите му ще се търгуват на фондовата борса.
Фирмата е позната на инвестиционната общност. На фондовата борса се търгува емисията облигации на ТЦ - ИМЕ с общ размер от 12 млн. евро, разпределена в 12 хил. броя обезпечени корпоративни облигации с номинал от 1000 евро всяка.
Компанията е насочила дейността си изключително в областта на инвестициите в недвижими имоти и строителство и отдаване под наем на сгради, площи и помещения, като част от дъщерните му дружества извършват сходна дейност.
Фирмата беше приватизирана преди седем години от Кен трейд ЕАД - София, което сега контролира 51% от капитала й. Останалите книжа с право на глас държи И Еф Ви Интернешънъл Файненшъл Венчърс Лимитид.
Спектър нет АД - София излиза на регулирания борсов пазар с първата си емисия корпоративни облигации. Тя е в размер на 4.25 млн. евро, разпределена в 4250 броя обикновени, лихвоносни, безналични обезпечени облигации с номиналната стойност от 1000 евро всяка. Книжата са с фиксиран лихвен процент от 8.5% на годишна база, срокът на емисията е 60 месеца и изтича на 15 декември 2014 година. Облигационният заем е издаден с цел да се финансира покупката на Орбител, която приключи на 28 януари 2010 г. и е на стойност от близо 5 млн. евро. Сделката е първата крачка към консолидация на алтернативния далекосъобщителен пазар, от която реално се появи големият алтернативен телекомуникационен оператор в страната.
Очакваният резултат от сливането между Спектър нет и Орбител през 2010 г. са приходи от над 20 млн. евро и постигане на печалба преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) в размер на 5 млн. евро.
Със средствата от задължителното първоначално увеличение на капитала си и от издадените емисии облигации след това
Трансинвестмънт АДСИЦ придобива или управлява вземания по потребителски кредити, или вземания, възникнали в резултат от разплащане с кредитни карти (секюритизация на вземания). То е сред сред най-редовните издатели на дългови книжа. На фондовия пазар Трансинвестмънт предлага своя емисия за четвърти път. Тя е в размер на 4 млн. евро, разпределени в 4000 броя обикновени, корпоративни, обезпечени, лихвоносни, неконвертируеми облигации с номинална стойност от 1000 евро всяка. Годишният лихвен процент по емисията е 9.50 процента. Тя е с продължителност 36 месеца, падежът й е на 9 декември 2012 г., а погасяването на заема ще е еднократно на датата на падежа.
Основен дял в пасивите на дружеството имат издадените облигационни емисии, представляващи главен източник на средства, необходими за реализацията на инвестиционните му планове. В края на миналата година задълженията на фирмата са в размер на 11.907 млн. лева. Към 30 ноември 2009-а в срок и изцяло са изплатени дължимите суми по две от облигационните емисии с настъпил падеж на обща номинална стойност 10 млн. лева.
Към 31 декември 2009 и 2008 г. дружеството е начислило дивиденти в размер съответно на 198 хил. лв. (по 0.30 лв. на акция) и 146 хил. лв. (по 0.22 лв. на акция), което е 90% от реализираната за годината нетна печалба за разпределение.
Корпоративните облигации на фирмата бяха предложени за първоначална продажба на определени инвеститори (под сто лица) при условията на първично частно предлагане. С набраните средства е закупена съвкупност от вземания по револвиращи кредити въз основа на договори за кредит и картови разплащания, възникнали в процеса на разплащания с кредитни карти с марката Транскарт.
В края на 2009-а мажоритарен акционер в дружеството (и председател на съвета на директорите) е Петрол холдинг АД с дял от 76.92 процента. Юрий Станчев е собственик на 7.39% (и изпълнителен директор), а други лица държат 15.69 на сто.
Източник: Вестник Банкеръ