Дистрибуторът на горива Петрол ще се опита да си подсигури синдикиран заем за поне 50-60 млн. евро от чужди банки още до края на годината, с които да гарантира изплащането на облигационния си заем за 100 млн. евро, падежът на който изтича през октомври следващата година.
Това научи Дневник от източници на местния пазар и в Лондон, като информацията не беше отречена от ръководството и част от собствениците на компанията майка Петрол холдинг. Разликата до 100-те млн. евро вероятно отразяват дела на обратно изкупените от собствениците на Петрол дългови книжа или ще бъдат осигурени по друга линия според източниците на Дневник.
Мениджъри на холдинговото дружество в момента проучват възможностите за изтегляне на кредит от банки, позиционирани в Лондон, като идеята e във финансирането да се включат няколко финансови институции, за да се намали рискът на всяка от тях от експозицията в една компания.
Синдикираният заем отвън е алтернативен вариант на евентуална продажба на имущество за изплащане на дълга на търговската компания. Той ще осигури спокойствие и на собствениците на Петрол в преговорите с руската нефтена компания Газпром нефт, част от едноименния газов гигант, за продажбата на част от най-атрактивните активи на българското дружество - 200 бензиностанции и 10 петролни бази, отделени в специално сформираното дъщерно подразделение Елит Петрол.
Петрол се надява на поне 200-300 млн. евро от продажбата на тези обекти, докато руснаците дават засега два пъти по-малко. Мениджмънтът на компанията обаче е убеден, че с напредването на времето притежаващата две петролни рафинерии в Сърбия, Газпром нефт ще има все по-голяма нужда от мрежата за продажби на дребно на Петрол и цената на активите на последната ще расте.
Елит Петрол или ще бъде продадено, или ще се използва за рефинансиране на еврооблигациите. В случай че не стигнем до продажба, водим разговори с редица банки, призна неотдавна пред Капитал Митко Събев, един от собствениците на Петрол холдинг, който в момента е в конфликт с другите двама акционери в дружеството - Денис Ершов и Александър Мелник.
Информацията за синдикирания заем идва броени дни след като рейтинговата агенция Фич постави под наблюдение кредитния рейтинг на дистрибутора заради собствени опасения за ниска платежоспособност на дружеството, измерено през показателя й за незабавна ликвидност - съотношението на притежаваните от компанията пари в брой и по разплащателни сметки към текущите й задължения.
В момента оценката, присъдена от агенцията, е CC и в резултат на процедурата тя може да бъде свалена. Фич изрази притеснения, че наличните 5 млн. лв. в българската верига бензиностанции ще са крайно недостатъчни на фона на 23 млн. лв. краткосрочни задължения, от които 11 млн. лв. лихви по облигационния заем - всичките дължими за период до една година.
В същото време в противовес на опасенията на кредитната агенция доверието на притежателите на дълговите книжа на Петрол в мениджмънта на компанията расте. В момента облигациите на българския дистрибутор се търгуват на 63.6 на сто от номинала им при ниво от около 47 на сто през април. Лихвеният купон по книжата пък е 8.3% годишно.
След новината за поставянето на рейтинга под наблюдение цената на облигациите не помръдна, което е показател за това доколко инвеститорите споделят притеснението на Фич. Отделно през последните седмици е бил регистриран засилен интерес към позицията и увеличаващ се брой оферти купува.
Източник: Вестник Дневник