Инвестиционните експерти не виждат голям потенциал за сериозно раздвижване в сегмента на публичните предлагания в България след одобрените от финансовия надзор (КФН) общо четири на брой корпоративни проспекта. Това показва допитване на Дневник до някои от тях.
Причината - липсата на достатъчен реален интерес от страна на институционалните инвеститори - най-вече на пенсионните фондове. Взаимните пък в момента не разполагат с особено много средства, а индивидуалните и чуждите инвеститори са притиснати от ликвидни проблеми или изобщо не се интересуват от българския пазар.
КФН одобри проспектите на производителя на месни продукти Меком, на машиностроителното Балканкар - Заря, на Сила холдинг, както и емисията варанти на интернет медията Инвестор.бг. Четирите дружества ще се опитат да наберат общо поне 30.6 млн. лв. от фондовия пазар.
Не мога да определя тези емисии като знак за съживяване на сегмента, но все пак е положително, че в тези времена има някакво раздвижване, коментира Надя Неделчева, портфолио мениджър в Карол капитал.
По думите й за истинско възстановяване на публичните предлагания може да се говори едва когато на пазара се появят нови компании. Едва ли обявени намерения и одобрени проспекти могат да бъдат сигнал за възстановяване на пазара, коментира от своя страна Мирослав Стоянов, директор Инвестиционно банкиране в Елана трейдинг.
Според него показател ще са резултатите от емисиите. От началото на годината единствената компания, която тества пазара, беше Експат Бета, ръководена от бившия министър в две правителства - Николай Василев. Резултатът е показателен - при търсени до 43 млн. лв. бяха привлечени едва по-малко от 1 млн. лв.
Сила холдинг ще издаде 15 млн. нови акции с номинал 1 лв., което значи, че ще търси от пазара поне 15 млн. лв. Очакванията са в тази емисия да се включат най-вече мажоритарните собственици, които са свързани с групата около Химимпорт.
Балканкар - Заря пък ще предложи за пласиране 1.322 млн. нови книжа, също с номинал 1 лв., но без да е ясно кой ще даде пари. Увеличението на капитала, което при успешно записване ще достигне поне 2.6 млн. лв., беше поставено като условие от кредиторите на дружеството.
Насочена изцяло към инвеститорите на пазара е емисията на Меком, която обяви проекта си за увеличение на капитала още през март. Силистренският месопреработвател иска да издаде привилегировани акции, по които се обещава най-високият досега гарантиран дивидент на българския фондов пазар - 12%.
Компанията определено предлага висок дивидент като допълнителен опит за привличане на инвеститорите. Привилегированите акции съответстват на понижената склонност към риск на последните, но, от друга страна, трябва да се отчете стремежът на фондовете към по-ликвидни акции и пазари извън България, коментира Надя Неделчева.
Друг негативен фактор според експертите е прекалено високата концентрация на собствеността в Меком - над 94% от капитала е в ръцете на мажоритарния собственик Стефан Райчев и акциите на предприятието са слабо търгувани.
Съмнения, че точно Меком ще раздвижи пазара при сегашните икономически условия има и Мирослав Стоянов. При притесненията за връщане на рецесията в САЩ, което би рефлектирало върху цялата икономика, едва ли точно у нас ще се преобрази пазарът, особено с компании, които нямат кой знае каква история като публично дружество, смята Стоянов.
Той признава, че Меком е сериозно име в своя бранш, но включването й на фондовия пазар е станало в неподходящ момент заради кризата.
Източник: Вестник Дневник