България планира да продаде през Българска фондова борса (БФБ) активи за около 411 млн. лв. през следващата година. Това съобщи агенция Блумбърг, цитирайки шефа на Агенцията за приватизация (АП) Емил Караниколов.
Директорът на агенцията е коментирал, че страната прави усилия да покрие най-големия си бюджетен дефицит от десетилетия. Караниколов обяви, че се планира през следващата година да бъде продаден пакет в тютюневата компания Булгартабак холдинг АД, както и пакети в други фабрики и енергийни компании. Правителството вече е ангажирало Citigroup Global Markets Inc. да консултира продажбата на тютюневия холдинг, като до 50 дни се очаква да бъде готов анализът на специалистите.
По думите на Караниколов през тази година резултатът от приватизацията възлиза на около 100 млн. лв., като основна част от тези средства са от продажбата на миноритарни участия в малки компании, както и от събирането на глоби за нарушения при вече извършени продажби, при които купувачите не спазват ангажиментите си за инвестиции. Освен Булгартабак холдинг са предвидени за продажба пакети в две големи строителни компании и безмитни зони.
Сред компаниите, които ще бъдат сложени на тезгяха през следващата година, е Монтажи ЕАД, която е строителна компания, ангажирана в големи индустриални проекти, включително електроцентрали. Активите й се изчисляват на 70 млн. лв., а продажбата й ще се осъществи до края на настоящата или началото на 2011 г. Държавната Техноекспортстрой също ще бъде продадена. През борсата най-вероятно ще се осъществи и сделката по мажоритарния дял във Вазовските машиностроителни заводи, които са най-големият оръжеен производител. За да се случи това обаче, ще трябва парламентът да одобри стратегията за продажбата. Фабриката в Сопот произвежда оръжия, амуниции и широка гама изделия за артилерията.
Блумбърг припомня, че международната компания SKF AB придоби дял във ВМЗ-Сопот през 2002 година, а правителството ще трябва да реши дали да продаде също така своя 35% дял в Арсенал, след като стартира процедурата през 1996 г. с раздържавяване чрез работническо-мениджърско прехвърляне.
По думите на шефа на АП държавата ще ускори работата по продажба на активи в областта на преноса на електроенергия, като например дела си в Електроразпределителното дружество (ЕРП) в Североизточна България, където мажоритарен собственик е германската E.On. Държавата има по 33% дял и в ЕРП-Северозападна България с мажоритарен собственик ЧЕЗ и в ЕРП-Югозападна България със собственик EVN, които също предстои да бъдат приватизирани през фондовия пазар.
Източник: Вестник Класа